SME

Šéfredaktorka v Aréne: Fico si myslel, že Danka už upratal, podcenil jeho charakter

Robert Fico už v koalícii poriadok nenastolí.

Koaličná hádka pre transakčné dane - a to ešte ani nedohorela koaličná fajka mieru. Výčitky Tibora Gašpara predsedovi Hlasu, že vnútro málo čistí priestor. Bödör na úrade vlády, ale lobistami majú byť práve ľudia z mimovládok. Výčitky predsedníčky Súdnej rady Marcely Kosovej na adresu novinárov či oslava konca fašizmu s neonacistom a tvárou ruskej agresie na Slovensku.

V ARÉNE s Janou Krescanko Dibákovou sa Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME, zamýšľa nad tým, ako si Robert Fico buduje skupinu "našich" ľudí, ktorí nemusia mať čistú minulosť. A možno ani najlepšie úmysly: "Členovia tej skupiny okolo Roberta Fica nebudú mať pocit nejakého zadosťučinenia dovtedy, kým reálne nepotrestajú tých, ktorí sa podieľali na vyšetrovaní ľudí okolo Smeru".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budeme mať ďalšiu koaličnú vojnu a znova ďalšie spory a znova ďalšie udobrovanie?

Predpokladám, že to tak bude. Mňa dokonca prekvapilo, že Andrej Danko až doteraz vydržal. Pravdepodobne ho prinútili ozvať sa reakcie na transakčnú daň, keďže začala platiť. Nepredpokladám, že Andrej Danko konzultoval s ekonómami alebo riešil to s odborníkmi. Videl, že transakčná daň vyvolala pobúrenie a jednoducho chcel sa zviezť na tejto vlne pobúrenia. Danko sa bude chytať každej populárnej témy, aby si navýšil popularitu. Lebo to je jediný spôsob, ako môže byť relevantný v tej koalícii.

Andrej Danko to už naznačoval aj v rámci odhaleného listového tajomstva v otvorenom liste práve Robertovi Ficovi. Dalo sa očakávať, že pôjde do takého ostrého sporu. Alebo ho podľa teba nepredpokladal ani samotný Robert Fico?

SkryťVypnúť reklamu

Robert Fico podcenil Dankov charakter. To, že Danko bude reagovať na základe momentálnych pocitov a nie na základe nejakých analýz. Fico si myslel, že Danka už upratal keďže Danko nemá žiadne silné karty v koalícii, že na čas bude pokoj.

Danko môže byť posmelený aj tým, že ani Matúš Šutaj Eštok by nemal problém so zrušením transakčnej dane, ale ešte sa drží koaličnej dohody. Navyše, aj opozícia tlačí na zrušenie tejto dane. Potom, čo Donald Trump zaviedol clá, vidíme, že sa otriasa aj medzinárodná ekonomika. Odborníci upozorňujú na to, že transakčná daň urobí zo slovenského podnikateľského prostredia veľmi nekonkurenčné prostredie.

Zaujímavé je, že Andrej Danko nechtiac prezradil aj to, že on vlastne nerozumie úplne tej dani a že ho presviedčali, že v Maďarsku to funguje. Síce Maďarsko ako jedna z veľmi mála krajín má transakčnú daň, ale tam znížili daň z príjmu pre jednotlivcov a podnikateľov, čiže svojím spôsobom to vykompenzovali.

SkryťVypnúť reklamu

Do predného radu v Smere v boji proti Andrejovi Dankovi sa vystrčil Tibor Gašpar a nie samotný Robert Fico. Čiže, pokiaľ ide o Roberta Fica, prečo ho teraz nevidíme upratovať tú "detskú izbu"?

V nejakom bode sa Robert Fico objaví. Nemyslím si, že nechá bez komentára či už Andreja Danka a jeho novovzniknutý cit pre ekonomickú spravodlivosť alebo sa nepostaví za Gašpara. Pre mňa je veľmi zaujímavé, že Tibor Gašpar sa až takto ostro pustil do ministra vnútra. Tak ako Robert Fico tlačil na Petra Kollára, aby začal vyšetrovať kriminalitu a trestné činy počas pandémie, tak Gašpar tlačí na Šutaja Eštoka, aby sa pohol v potrestaní ľudí, ktorí tu robili takzvanú "politickú perzekúciu".

Deje sa to v rámci veľkej pomsty. Členovia skupiny okolo Roberta Fica nebudú mať pocit zadosťučinenia dovtedy, kým reálne nepotrestajú všetkých, ktorí sa podieľali na vyšetrovaní ľudí okolo Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

Pomsta v hlavnej úlohe

Tibor Gašpar píše: "Strana Hlas na čele s Matúšom Šutajom Eštokom síce sľubovala očistu polície a vyšetrenie excesov z roku 2020 až 2023, no realita je, žiaľ, žalostná. Namiesto konkrétnych výsledkov sledujeme alibizmus, politické PR a prešľapovanie na mieste. Zneužívanie inštitúcií na politickú objednávku." Bývalý policajný prezident Štefan Hamran reagoval: "Bývalý policajný prezident bez výsledkov atakuje súčasného ministra vnútra bez výsledkov". Je toto nejaká nervozita z toho, že Tibor Gašpar je stále postavený pred otázku, či bude uznaný vinným a či sa doriešia kauzy, ktorých je priamym aktérom?

Je to aj nervozita. Tibor Gašpar v diskusnej relácii dostal otázku ohľadne zmien v Trestnom zákone a on vtedy ministra obhajoval. Tvrdil, že kriminalita klesá a už na tom bode mohol kritizovať Matúša Šutaja Eštoka za to, že padá úroveň dovyšetrovania niektorých trestných činov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ukázala aj analýza nášho kolegu Martina Vanča, ktorý sa pozrel na dáta pri širokej škále trestných činov, pri každom druhu trestných činov klesá úroveň objasnenosti. Vtedy to Gašpar nekomentoval, ale teraz, keď sa blíži pojednávanie v jeho kauze, tak opäť vyostril útoky na vyšetrovateľa Čurillu a aj Ďurku. Snaží sa svojich voličov presvedčiť, že títo ľudia pracovali na politickú objednávku.

Ale je to aj vyhrážanie sa. Práve preto sa snaží Robert Fico o pomstu, aby držal na uzde ľudí, ktorí by ešte mohli prehovoriť, alebo ktorí momentálne sú svedkami nejakého nekalého konania, korupcie alebo zneužívania štátnych peňazí. Chce aby mlčali.

Len ak opomenieme ten osobný rozmer, teda kauzu Očistec a to, že viacerí kľúčoví predstavitelia tejto vlády a tejto vládnej garnitúry v podstate boli podozriví, obvinení alebo dokonca obžalovaní z korupcie a zo závažných deliktov, tak či toto naozaj nemá aj rozmer strachu z rozpadu celej vládnej koalície v duchu "potrebujeme výsledky tu a teraz a čo najrýchlejšie, pretože nevieme, či vydržíme do jesene 2027". Je v tom nejaký strach?

SkryťVypnúť reklamu

Môže v tom byť strach, ale zároveň aj vidíme, že tie záujmy sú rôznorodé. Smer, Hlas aj SNS a jednotliví hráči sa snažia pretláčať veľmi osobné ambície. Držať všetkých pokope môže byť veľkým problémom pre Roberta Fica.

Zároveň členovia jeho koalície navzájom na seba útočia. Pán Migaľ, ktorý mal byť už uprataný, tiež sa vyjadril, že je za zrušenie transakčnej dane. Čiže pre Fica bude veľmi ťažké koordinovať týchto ľudí a presadiť čokoľvek v línii nejakej jednotnej politiky.

My už ani nemôžeme hovoriť o nejakých stratégiách do budúcna alebo o niečom, čo by malo byť v prospech spoločnosti.

Čiže podenková politika.

Je to podenková politika. Robert Fico nadobro nepoupratuje túto koalíciu. Navyše, nie len členovia koalície sú nespokojní. Transakčné daň vyvolala veľmi širokú nespokojnosť. Ozývajú sa aj odborné organizácie, asociácie, zväzy podnikateľov, ktorí sa vyjadrujú, že transakčné daň škodí slovenskej ekonomike. A síce to zopakoval aj Matúš Šutaj Eštok, aj minister financií, že hovoríme o 700 miliónov eurách, ktoré chceli na tej transakčnej dani ušetriť, je možné, že budú nútení ju meniť.

SkryťVypnúť reklamu

Oveľa ťažšie sa bude vysvetľovať aj voličom, prečo nešetríme napríklad na fungovaní vlády. Prečo sme museli vytvoriť najprv pre radosť Andreja Danka a teraz pre radosť Huliaka, nové ministerstvo, napríklad.

NKÚ bije na poplach, Šimkovičová sa vyváža

Lenže tie radosti sú v skutočnosti veľké a drahé. A zdá sa, že o tom hovorí aj predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Správa NKÚ za rok 2024 je v zásade desivá a môžeme naozaj hovoriť pokojne aj o podcenenej udalosti. Ľubomír Andrássy na sieti LinkedIn uverejnil: "Napísali sme výročnú správu o úpadku Slovenska. Kontrolóri MK SR v roku 2024 pri každej tretej kontrole zaznamenali chaos a nejednotnosť v strategickom investičnom plánovaní. Štát čelí vážnym problémom najmä pri prierezových politikách a projektoch, ktoré si vyžadujú spoluprácu viacerých rezortov". Hovorí o výraznom plytvaní. Hovorí o tom, že je tu vlastne akási nesystematickosť. a že sú tie zistenia veľmi vážne. Popritom tu máme udalosti, ako auto poslané až zo Slovenska pre ministerku kultúry do Vatikánu. Rezignoval Robert Fico na to, aby fungoval ten štát dobre?

SkryťVypnúť reklamu

Nemyslím si, že on mal na túto časť vládnutia niekedy plán. Robert Fico je dostatočne skúsený politik, aby vedel, že v momente, keď niektoré rezorty odovzdá napríklad Slovenskej národnej strane, tak odovzdáva ju amatérom. On sa vracal do vládnutia s jasným cieľom zabezpečiť ľudí, ktorí čelili trestnému stíhaniu, pomstiť sa za tieto stíhania a tieto detaily vládnutia neriešil. Táto vládna moc nechce byť kontrolovaná.

Má pocit, že "kontrolu" urobili voliči, keď ich zvolili. A to o tom svedčí aj napríklad to, že kontrolóri NKÚ sa obávajú reakcií na svojej kontroly, dokonca sa im vyhrážajú trestnými oznámeniami. Táto vládna moc nechce, aby tu bol nejaký orgán, ktorý si plní svoju povinnosť a kontroluje politikov.

My sme tu zároveň v paradoxnej situácii, pretože Ľubomír Andrássy nie je žiadny "miklošovec" alebo "ódorovec". Je to bývalá popredná tvár Strany demokratickej ľavice, strany, z ktorej vyšiel aj samotný Robert Fico. Svedčí to aj o tom, že sa nám rozpadá krajina pod zadkom?

SkryťVypnúť reklamu

Minimálne nastala situácia, keď sa krajina neriadi a ide samospádom. Toto je tiež následkom vymieňania ľudí v rezortoch, politických nominácií. Veď sme sa v tomto programe rozprávali o tom, že Robert Fico potreboval uspokojiť rôznych ľudí, tí ľudia zase potrebovali uspokojiť svoj okruh pomaly až na úroveň rodín.

Tak sa rozdávali pozície so štátnym platom na štyri roky, ale mnohí nominanti nemajú historickú pamäť, nemajú strategické myslenie, nevedia, ako koordinovať s inými ministerstvami, nemajú plán, ktorý by bol v súlade s európskymi politikami. A možno aj tí ľudia, ktorí ostali na ministerstve a majú nejakú tú historickú pamäť a skúsenosť, sú pod obrovským tlakom.

Spomenula si historickú pamäť, tak si skúsme spomenúť na polozabudnutú záležitosť s Vierou Tomanovou, ministerkou práce prvej Ficovej vlády. Poslala svoje auto na zahraničnú služobnú cestu do Lisabonu. Tá situácia bola prakticky rovnaká, ako je dnes situácia ministerky Šimkovičovej. Vtedy ale Viera Tomanová čelila veľkému škandálu a odvolávaniu. Dnes to neprekáža, že auto ide tisíce kilometrov, že sa to môže javiť ako papalášizmus a necháme ministerku kultúry, nech sa sťažuje v televízii, že je tu polarizovaná spoločnosť a len pre to je kritizovaná.

SkryťVypnúť reklamu

Opäť to zapadá do toho vzorca, o ktorom hovoríme. Robert Fico nebude kritizovať ministerku kultúry. Vyjadril jej niekoľkokrát podporu aj po takých krokoch, po ktorých by mala odstúpiť. A to, že nechala si poslať vládnu limuzínu do zahraničia, len dokresluje jej mentálne nastavenie.

Väčším problémom je, že toto je aj odkaz pre spoločnosť, ktorý Robert Fico systematicky vysiela. Korupčné správanie a správanie, ktoré je bezohľadné voči verejným financiám, nie je problémom. Hovorí, že sú oveľa väčšie problémy: mimovládky, protesty, novinári, liberáli. Bolo by to v protiklade s týmto odkazom, keby teraz Robert Fico začal karhať ministerku. Navyše, keby Fico karhal ministerku, ona určite urobí nejaký protikrok, ktorý Fico nechce riešiť, tak radšej sa tvári, že sa to neudialo.

SkryťVypnúť reklamu

Bude sa tváriť, že je to zlomyseľnosť médií, lebo útočia na ministerku, ktorá si robí svoju prácu. Aj tento prípad ilustruje, ako veľmi sa od tých čias, keď si Tomanová nechala poslať to auto do Lisabonu, zmenil, kam sa posunul. Vtedy mal aspoň snahu stimulovať sociálneho demokrata, ktorý cíti nejakú zodpovednosť voči voličom. Ale Robert Fico už nemá nad sebou žiaden tlak spovedať sa voličom.

Jeho voliči majú pocit, že toto je cena za to, že Fico ich ochráni pred pred hrozbami, a má mnoho nepriateľov. Tí chystajú puč a chcú ho odstrániť, chceli ho zabiť. Korupcia je cena ktorú zaplatíme.

Mimovládky na odstrel

V čase, keď teraz nahrávame tento náš rozhovor, tak stoja mimovládky práve pred Národnou radou a hovoria o tom, že zákon o nich je ruskou atrapou. Na jednej strane tu máme mimovládky, ktoré sa majú spovedať a z ktorých chceme urobiť lobistov. Na druhej strane tu máme Roberta Fica, ktorý sa stretáva na úrade vlády práve s Norbertom Bödörom, s osobou obžalovanou. S osobou, ktorá môže mať lobistické záujmy a aj ich preukázateľne v minulosti mala, keďže vieme, že bödörovci mali veľké štátne zákazky. Toto je opäť rezignácia na to, ako tie veci vyzerajú? Strata citlivosti?

SkryťVypnúť reklamu

Toto je súčasť tej pomsty, o ktorej sme hovorili. Je to aj súčasť plánu Roberta Fica oslabiť zistenia alebo aktivity mimovládok. Jednoducho, Robert Fico nechce mať aktívnych občanov, čiže vyvíja tlak na organizácie, v rámci ktorých sa občania aktivizujú. Nechcem už spomínať to, že má traumatický politický zážitok z toho, že pre protesty musel odstúpiť.

Ale áno, mimovládky organizujú protesty, majú na to plné právo. A aj keď momentálne tie protesty Roberta Fica neohrozujú, aj tak ho iritujú. Máme tu mimovládky, ktoré odhaľujú korupciu, vzdelávajú ľudí o tom, čo je korupcia. To sa Ficovi tiež nepáči lebo boj proti korupcii nie je niečo, čo jeho vláda chce akýmkoľvek spôsobom presadzovať.

Tieto mimovládky robia napríklad aj osvetovú činnosť vo vzťahu ku kritickému mysleniu, k tomu, ako bojovať proti dezinformáciám.

SkryťVypnúť reklamu

... a podporujú skupiny, na ktoré momentálne Robert Fico útočí. A naozaj suplujú aktivity alebo funkciu štátu tam, kde štát úplne rezignoval. Sú to menšiny alebo LGBT komunita, týrané ženy, kde sú mimovládky úplne kľúčové.

To však neznamená, že tieto mimovládky zaniknú. Keď som sa rozprávala s niektorými šéfmi mimovládok, pozitívne ma prekvapila správa, že vzniká nová vrstva donorov. Aj ľudia, podnikatelia zo strednej vrstvy, majú zrazu pocit, že toto je spôsob, akým sa môžu prejaviť. A začínajú podporovať niektoré tieto mimovládky. Táto podpora nezastúpi štát, ktorý má na to vyčlenené vlastné financie, aby ich podporoval. Ale zároveň takéto financie aj napríklad z rezervy premiéra idú konšpiračným médiám, ktoré sa tvária, že sú non-profit organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sme spomínali Norberta Bödöra, tak okolo Roberta Fica sa pohybujú rôzne osoby, ktorých minulosť naozaj je v tomto zmysle spochybniteľná. A vrátim sa k dnes publikovaného článku nášho kolegu Matúša Burčíka s názvom "Projekt nájomných bytov riadi odsúdená nominantka Smeru. Záznam o treste jej vymazali". Ide o Evu Lisú, ktorá na tlačových konferenciách veľmi otvorene a s nadšením aj s Robertom Ficom prezentuje projekt nájomných bytov. Nie je toto hanba, že my už niektoré pozície naozaj nevieme obsadiť v tejto krajine ľuďmi, ktorí by nemali záznam v registri trestov? My tu nemáme úplne bezúhonné osoby, ktoré vieme s nejakým kvalitným a aj vzdelanostným aj profesionálnym profilom posunúť do týchto pozícií, aby riadili krajinu?

SkryťVypnúť reklamu

Máme, ale nie sú z portfólia Smeru a Smer by tým porušil dlhoročnú tradíciu, že o svojich ľudí sa postará. A je to troška aj taký cieľ vybudovať si svoju vládnu vrstvu, mať takzvaný "kráľovský dvor", ľudí, ktorí sú naviazaní na vládnu moc, sú lojálni.

Toto nevie Robert Fico zabezpečiť tým, že odborníkovi ponúkne profesionálny rast alebo profesionálnu hrdosť, že robí pre štát. Vie to urobiť len tak, že si zaviaže ľudí, tých, čo podvádzajú podrží, v rámci filozofie, že Smer sa o svojich ľudí vždy postará. Následkom je nedostatok profesionálov, ktorý sa bude prehlbovať.

A opäť nás to vracia k tomu, na čo upozorňuje aj NKÚ, že teda štát nie je riadený profesionálne. Nemáme dlhodobé plány a tieto roky pod Ficom chcú odborníci nejako prežiť a potom mať plán, ako to všetko napraviť, aby sa Slovensko dostalo naspäť na tú trať.

Justičné odkazy novinárom

Predsedníčka Súdnej rady Marcela Kosová pomerne ostro zaútočila na novinárov. Hovorí o útokoch médií a dezinformáciách. Hovorí o tom, že sa bude brániť súdnou cestou. Celý spor sa v podstate odštartoval článkom o tom, že sa tu spochybňuje to, že či kroky voči sudkyni Pamela Záleskej sú v poriadku a nie sú len honbou na ňu ako na osobu, ktorá je výraznou sudkyňou a ktorá naozaj v úvodzovkách nešla po ruke tejto vládnej moci. O čo tu vlastne ide?

Kladenie otázok, že či kroky voči Pamele Záleskej sú v poriadku, je prácou novinárov. Prácou komentátorov je aj vytvoriť si nejaký názor a ten názor prezentovať. To, že niekto kritizuje kroky Súdnej rady alebo kritizuje nejakého sudcu, neznamená, že nerešpektuje rozhodnutie súdov. Vždy platí aj pri kauzách, dokonca aj pri rozhodnutiach v prípade vraždy Jána Kuciaka, sme zdôrazňovali - rešpektujeme rozhodnutie súdu, ale máme svoje otázky. A toto sa deje aj teraz.

Nedeje sa nič neštandardné. Ja oceňujem, že pani Kosová alebo aj Súdna rada má ambície viac komunikovať. Ale táto komunikácia by mala byť viac o vysvetľovaní ich vlastných krokov, čo sčasti aj robila, vysvetľovala, prečo nejako postupovala v prípade Pamely Záleskej. Ale mohla to urobiť bez dodatočných útokov na novinárov. Nebolo to jej prvé mediálne okienko.

Takisto zaútočila na kolegu Matúša Kostolného po tom, ako Kostolný kritizoval rozhodnutie súdov, ktorým zakázali Denníku N, nazývať Daniela Bombica antisemitom a extrémistom. Veď aj čas ukázal, že toto rozhodnutie bolo zrušené.

Takisto Súdna rada komentovala vystúpenia herca Roberta Rotha na proteste. Mne to pripomína niektoré vyjadrenia Roberta Fica a spôsob, akým opisuje novinárov

Komentovať môžu strážni psy demokracie aj výroky, ktoré zazneli napríklad pre portál 360tka, kde Marcela Kosová spochybnila slová Adela Ghannama o tom, že ak sa niekto prizná ku korupcii a je súčasťou justičného stavu, tak mi ho vtedy môžeme označovať za korupčníka. A toto pani Kosová spochybňovala a hovorila, že potrebujeme počkať na vyjadrenie súdov. Čo z nášho pohľadu ako novinárov je prakticky úplný nonsens. Preto máme právo to kritizovať, nie?

Samozrejme, máme právo kritizovať a pani Kosová aj Súdna rada má právo sa obrátiť napríklad na Tlačovú radu a vypýtať si názor na niektorú z tých kritík, ktoré sa jej nepozdávajú. Vyhrážať sa súdnymi spormi je už cez čiaru, je to už zastrašovanie. Je to nevhodné, lebo Súdna rada vysiela aj signály vlastnej sudcovskej komunite. Práve v týchto prípadoch, ktoré spomínala, neviem si predstaviť, za čo by vôbec žalovala kolegov.

Poďme k tragédii týždňa. V piatok na Slavíne sa malo akože oslavovať víťazstvo nad fašizmom a napokon tam bol prítomný neonacista a aj veľvyslanec ruskej ambasády Igor Bratčikov. Ty si to veľmi ostro kritizovala, že neoslavoval samotnú historickú udalosť oslobodenia, ale reprezentoval Putinovu imperialistickú lož o tom, že Rusko denacifikuje Ukrajinu. V tom čase zomrelo v Kryvom Ryhu na Ukrajine po útoku Rusov deväť detí. Aká je toto správa o Slovensku?

Smutná. Ty si to nazvala tragédia týždňa. Zároveň je tragické, že Robert Fico využil túto udalosť aj na to, aby skritizoval aj veľvyslancov západných krajín, ktorí sa odmietli zúčastňovať tejto frašky a povedal, že namiesto nejakého urážania sa alebo odsudzovania majú pracovať.

Ale tí veľvyslanci práve týmto pracovali a Robert Fico tým, že rečnil o mieri v prítomnosti reprezentanta Vladimíra Putina a Bombica, tak on nielenže znevážil tú samotnú udalosť, ale vyslal signál svojim voličom, že toto je normál.

Je to už nejaká rezignácia na základné civilizačné západné hodnoty?

Nielen rezignácia, ale ucelená snaha tieto hodnoty v očiach svojich voličov zhadzovať. Je to snaha relativizovať a legitimizovať postup Ruska. A to je u Fica dlhodobé. Toto bola aj príprava na jeho cestu do Moskvy, kde pôjde oslavovať 80. výročie oslobodenia Európy spod nacistického útlaku.

Putin a Rusko aj pred napadnutím Ukrajiny hovorili a odkazovali na túto historickú udalosť, že idú oslobodiť Ukrajinu od fašizmu. Je to veľká historická lož, ktorú Robert Fico legitimizuje a dokonca by rád bol aj súčasťou tejto veľkej lži.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 237
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 275
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 091
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 154
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 798
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 258
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu