BRATISLAVA. Nominácia Petra Grutku a Adriany Tomičovej do Rady Fondu na podporu umenia (FPU) nebola v súlade so zákonom.
Tvrdí to platforma Otvorená kultúra, ktorá na tlačovej konferencii informovala, že jej za pravdu dal aj prokurátor.
Žiadali o preverenie nominácie
Platforma v januári a vo februári požiadala Generálnu prokuratúru (GP) SR, aby preverila súlad nominácie Grutku a Tomičovej s podmienkou minimálne päťročnej praxe v oblasti kultúry, ktorú od kandidátov na členov Rady FPU vyžaduje zákon.
„Podľa verejne dostupných informácií táto podmienka nebola splnená a prokurátor naše argumenty uznal, 1. apríla podal protest proti opatreniam ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) a menovaniu oboch členov rady,“ informoval na tlačovej konferencii právnik Michal Lipták, ktorý spolupracuje s platformou Otvorená kultúra.
GP potvrdila podanie protestov. „Boli podané z dôvodu nepredloženia zákonom o fonde na podporu umenia vyžadovaných podkladov preukazujúcich podmienku najmenej päťročnej odbornej praxe v oblasti umenia, kultúry alebo kreatívneho priemyslu,“ uviedla hovorkyňa GP Zuzana Drobová.
„Ministerke od 1. apríla plynie 30-dňová lehota, aby sa s protestom vysporiadala. Buď mu vyhovie a oboch členov odvolá, alebo nevyhovie a v tom prípade má prokurátor možnosť podať žalobu na súd,“ uviedol Lipták.
Platforma podala ďalší podnet
Zároveň oznámil, že Otvorená kultúra podala ďalší podnet na nesúlad menovania člena Rady FPU so zákonnými podmienkami - týka sa menovania Branislava Trégera, ktorý má zastupovať v rade samosprávy.
„Okrem toho, že ani on nespĺňa podmienku odbornej päťročnej praxe v kultúre, porušuje explicitnú podmienku danú zákonom, že funkcia člena rady nie je zlučiteľná s funkciou primátora či starostu, pán Tréger je primátor Liptovského Hrádku,“ vysvetlil Lipták.
Na tlačovej konferencii rečníci zároveň opätovne kritizovali nielen samotné kreovanie rady po zmene zákona o FPU, ale aj spôsob schvaľovania dotácií. Rada, ktorá má podľa zákona v súčasnosti definitívne slovo pri prideľovaní dotácií, podľa nich neprimerane zasahuje do odborných rozhodnutí komisií.
Upozornili, že problém vytvára aj oneskorenie schvaľovacieho procesu, ktoré dostáva do neistoty žiadateľov, v tomto prípade poukázali na prípady najmä v programe podpory folklórnych podujatí.
Šimkovičová: Budeme sa súdiť
List od generálneho prokurátora bol pre ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nom. SNS) veľkým prekvapením.
„Pátrali sme na ministerstve kultúry, či sa vôbec niečo také v histórii udialo a išli sme do histórie desiatich rokov. Nič podobné sa v histórii neudialo. Ak by niekto nespĺňal požiadavky, tak by nebol menovaný do funkcie,“ uviedla ministerka na tlačovej konferencii.
Dodala, že majú všetko k dispozícii, no protest GP SR bol podľa nej prekvapením, keďže za desať rokov sa niečo také nestalo. Zdôraznila, že na to budú reagovať.
„Môžeme sa aj súdiť,“ pripustila a pripomenula, že v súčasnosti majú dve možnosti. Jednou z nich je odvolanie, a tou druhou súd. „A keďže máme všetky náležité požiadavky splnené na sto percent, tak sa budeme súdiť,“ uviedla. Na otázku, prečo nezverejnia Grutkov životopis, ak majú splnené všetky požiadavky, ministerka odpovedala, že „chránime toho človeka“.
„Dával som to štandardným spôsobom, tak ako to dávali kolegovia predo mnou za dobu desať rokov. Takisto, ako to dávajú odborné komisie. V mojom prípade to pánovi prokurátorovi nestačilo a ja sa len pýtam, prečo sa nepreverovali potom aj tí ľudia dozadu za obdobie desiatich rokov, ktorí majú rovnaké štandardné životopisy a všetky ostatné náležitosti, tak, ako som to dal ja," vyjadril sa samotný Grutka k svojej praxi.