BRATISLAVA. Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.
Úprava má podľa rezortu posilniť pracovnoprávny charakter výkonu činnosti športovcov a zlepšiť postavenie športových odborníkov. Športové organizácie budú mať podľa novely širší rozsah práv.
Odbremeniť ich má od viacerých povinností, ktoré mali byrokratický charakter a boli bez významného úžitku pre štát alebo šport.
Po novom sa majú tiež zvoľniť podmienky týkajúce sa sponzorských zmlúv v športe, napríklad zvýšením limitu pre náklady na uvádzanie sponzora.
„Sponzorom sa tým zatraktívni využívanie inštitútu zmluvy o sponzorstve v športe, pretože sa rozšíria materiálne možnosti marketingovej a mediálnej prezentácie,“ podotklo ministerstvo. Novela tiež prináša zrušenie štvorročného obmedzenia sponzorskej zmluvy.
Upravuje sa tiež spôsob rozdelenia finančných prostriedkov z príspevku uznanému športu národným športovým zväzom.
Tá bude zodpovedná aj za oblasť boja proti manipulácii športových podujatí, rasovej alebo rodovej diskriminácii a nenávistným a násilným prejavom v športe.
Novela tiež umožní ministrovi športu, aby mohol udeliť čestné štátne tituly, ako majster športu, zaslúžilý majster športu, zaslúžilý odborník v športe a zaslúžilý pracovník v športe aj bez poverenia vládneho kabinetu.
Bude taktiež môcť rozhodnúť aj o finančnej odmene pri udelení čestného štátneho titulu, dosiahnutí životného jubilea držiteľa čestného štátneho titulu alebo za mimoriadny športový výkon na medzinárodnej úrovni súťaženia.
Novela má nadobudnúť účinnosť 1. júla.
Poslanci hlasovalo aj o:
- Vládny návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení prerokuje Národná rada v skrátenom legislatívnom konaní. Právnu normu tak celú prerokujú už na aktuálnej schôdzi. Ak ju schvália, dôchodkové správcovské spoločnosti by mohli v budúcnosti investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku, ktoré prinesú hospodársky alebo sociálny úžitok.
Aj vládny návrh novely zákona o štátnej podpore nájomného bývania prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Do systému štátom podporovaného nájomného bývania by tak mohli byť po novom zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie. Podľa ministerstva dopravy súčasné znenie zákona striktné, pokiaľ ide o vymedzenie požiadaviek na byty a bytové domy, ktoré môžu byť súčasťou systému štátom podporovaného nájomného bývania.