BRATISLAVA. Komisár Rady Európy pre ľudské práva Michael O’Flaherty po necelom roku znova napísal slovenským poslancom a poslankyniam.
Rovnako ako v máji 2024 ich vyzýva, aby neschvaľovali návrh zákona, ktorým chce vládna koalícia zaviesť významné obmedzenia pre občiansku spoločnosť a označovať vybrané mimovládne organizácie, občianske združenia a ďalšie organizácie v treťom sektore za lobistov.
Zákonom sa mal parlament po týždňovom odklade zaoberať v stredu, nakoniec rokovanie o ňom odsunul o ďalší týždeň, na budúci utorok.
Poslanec Miroslav Čellár z Hlasu priznáva, že je to preto, lebo pozmeňovací návrh, ktorým chce Hlas zjemniť navrhované obmedzenia pre občiansku spoločnosť, ešte nie je pripravený.
Označovanie za lobistov by organizácie neprimerane stigmatizovalo, píše komisár O'Flaherty v liste predsedovi parlamentu Richardovi Rašimu z Hlasu a predsedom troch parlamentných výborov - Čellárovi, Jaroslavovi Baškovi zo Smeru a Lucii Plavákovej z Progresívneho Slovenska.
"Je obzvlášť dôležité, aby sa všetky ďalšie kroky smerujúce k regulácii neziskových organizácií uskutočňovali v úzkej spolupráci s občianskou spoločnosťou a za jej účasti," píše.
Rovnakú výhradu v utorok adresovali koalícii aj poslanci opozície. Prekáža im nielen obsah zákona, ale aj fakt, že do parlamentu prišiel ako poslanecký návrh a neprešiel tak riadnym pripomienkovým konaním - hoci prvé znenie novely do parlamentu prišlo ešte pred rokom.
Dočítate sa:
- Čo vyčíta komisár Rady Európy navrhovanej novele o mimovládkach,
- čo si všimol počas svojej minuloročnej návštevy na Slovensku,
- koho sa vo svojom liste zastal.
O rozpustení musí rozhodovať súd
Komisár si všíma to, že na občianske organizácie by sa mali podľa koaličného návrhu vzťahovať povinnosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorý je cielený na verejné inštitúcie.
Zopakoval svoje upozornenie spred roka, keď sa ohradil proti zámeru zaviesť vysoké sankcie s možnosťou úplne rozpustiť mimovládku pre administratívne pochybenia.
"K rozpusteniu možno pristúpiť len v prípade bankrotu, dlhej nečinnosti alebo vážnych prehreškov, a to len na základe rozhodnutia nezávislého a nestranného súdu," píše v liste O'Flaherty.
Je podľa neho otázne, či je návrh zákona ako celok nevyhnutný v demokratickej spoločnosti v zmysle Európskeho dohovoru o ľudských právach.
Poslancov žiada, aby neschvaľovali návrh ani prípadné pozmeňovacie návrhy k nemu, ak nie sú v súlade so záväzkami, ktoré Slovenskej republike vyplývajú z dohovoru.
Zastal sa Porubänovej strediska
O'Flaherty píše aj o svojej návšteve Slovenska v júli 2024. V tom čase sa ozval nielen proti návrhu zákona o mimovládkach, ale vystúpil aj proti rušeniu RTVS. Poslanci však premenu verejnoprávneho média minulý rok schválili.
Komisár Rady Európy pripomína, že v tom čase na Slovensku zaznamenal znepokojivý tlak na občiansku spoločnosť aj opakovanými slovnými útokmi zo strany vysokopostavených predstaviteľov štátnej moci.
"Prijatie zákona, ktorý nespĺňa vyššie uvedené normy, by tento tlak len umocnilo, a tým by vyslalo znepokojujúci signál o stave právneho štátu a demokracie v Slovenskej republike," napísal.
Komisár sa v liste zastal aj Slovenského národného strediska pre ľudské práva a odmietol politické tlaky naň.
Keď stredisko kritizovalo novelu zákona o mimovládkach, Smer vyzval jeho riaditeľku Silviu Porubänovú, aby odstúpila. Stredisko v marci vyzývalo poslancov, aby zákon o mimovládkach nepodporili, výhrady malo najmä k ich označovaniu za lobistov.
O'Flaherty zdôraznil, že stredisko má pripomienkovanie legislatívy týkajúcej sa ľudských práv v náplni práce podľa zákona a hrá kľúčovú úlohu ako národná inštitúcia pre ľudské práva, ktorá má fungovať v každej krajine OSN v bezpečnom a priaznivom prostredí.
"Takéto inštitúcie patria medzi piliere dodržiavania ľudských práv, právneho štátu a demokracie," napísal komisár O'Flaherty. Poslancov vyzval, aby sa ozvali na obranu nezávislosti národného strediska pre ľudské práva.

Beata
Balogová
