BRATISLAVA. Keď v decembri 2011 zverejnil anonym na internete spis SIS s názvom Gorila, označil ho vtedajší spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák za fikciu. Odmietol, že by jeho finančná skupina korumpovala politikov, ako aj to, že chodil na stretnutia do konšpiračného bytu na Vazovovej ulici, ako to Gorila opisovala.
„Neprebiehali stretnutia v byte na Vazovovej,“ tvrdil Haščák pred novinármi vo februári 2012.
Dodal, že v spomínanom byte bol len asi dvakrát. „Bol som tam tesne po kolaudácii. A potom ešte raz niekedy koncom roka 2006.“
V spise Gorila sa pritom písalo, že Haščák v rokoch 2005 a 2006 chodil do bytu pravidelne. Stretával sa tam najmä s vtedajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom, šéfkou FNM Annou Bubeníkovou či dnes už nebohým Františkom Határom, ktorý bol pobočníkom predsedu Smeru Roberta Fica.
V marci 2006 mal v byte podľa záznamu z Gorily aj schôdzku s Ficom. Preberali možnosti povolebnej spolupráce.
„Prezrel som si všetky údajné stretnutia, ktoré som podľa Gorily mal mať v tom byte. V niektorých časoch, keď som mal mať rozhovory, som ani nebol v Bratislave,“ tvrdil Haščák po zverejnení Gorily.

Slovo Haščáka
Jeho obrana sa rozpadla v októbri 2019, kedy niekto na internete zverejnil aj zvukové záznamy z odpočúvania bytu, ktoré rozhovory uvedené v spise zachytávajú. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o nahrávky SIS.
Vo februári tohto roku Ústavný súd na podnet Haščákových právnych zástupcov nariadil SIS nahrávky Gorily bezodkladne zničiť. Tajná služba podľa verdiktu porušila Haščákovo ústavné právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života.
Ešte v januári pritom agentúry vydali správu, že Najvyšší súd definitívne zamietol Haščákovu žalobu, ktorou sa od SIS domáhal odškodnenia. Požadoval náhradu nemajetkovej ujmy.
Haščákov právny zástupca Martin Škubla v reakcii odmietol, že by jeho klient žaloval SIS o náhradu škody. „O nič také nežiadal, žiadna taká žaloba nebola a tak ani nemohla byť neúspešná.“
Žaloba proti SIS
V uplynulých dňoch Najvyšší súd vypracoval písomné zdôvodnenie svojho rozhodnutia z 30. januára 2025. Denník SME si ho vyžiadal na základe infozákona. Vyplýva z neho, že išlo o Haščákovu žalobu, ktorú proti SIS podal ešte v apríli 2014.