BRATISLAVA. Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu parlamentu návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100-tisíc eur.
V pondelok o tom vo videu na sociálnej sieti informoval predseda SNS Andrej Danko s tým, že následne chcú s koaličnými partnermi rokovať aj o zrušení celej transakčnej dane k 31. decembru 2025.
„Doteraz sme rokovali s koaličnými partnermi o tom, aby sme na tejto schôdzi spoločne podali návrh, ktorý pomôže tým, ktorých to najviac likviduje. Keďže sme nemali odozvu a nemôžeme sa spojiť s opozíciou, podávame ho ako politická strana hneď, ako nám to zákon umožňuje, na májovú schôdzu,“ priblížil Danko.
Dodal, že ak s návrhom koaliční partneri nepomôžu, do druhého čítania by sa mal dostať v septembri, transakčná daň pre živnostníkov a malé firmy by tak mohla byť zrušená až od 30. októbra.
Podľa Danka pri zostavovaní rozpočtu na tento rok vytvorili rezervu vo výške 485 miliónov eur, z ktorej by mohlo byť zrušenie transakčnej dane pre vybrané subjekty kompenzované.
Danko prízvukoval, že SNS je presvedčená, že treba zrušiť celú transakčnú daň. „Je nutné, aby sme zatlačili v prvom kroku na zrušenie transakčnej dane pre malé firmy s obratom do 100.000 eur a živnostníkov. A v druhom kroku, keď sa bude zostavovať štátny rozpočet na rok 2026, vás chcem v mene SNS ubezpečiť, že ak budeme pri tom, budeme požadovať zrušenie celej transakčnej dane ku koncu tohto roka,“ dodal predseda SNS.
Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) vzápätí na sociálnej sieti avizovala, že návrh Danka na čiastočné zrušenie transakčnej dane v parlamente podporí. „SaS je za úplné zrušenie transakčnej dane.
Andrej Danko podáva síce len čiastočné zrušenie, ale podporíme aj to. Aj to pomôže ekonomike. A najviac by Slovensku pomohlo, ak by sa na tom Ficova vláda rozpadla,“ uviedol predseda strany Branislav Gröhling.
Podporiť Dankov návrh sa chystá aj opozičné KDH. Podľa neho daň z finančných transakcií výrazne komplikuje živnostníkom podmienky podnikania.
„Tí, ktorí nemali v banke zriadené podnikateľské účty, museli do konca marca obiehať banky, aby im ich zriadili. Zneisteli aj bežní občania či zamestnanci, pretože transakčná daň sa prenesie do cien tovarov a služieb. Platby v hotovosti môžu spôsobiť aj skutočnosť, že napokon vláda na nej ani nevyberie plánovaných 500 miliónov eur,“ uviedlo KDH, ktoré vyzvalo vládnu koalíciu, aby prehodnotila celú transakčnú daň.