BRATISLAVA. Splnomocnenec vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19 a poslanec Peter Kotlár (SNS) vyzval koalíciu a premiéra Roberta Fica (Smer) ukončiť očkovanie mRNA vakcínami na princípe distribúcie pomocou nanotechnológie.
Uviedol to na tlačovej konferencii.
ŠÚKL podľa Kotlára nič nekontroluje
Kotlár zopakoval svoje zistenia, že všetky testované šarže vakcín sú schopné meniť ľudskú DNA, čo môže viesť k vzniku viacerých závažných ochorení. Očkovanie chce podľa vlastných slov zastaviť najmä kvôli deťom.

„Spochybňujem kompletne celé očkovanie, lebo si myslím, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv nekontroluje vôbec nič, prestal plniť svoju úlohu,“ poznamenal splnomocnenec.
ŠÚKL-u chce položiť otázky, ako napríklad či spravili nejakú kontrolu vakcín proti ochoreniu Covid-19 a či na to majú vybavenie.
Tvrdí, že ak by bol ministrom zdravotníctva, Slovensko by okamžite vystúpilo zo Svetovej zdravotníckej organizácie. Kotlár tiež odmieta podpísanie pandemickej zmluvy, pokým bude vo funkcii.
„Veľmi ochotne roztrhám svoj originálny diplom, ak podpíšeme pandemickú zmluvu, alebo neprestaneme očkovať mRNA vakcínami a ŠÚKL a Slovenská akadémia vied neodpovedia na tie otázky, na ktoré bol zvolaný nový špeciálny vyšetrovací tím,“ povedal Kotlár.
Minister dôveruje vedcom
Rezort zdravotníctva v reakcii na vyjadrenia Kotlára uviedol, že minister Kamil Šaško z Hlasu v plnej miere dôveruje odborným inštitúciám štátu. Stojí plne na strane medicíny založenej na overených vedeckých faktoch a výskume renomovaných autorít.
Na základe rozhodnutia vlády Šaško zriaďuje odbornú pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov Úradu verejného zdravotníctva, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Národného centra zdravotníckych informácií, Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a Slovenskej akadémie vied.

Táto skupina vypracuje odborné stanovisko k správe splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19, uviedlo ministerstvo.
Zároveň deklarovalo, že Slovensko je a ostáva členom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Bude sa v tomto združení podľa vlastných slov správať vždy suverénne s ohľadom na svoje národnoštátne záujmy, ale zároveň s rešpektom k základným princípom WHO, medzi ktoré patrí úcta k faktom a vedecky overeným poznatkom.
"Všetky procesy pôsobenia Slovenska v tejto oblasti vrátane pôsobenia slovenského veľvyslanca sú plne funkčné," doplnil rezort.
Potrebujeme naozaj prešetriť pandémiu a nie naháňať bosorky, tvrdí Szalay. Zdroj: TASR
Nebezpečné vyjadrenia
Nijaké štúdie neukazujú, že by po očkovaní proti koronavírusu zásadným spôsobom narastala chorobnosť ľudí. Naopak, ukazujú, že je menej kardiovaskulárnych problémov u ľudí, ktorí sa dali zaočkovať, ako u tých, ktorí Covid-19 prekonali, uviedol to poslanec Tomáš Szalay.
Szalay sa obáva, že Kotlár svojimi vystúpeniami odrádza ľudí od očkovania, a to aj normálnymi vakcínami, nielen mRNA vakcínami.
Opozičný poslanec pripomenul, že podal trestné oznámenie na Kotlára za šírenie poplašnej správy, pretože jeho vyjadrenia môžu vyvolať v ľuďoch strach, nepokoj či úzkosť.
Premiérovi Ficovi (Smer) podľa poslanca Kotlár vyhovuje, pretože nadbieha časti voličov. Kotlára tiež potrebuje ako hlas pre podporu vlastnej koalície, myslí si Szalay.
„Niekto by mal zatiahnuť ručnú brzdu. Chápem, že jeho hlas je dôležitý preto, aby koalícia mala väčšinu, ale odtiaľ potiaľ,“ poznamenal.
Szalay reagoval aj na Kotlárove vyjadrenia o tom, že keby bol ministrom zdravotníctva, tak by Slovensko vystúpilo zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
„Od Kotlára, našťastie, nezávisí, či Slovensko vystúpi z WHO, ministerstvo zdravotníctva sa pomerne dôrazne, v rámci možnosti, vyhradzuje voči tvrdeniam Kotlára. Nie je to Kotlár, ktorý rozhoduje, či budeme členskou organizáciou WHO alebo či budeme podpisovať globálnu pandemickú dohodu,“ povedal s tým, že Kotlár má iba poradný hlas.
Dôkazy Kotlára nie sú podložené, mne to pripadá ako konšpirácia, tvrdí Ferenčák. Zdroj: TASR
Na úrovni konšpirácií
Koalícia by mala verejnosť v súvislosti s vakcínami proti koronavírusu informovať o podložených dôkazoch, nielen o dohadoch alebo zámeroch, povedal koaličný poslanec Ján Ferenčák z Hlasu v reakcii na vyjadrenia vládneho splnomocnenca.
Z jeho pohľadu ide o konšpirácie.
"Dôkazy alebo tvrdenia, ktoré má pán Kotlár, sa zakladajú len na niektorých štúdiách, ktoré má on a neboli zverejnené v garantovaných časopisoch a nie sú ani akceptované odbornou verejnosťou a vedeckými kapacitami," skonštatoval Ferenčák.
Pomýlené názory
Poslanec Oskar Dvořák z PS uviedol, že premiér Fico môže odvolaním Kotlára z funkcie ukázať, že rešpektuje odbornú obec, vedcov a najmä obete pandémie a ich pozostalých. V opačnom prípade ide len o zneváženie ich pamiatky.
„Kotlár sa podelil o ďalšiu zmes pomýlených názorov. Ak Ficova vláda vyzýva verejnosť na rešpektovanie odborníkov aj v kontexte slintačky a krívačky, mala by rešpektovať aj názory odborníkov. Tí poukazujú na to, že názory pána Kotlára sú úplne vyvrátené. Znižujú dôveru obyvateľstva, pacientov v odborníkov,“ tvrdí Dvořák.
Poukázal na to, že vďaka členstvu vo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) a medzinárodných organizáciách má Slovensko prístup k dodávateľským reťazcom, vedeckým autoritám či koordinácii krízových opatrení.
„Ak by nás Peter Kotlár chcel stiahnuť z WHO alebo podobných organizácií, spôsobí tým škodu Slovensku a našim pacientom,“ poznamenal poslanec.
Na Slovensku je podľa neho dostatok odborníkov, ktorí opakovane vyvrátili Kotlárove tvrdenia. Autority, ako sú Štátny ústav pre kontrolu liečiv či Európska lieková agentúra hovoria, že ide o nebezpečné a mylné názory, tvrdí Dvořák.
„Rovnako ako ja sa nemám odborne vyjadrovať k mRNA vakcínam a ich zloženiu, nemal by sa k tomu vyjadrovať ani on,“ dodal.