BRATISLAVA. Najmocnejší muž v krajine, premiér Robert Fico (Smer), jeho pravá ruka v pozícii podpredsedu parlamentu a zároveň otca šéfa tajnej služby Tibor Gašpar (Smer) sa v utorok uchýlili k výrazne agresívnemu útoku na nepohodlných vyšetrovateľov káuz Smeru.
Vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu spájali s možným budúcim atentátom na politikov Smeru, pričom skreslene informovali aj o zdravotnom stave z dokumentácie, ku ktorej nemôžu mať legálny prístup. Zároveň sa sťažovali, že polícia proti nim dostatočne nekoná.
V rovnaký deň zároveň Fico zverejnil video, v ktorom úmyselne priznal, že sa niekoľko hodín pred útokom na čurillovcov opäť stretol na Úrade vlády s obžalovaným podnikateľom Norbertom Bödörom. Vraj spolu hovorili o bezpečnosti na májových straníckych podujatiach Smeru.
Denník SME v nasledujúcom texte odpovedá na najpodstatnejšie otázky, ktoré z aktivít čelných predstaviteľov Smeru vyplývajú a prečo sa k nim uchýlili.
O čo Smeru ide, čo chce dosiahnuť a čo prekryť:
- Čo vlastne chce Fico robiť s čurillovcami?
- Čo predchádzalo vystúpeniu?
- Prečo je Bödör problematický?
- Odkiaľ majú súkromné správy zo Signalu?
- Prečo teraz?
- Od čoho Smer v utorok odvádzal pozornosť?
- Škodí Smeru a koalícii transakčná daň?
- Čo má aktuálne politické dianie spoločné s Trumpovými clami?
- Ako Smer udržuje voličov zohriatych?
- Ako Smer umne útočí na Hlas?
- Čo s tým všetkým má Dankova SNS?
1. Čo vlastne chce Fico robiť s čurillovcami?
Fico a Gašpar na utorkovej tlačovke opätovne útočili na Jána Čurillu a jeho kolegov z niekdajšieho tímu Očistec. Čurilla tento tím viedol a Ďurka je policajt, ktorý osobne v auguste 2023 zadržiaval Gašpara u neho doma v Janíkovciach pri Nitre.
Na tlačovke čítali ich údajnú súkromnú komunikáciu cez aplikáciu Signal či podobne ako v minulosti púšťali úryvky z ich odpočúvania.
„Vyzeráme ako idioti. A pýtam sa, prečo, preboha, ministerstvo vnútra a prokuratúra nekonajú?“ pohoršoval sa Fico. Pokračoval tým, že zverejnené informácie „zostávajú vo vzduchu“.
Nie je pritom jasné, v čom by mala polícia konať, keďže nič z toho, čo odznelo na nahrávkach či prepisoch správ zo Signalu, nepôsobí ako trestný čin. Čurillovi vyčítajú napríklad nadávanie na advokáta mafiánskej skupiny takáčovci Martina Ribára, ktorý aktuálne čelí dvom obžalobám.
„Toho vyj...anca krivého skorupovaného by mal prevalcovať nejaký rómsky spoluobčan na valci pri výstavbe obchvatu,“ napísal Čurilla svojim kolegom z práce v novembri 2024. V skupine na Signale s pomenovaním „kniha – odvážni policajti“ bol aj novinár Marek Vagovič, ktorý o nich napísal knihu. A práve jej krstu predchádzala citovaná komunikácia.
Podobne im vyčítajú ironické správy, ktoré si kolegovia a kamaráti vymenili v rovnakom období, ako zomrel vyšetrovateľ inšpekcie Daniel Karaba. Odznieva, že zrejme zomrel na embóliu.
Ide o obdobné miestami nevhodné poznámky, aké odzneli napríklad aj na poľovníckej chate. Súčasný šéf SIS Pavol Gašpar tam o Robertovi Kaliňákovi hovoril: „K...t, by som mu pichol tú vidličku do čela.“ „Jak ho dobijem raz, strašne, ho zj...em z tej motorky, mu dám takú čelovicu,“ hovoril ďalej.
Účastníci stretnutí na chate sa tešili, ako čurillovcov po návrate Smeru k moci „zabásnu“ a Kaliňák dodával, že „všetko pôjde do p...e“. Rovnako sa na chate nevyhli ironizovaniu smrti, keď sa vrátili k samovražde Milana Lučanského.
Hoci nič z výrokov čurillovcov nie je trestné, Fico s Gašparom navodzovali v utorok dojem pálčivosti témy s tým, že treba rýchlo konať.
„Vychádzal som z toho, že suma informácií, ktorá bola vytvorená v rokoch 2020 až 2023, je dostatočná na to, aby títo ľudia boli automaticky nielenže stíhaní (...), ale prinajmenšom, aby boli úplne odstavení od akéhokoľvek kontaktu s Policajným zborom,“ hovoril Fico.
Policajti okolo Čurillu sú pritom už takmer dva roky zavretí doma, keďže sú postavení mimo služby. V rámci toho majú na pravidelnej báze kontroly, či sú v pracovnom čase doma, hoci reálne nepracujú a nevykonávajú žiadne pracovné úkony.
2. Čo predchádzalo vystúpeniu?
Vystúpeniu proti odstaveným vyšetrovateľom predchádzalo viacero rozhovorov, ktoré títo policajti poskytli v ostatnom čase médiám, či ich účasť na rôznych diskusiách. Tým sa do verejného priestoru dostalo viac z ich opisu udalostí, ktoré sú predstaviteľom Smeru nepríjemné.