Prezident Peter Pellegrini prijal v Prezidentskom paláci indickú prezidentku Draupadí Murmúovú. Autor: TASR
BRATISLAVA. Slovensko v rámci reformy Organizácie Spojených národov (OSN) podporí Indiu v jej záujme stať sa novým stálym členom Bezpečnostnej rady OSN.
Na tlačovej konferencii to po stretnutí s indickou hlavou štátu Draupadí Murmúovou deklaroval prezident Peter Pellegrini.
Návšteva prezidentky Indie je prvou bilaterálnou návštevou na najvyššej úrovni po vyše 20 rokoch a prvou návštevou indickej hlavy štátu takmer po 30 rokoch. Naposledy Indiu navštívil prezident Ivan Gašparovič v roku 2004.
Počas návštevy v Prezidentskom paláci podpísali slovenská a indická strana dve memorandá o porozumení. Jedno sa týka spolupráce pri školeniach a výmene diplomatov a druhé je o spolupráci malých a stredných podnikov.
„Spolu s Indiou sme veľkí advokáti multilaterálneho fungovania sveta a podporujeme fungovanie medzinárodných organizácií. Pre Slovensko je to kľúčové,“ uviedol Pellegrini.
Rozvíjanie obchodu
Murmúová dodala, že sa dohodli na posilnení spolupráce a koordinácie na pôde OSN a ďalších multilaterálnych fór.
„Puto medzi Slovenskom a Indiou je založené na víziách, globálnej spolupráci a spoločných demokratických hodnotách. Spolupracujeme na medzinárodných fórach, čo poukazuje na hlboké zakorenené zdieľané hodnoty a spoluprácu až priateľstvo. Ukazuje sa to čoraz viac hlavne v obchodnej výmene,“ tvrdí Murmúová.
India je podľa Murmúovej odhodlaná ďalej posilňovať bilaterálne vzťahy so SR zasahujúce do všetkých oblastí, ako sú obchod, investície, technológie, obrana, digitálne technológie, obrana, vesmír, jadrová spolupráca, kultúra.
India je podľa prezidenta inšpiráciou pre Slovensko v mnohých oblastiach. V tejto súvislosti spomenul modernizáciu a digitalizáciu.
„Máme záujem o spoločné projekty v rámci moderných technológií, výskumu, vývoja. Aj tu má Slovensko čo ponúknuť,“ poznamenal.
Slovensko podporí Indiu ako nového stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. Autor: TASR
Pellegrini pripomenul, že indický nosič pomohol v roku 2017 dostať sa slovenskej družici na obežnú dráhu.
Hlavy štátu sa rozprávali aj o umelej inteligencii, jej regulácii, etických a morálnych pravidlách, na ktorých má byť jej fungovanie postavené.
Zhodli sa podľa Pellegriniho na tom, že moderné technológie musia byť distribuované do všetkých vrstiev spoločnosti a dostať sa ku každému obyvateľovi Slovenska, ako aj Indie.
Prezidenti spoločne vo štvrtok navštívia podnik Jaguar Land Rover v Nitre, ktorý je najväčšou indickou investíciou na Slovensku.
„Budeme pozorne načúvať manažmentu fabriky, ktoré nás bude informovať o dosahoch novej tarifnej politiky USA a prezidenta Donalda Trumpa vo vzťahu k Európskej únii a automobilovému priemyslu,“ priblížil slovenský prezident.
Za ukončenie bojov na Ukrajine
Hlavy štátu sa zhodli na riešení vojny na Ukrajine. Nevidia zmysel v ďalšom zbrojení a nevidia ani možnosť uzavrieť mier na bojisku. Jediným riešením sú ďalšie mierové rokovania a diplomatická cesta, povedal Pellegrini.
Murmúová zároveň poďakovala Slovensku za pomoc pri evakuácii indických študentov z Ukrajiny.
Prezident zároveň informoval, že slovenské veľvyslanectvo v indickom Dillí usporiada v novembri týždeň slovenskej kultúry.
Raši prijal pozvanie do Indie
Prezidentku Murmúovú neskôr prijal predseda Národnej rady SR Richard Raši.
Ich rokovanie potvrdilo historické väzby a priateľské vzťahy v oblasti hospodárstva, vzdelávania i kultúry, informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.
Posledné stretnutie na úrovni predsedov parlamentov sa uskutočnilo v roku 2008, Raši preto potvrdil pozvanie pre predsedu Dolnej snemovne Indického parlamentu.
„Nadväzujeme na historickú tradíciu politických vzťahov medzi našimi krajinami a chceme ich posunúť aj na strategickú úroveň,“ uviedol Raši. Indická prezidentka považuje za dôležité pokračovať v tradícii spolupráce parlamentov oboch krajín.
Obe krajiny vnímajú veľký potenciál vzájomných vzťahov a dialóg na vysokej štátnej úrovni by podľa nich mohol uľahčiť ďalší rast spoločného obchodu a investícií.
„Obchodná výmena medzi Slovenskom a Indiou rastie. Príkladom úspešnej ekonomickej spolupráce je viacero indických spoločností pôsobiacich na Slovensku. Máme dobrú tradíciu pri rozvoji infraštruktúry, priemyslu alebo technológií,“ podotkol šéf parlamentu.
Význam ekonomickej spolupráce oboch štátov sa zvyšuje v období rastúceho protekcionizmu a zavádzania ciel. Kancelária NR SR v tejto súvislosti pripomenula marcovú návštevu ministrov zahraničných vecí a financií, ktorí v Indii otvorili dvere pre doteraz najväčšiu slovenskú podnikateľskú delegáciu.
Predstavitelia oboch štátov ocenili aj spoluprácu v oblasti kultúry a vzdelávania. Na Slovensku podľa NR SR v súčasnosti študuje približne 600 indických študentov.
Slovenská republika tiež poskytla osem vládnych štipendií pre indických študentov a výskumníkov na rok 2025.
Vzťahy Indie a Slovenska siahajú do 30. rokov minulého storočia a indická hlava štátu sa zhodla s predsedom NR SR na tom, že sú bez otvorených otázok a založené na spoločných hodnotách demokracie, právneho štátu a ochrany ľudských práv.
„Slovenská republika je silným zástancom multilateralizmu a India je pre nás ako jedna z najväčších krajín sveta kľúčovým partnerom. Významne treba vyzdvihnúť aj prínos mierových iniciatív Indie v rámci zahraničnej politiky,“ zdôraznil predseda NR SR.
Na prijatí prezidentky Murmúovej sa zúčastnili aj poslanci NR SR Paula Puškárová, Michal Bartek (obaja Hlas-SD), Karol Farkašovský (SNS) a Marián Kéry (Smer-SD).
Premiér sa venoval obchodu aj cestovnému ruchu
V historickej budove Úradu vlády sa s indickou prezidentkou stretol aj premiér Robert Fico. Pri tejto príležitosti Fico pozval na Slovensko aj indického predsedu vlády Naréndra Módího. informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády.
„Slovensko-indické bilaterálne vzťahy sú priateľské, konštruktívne a bez otvorených otázok. Politický dialóg medzi našimi krajinami je čoraz rozsiahlejší, za posledné dva roky sa ministri zahraničných vecí stretli päťkrát. Verím, že dynamika našich vzťahov bude pokračovať aj na úrovni predsedov vlád,“ uviedol premiér.
Predseda vlády s prezidentkou hovoril o rozvoji automobilového priemyslu aj v kontexte zavedených ciel zo strany USA. Diskutovať mali aj o potenciáli spolupráce v obrannom priemysle či cestovnom ruchu.
Ako úrad dodal, ekonomické vzťahy krajín sa postupne rozvíjajú a bilaterálny obchod rastie.
Fico počas stretnutia skonštatoval, že Slovensko zostáva obľúbenou destináciou indických študentov a vedcov. „V súčasnosti je na Slovensku približne 600 indických študentov a vidím priestor v rozšírení spolupráce aj v tejto oblasti,“ dodal.