BRATISLAVA. Najskôr sa premiér pochváli záberom na displeji mobilného telefónu, ktorý ukazuje, že už o 6.16 hod. ráno si ide zašportovať. "Dnes to bolo sedem kilometrov chôdze so závažím," vraví vo videu Robert Fico (Smer), v ktorom podľa vzoru influencerov ukazuje, ako prežil jeden deň na Úrade vlády.
Medzi ukazovaním toho, ako premiér kontroluje rekonštrukciu nádvoria pred stredajšou návštevou prezidentky Indie a zábermi, ako podpisuje návrhy zákonov, však Robert Fico vo videu oznámi, že sa na Úrade vlády stretol aj s Norbertom Bödörom.
Tvrdí, že rokovali o bezpečnosti
"Keďže som aj predsedom strany, nevyhnem sa ani téme bezpečnosti na našich májových straníckych stretnutiach, ktorú som riešil s Norom Bödörom,“ povie Ficov hlas vo videu aj s familiárnym oslovením nitrianskeho oligarchu. Na záberoch si pritom prezerá nákresy a materiály sediac v pracovni vedľa Bödöra.
Norbert Bödör, ktorého otec kedysi vlastnil bezpečnostnú službu Bonul zarábajúcu na štátnych zákazkách predovšetkým počas vlád Smeru, je trestne stíhaný. Jeho rodina neskôr firmu predala.
Bödör je obžalovaný v kauze Očistec, v ktorej je podozrivý, že počas bývalých vlád Smeru bol spolu s bývalým policajným prezidentom a dnes podpredsedom parlamentu za Smer Tiborom Gašparom v polícii pri založení zločineckej skupiny. Podľa obžaloby zneužívali políciu na politické ciele Smeru aj na diskreditáciu oponentov - čo obaja odmietajú.
Obžalovaný je Bödör aj v kauze Dobytkár, v ktorej je podozrivý z legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Obžaloba sa týka rozsiahlej korupcie pri rozdeľovaní dotácií v Pôdohospodárskej platobnej agentúre.
"Bol to megastroj korupcie a prania špinavých peňazí,“ konštatoval o kauze senát Najvyššieho súdu Martina Bargela v lete 2020. Rozhodoval vtedy, či Norbert Bödör pôjde do väzby.
Novinára by za otázky o Bödörovi oblial vodou
To, že bol Bödör na Ficovom Úrade vlády, si prvý raz ešte v marci všimla Televízia Markíza, ktorej sa podarilo nakrútiť Bödörov odchod v aute z úradu. Vtedy sa premiér pre otázky novinára o návšteve rozčuľoval.
"Zobrať vedro s vodou a obliať vás je málo," povedal Fico redaktorovi, keď chcel vedieť, prečo bol stíhaný oligarcha na Úrade vlády.
Krátko po Bödörovej marcovej návšteve na Úrade vlády denník SME informoval o tom, že vo funkciách nečakane skončili šéf daňových kriminalistov Marek Tkačik, ale aj jeho dvaja námestníci Peter Bujňáček a Branislav Straško. Dôvody sa nedozvedeli.

Bödör mal v minulosti vplyv na Kriminálny úrad finančnej správy, najmä v čase, keď tam bol šéfom dnešný kajúcnik Ľudovít Makó.
Ide pritom o kľúčovú zložku finančnej správy, ktorá vyšetruje a odhaľuje najväčšie colné úniky, podvody s DPH či úniky na spotrebných daniach.
Vedenie finančnej správy vtedy odmietlo, že by k personálnym zmenám dochádzalo „na základe intervencií z externého prostredia".

Beata
Balogová
