SME

Nové ohniska nepribudli. Slintačkou a krívačkou sa bude zaoberať monitorovacie centrum

Naďalej platí vysoké riziko možného prenosu tejto choroby.

Dezinfekcia nákladného vozidla, prichádzajúceho na Slovensko z Maďarska.Dezinfekcia nákladného vozidla, prichádzajúceho na Slovensko z Maďarska. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu.

Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Dodal, že na Slovensku aktuálne nie je aktívne ohnisko nákazy, farmy, kde nákaza bola potvrdená, už depopulovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je potrebné však zdôrazniť, že naďalej platí vysoké riziko možného prenosu tejto choroby, ktoré sa môže šíriť a je dnes našou povinnosťou aj povinnosťou ústredného krízového štábu prijať najmä preventívne opatrenia z hľadiska toho, aby sme zamedzili šíreniu tejto nákazy,“ uviedol Šutaj Eštok.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vláda pri ochorení slintačky a krívačky podľa KDH zlyhala, Takáča žiada odvolať Čítajte 

Upozornil, že štát má informácie o nedodržiavaní preventívnych opatrení, o nelegálnych prevozoch zvierat či o nedostatočných opatreniach.

Dodržiavanie opatrení a monitorovanie situácie má zabezpečiť riadiace centrum. Polícia bude situáciu kontrolovať zo vzduchu aj pozemne. V centre bude mať svoje zastúpenie polícia, hasiči, armáda aj sekcia krízového riadenia rezortu vnútra.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč doplnil, že zatiaľ ani neočakávajú žiadne ohniská.

K situácii na farme v Dolnom Štále a rozhodnutí hlavného veterinára Martina Chudého o preventívnej likvidácii chovu minister dodal, že plne rešpektuje nariadenie odborníka.

„Pre potvrdenú intenzitu kontaktov zamestnancov s farmou nakazenou SLAK v Jurovej, tu je veľké riziko prenosu nákazy. Ak by to neurobil, ohrozilo by to 120-tisíc kusov ďalších zvierat,“ povedal Takáč.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že pokiaľ budú nejaké relevantne potvrdené pochybenia zo strany poľnohospodárov, tak nezodpovedný farmár nebude odškodňovaný zo strany štátu.

Šéf agrorezortu tiež reagoval slová rôznych opozičných politikov, ktorí podľa neho situáciu so SLAK iba využívajú na svoj prospech. Na dnešné vyjadrenie poslanca KDH Mariána Čaučíka a výzve na odvolanie hlavného veterinára Martina Chudého z funkcie dodal, že k tejto téme sa majú vyjadrovať odborníci a nie politici.

„Pripomínam, že odbornosť Chudého potvrdila aj Európska komisia pre kontrolu SLAK tento týždeň. Za účasti všetkých 27 veterinárnych lekárov Európskej komisie, ho rakúska strana navrhla ako kandidáta na šéfa regiónu strednej Európy pre riešenie SLAK na ďalšie 3 roky. Za kandidáta ho potvrdili všetci členovia,“ povedal Takáč.

SkryťVypnúť reklamu

Minister taktiež dementoval správu poslanca Čaučíka o nedodržaní trojkilometrového pásma medzi chovmi v Bake a Jurovej, ktorú dnes poslanec prezentoval.

Zástupca veterinárov dodal, že technika na usmrcovanie zvierat sa momentálne presúva do chovu v Dolnom Štále, kde od zajtra začne depopulácia chovu.

„Predpoklad ukončenia likvidácie zvierat odhadujeme na pondelok,“ uzavrel zástupca s tým, že prijaté opatrenia musíme naďalej dodržiavať a hlavne vydržať.

Slintačka a krívačka

Súvisiace témy: Matúš Šutaj Eštok
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  2. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  4. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  5. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  6. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  7. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  1. Sovy chránia lesy: LESY SR hlásia úspech s vtáčími búdkami
  2. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  4. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  5. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  6. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  7. Nové Planeo v Košiciach
  8. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  1. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 9 682
  2. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 6 333
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 696
  4. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 4 076
  5. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 654
  6. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd 3 524
  7. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 489
  8. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 3 359
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ousmane Dembelé.

V najlepšej jedenástke je aj brankár PSG Gianluigi Donnarumma.


TASR
Carlos Alcaraz a Ben Shelton.

Na Alcaraza čaká ďalší Američan Tommy Paul.


TASR
Rezprezentanti Azerbajdžanu na MS v malom futbale 2025.

Bronzové medaily získali Srbi.


TASR
Simon Yates.

V záverečnej 21. etape triumfoval Holanďan Olav Kooij z Team Visma Lease a Bike.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu