BRATISLAVA. Parlament presunul na ďalšiu riadnu schôdzu opozičný návrh na vyslovenie nedôvery vláde, ako aj návrhy na odvolanie ministrov.
Takisto poslanci odobrili, aby Národná rada (NR) SR rokovala počas aktuálnej schôdze aj v pondelok (14. 4.), hoci pondelky zvyčajne nie sú rokovacím dňom.
Rozhodli o tom počas hlasovania.
Presunúť návrhy na odvolanie ministrov na ďalšiu schôdzu navrhli koaličné kluby Smer, Hlas a SNS. Ide o odvolávanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas), ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) a ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS).
V programe bol aj opozičný návrh na vyslovenie nedôvery celej vláde. Aj tento návrh sa presunul na schôdzu, ktorá sa začne 27. mája. Opozícia tento postup skritizovala. Vyčíta koalícii, že tieto návrhy sa už skôr presúvali vzhľadom na to, že parlament nebol uznášaniaschopný.
Poslanci NR SR budú rokovať aj v pondelok, a to od 9.00 h do 20.00 h. V tento deň nebudú hlasovať. Keďže ani v piatky sa nehlasuje, najbližšie hlasovanie o prerokovaných bodoch ich čaká až v utorok (15. 4.).
Poslanci ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií. Cieľom predkladateľov je sprísniť tieto pravidlá, čo by malo byť v prospech občanov dotknutých prípadným rozhodnutím vlády.
Novelu zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete (TEN-T) predložili poslanci opozičného PS spolu s nezaradeným poslancom Ľubomírom Galkom.
Okrem iného v nej navrhujú zvýšenie minimálnej hodnoty pre určenie strategickej investície zo súčasných 50 miliónov eur na 100 miliónov eur. Navrhli tiež do zákona doplniť možnosť podať odvolanie proti rozhodnutiu o vyvlastnení aj s odkladným účinkom.
Zákonodarcovia sa vrátia do poslaneckých lavíc opäť v piatok (11. 4.). Ráno by sa podľa programu mali venovať návrhu k zmene Štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich čaká v utorok 15. apríla.
Poslanci rokovali aj o:
- Plénum odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia. Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa. Úpravou chcela reagovať na poslednú novelizáciu zákona, pri ktorej sa presunuli kľúčové kompetencie na radu a spôsobilo to podľa nej závažné problémy vo fungovaní FPU.
Poslanci neposunuli do druhého čítania novelu Trestného zákona z dielne poslankyne Ireny Biháriovej (PS). Chcela ňou docieliť rovnosť trestnoprávnej ochrany finančných záujmov Európskej únie s finančnými záujmami iných subjektov, teda Slovenskej republiky aj fyzických a právnických osôb.