BRATISLAVA. Po uprataní koaličnej krízy sa vláda musí vysporiadať s nespokojnosťou podnikateľov, ktorí od apríla začali platiť transakčnú daň.
Prieskum agentúry NMS ukazuje, že trojica koaličných strán stratila za mesiac dohromady 1,9 percentuálneho bodu. Naopak rástla mimoparlamentná extrémistická Republika.
Nálady voličov zisťovala agentúra v prvý aprílový týždeň - a zároveň prvý týždeň po tom, čo začala platiť transakčná daň.
S transakčnou daňou prišiel minister financií Ladislav Kamenický zo Smeru, takže práve Smer by mohol niesť najväčšie politické náklady. Snahy o jej zrušenie ohlásil predseda SNS Andrej Danko.
Okrem transakčnej dane sa vláda musí vysporiadať aj s následkami slintačky a krívačky, ktorá sa objavila na juhu a západe Slovenska.
Voľby by podľa prieskumu NMS vyhralo PS so ziskom 23,2 percenta. Druhý Smer by mal 19,9 percent.
Analytik Mikuláš Hanes z NMS hovorí, že preferencie PS sa stabilizovali a skôr už stagnujú. Podpora Smeru kolíše podľa aktuálneho politického diania.
Hlas je až štvrtý
Na tretie miesto sa posunula Republika. Je to prvýkrát od volieb, keď niektorá z relevantných agentúr zaradila Hlas až na štvrté miesto.
Výmena pozícií s Republikou je však skôr symbolická. Rozdiel medzi nimi je len sedem desatín percentuálneho bodu. Ak sa pozrieme na intervaly spoľahlivosti, tie sa prekrývajú. Nedá sa teda s určitosťou povedať, kto by bol vo voľbách tretí a kto štvrtý.
Navyše iné agentúry, ako Focus a AKO, zvyknú Hlasu namerať viac ako NMS, v marci to bolo okolo 12 percent.
Hanes v dátach vidí to, že Republika získala voličov najmä od Smeru a stále má potenciál ďalej rásť na úkor Smeru a Hlasu.
V druhej polovici nič nové
Okolo hranice zvoliteľnosti sa v podstate nič nezmenilo. Šancu na parlament majú štyri strany, vrátane Demokratov, ktoré by mali v apríli 4,8 percent.
Maďarská aliancia a Sme rodina už mierne strácajú. SNS sa drží na hranici dvoch percent a pri takomto výsledku by nezískalo ani štátny príspevok za voľby.
Rozloženie síl podľa prieskumu NMS by nevyzeralo dobre pre súčasnú vládnu koalíciu. Nemohla by totiž vo vláde vymeniť SNS za Republiku. Spolu by mali len 70 mandátov. Na vládnutie by potrebovali napríklad KDH.
Vládnuť by teda mohla skôr opozícia v zložení PS, KDH, SaS a Slovensko s 80 mandátmi.
Stabilnejšiu väčšinu 84 mandátov by ešte mala prípadná koalícia PS, KDH, SaS a Hlas.
Situácia by sa zásadne nezmenila ani vtedy, ak by sa do parlamentu dostali Demokrati. Prípadná koalícia PS, KDH, SaS a Demokrati by sa pri týchto počtoch skladala ťažko.

Beata
Balogová
