BRATISLAVA. Fotografiu, na ktorej vysmiaty šéf poslaneckého klubu niekdajšieho OĽaNO (dnes strana Slovensko) Michal Šípoš drží nad hlavou mobil, aby urobil selfie všetkým svadobčanom, videl koncom leta 2020 na Slovensku takmer každý.
Šípoš sa ženil a v reštaurácii v Hanušovciach nad Topľou mal zo svadobčanov ako jediný rúško iný poslanec OĽaNO Gábor Grendel. V tom čase to prikazovali protipandemické predpisy.
Od zverejnenia známej fotografie uplynulo už takmer päť rokov a tisícky ľudí, aj zo spomínaných svadobčanov, dostali odvtedy pokuty za nedodržiavanie opatrení. Napríklad za nenosenie rúška mohla byť pokuta až 1659 eur.
Vtedajší premiér Igor Matovič z OĽaNO, ktorý bol tiež na spomínanej svadbe, dostal od hygienikov pokutu 250 eur. Napríklad za to, že na Úrade vlády ako premiér obsluhoval svojho čašníka bez rúška.
Rúška nenosili ani viacerí politici, ktorí boli počas pandémie v opozícii. Terajší premiér Robert Fico zo Smeru namiesto rúška nosil chránič z plexiskla. Okrem toho ľudí burcoval, aby porušovali protipandemické opatrenia.
Všetkých, ktorí počas pandémie covidu porušovali predpisy, teraz štát za vlády koalície Smeru, Hlasu a SNS odškodní za pokuty, ktoré dostali, a za stravu v karanténnych zariadeniach, ktorú zaplatili.
Koaliční poslanci v stredu schválili zákon o náprave "krívd spôsobených fyzickým osobám" v súvislosti s protipandemickými opatreniami. Hovoria o náprave nespravodlivostí, ktorých sa dopustili vlády Matoviča a Eduarda Hegera (vtedy OĽaNO, teraz Demokrati). Za zákon hlasovalo 78 poslancov. Proti bolo 66 zákonodarcov.
Opozícia poukazuje na to, že štát ide odškodňovať ľudí, ktorí porušili predpisy. Vláda podľa nej vysiela veľmi zlý signál, že porušovať predpisy sa môže a oplatí.
Precedens je aktuálny práve teraz, keď Ficova vláda vyzýva pod hrozbou pokút na dodržiavanie pravidiel v súvislosti so slintačkou a krívačkou.
Na odškodnenie za tresty za porušenie protipandemických opatrení a na uhradenie stravy vynaloží štát podľa dôvodovej správy 5,4 milióna eur.
V článku sa dočítate
- prečo chce štát odškodňovať tých, ktorí porušili zákony,
- koho štát odškodní,
- čo bude treba k odškodneniu.
Deficit spravodlivosti?
"Počas obdobia dvoch rokov pandémie sa tvorba protipandemických opatrení, ako aj kontrola ich zákonnosti vymkla štandardnej kontrole: prebiehala mimo riadnych legislatívnych procesov a mimo riadnej súdnej kontroly," píše sa v dôvodovej správe schváleného návrhu.