BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady (NR) SR budú v obmedzenom režime diskutovať o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne SNS a o koaličnom uznesení k zneužívaniu legislatívneho procesu pri danej úprave.
Diskusia bude skrátená na 12 hodín. O návrhoch budú diskutovať do úplného prerokovania, teda v prípade potreby aj po 20.00 h.
Zákonodarcovia zároveň nebudú v utorok o 17.00 h hlasovať. Zmeny si odsúhlasili poslanci na návrh koalície.
Parlament má novelu o neziskových organizáciách a koaličné uznesenie prebrať v zlúčenej rozprave. Rokovanie o nich sa má začať v utorok o 14.00 h.
Novela o neziskovkách má priniesť niekoľko zmien. Pre organizácie sa má zaviesť povinnosť vypracúvať výkaz o transparentnosti. Regulovať sa má aj lobing.
Poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) upozornila, že úprava k neziskovým organizáciám je poslaneckým návrhom a nebola preto ani v medzirezortnom pripomienkovom konaní. „Nemohla k tomu prebehnúť riadna verejná diskusia,“ dodala.
SaS kritizuje, že sa rozprava k novele zákona o neziskových organizáciách skrátila na 12 hodín. Opozícia tak bude mať priestor vyjadriť sa k návrhu len necelých šesť hodín. Poslanec Ondrej Dostál (SaS) si myslí, že takýto postup koalícia volí, keď chce schváliť „nejakú nehoráznosť“.
SaS tiež vyčíta koalícii, že do poslednej chvíle nie je známa podoba zákona, keďže sa čaká, či Hlas predloží pozmeňujúci návrh. Dostál si myslí, že Hlas sa napokon nechal „zlomiť“ zvyškom koalície.
„Vládna koalícia skrátila rozpravu na 12 hodín. To znamená, že rozprava bude trvať necelých šesť hodín, ktoré má k dispozícii opozícia, ktorá predpokladám, že využije celý čas, ktorý má k dispozícii, plus nejaký čas, ktorý si vyhradí vládna koalícia na to, aby predniesli pozmeňujúci návrh, aby si trošku ‚zakydali‘ na mimovládne organizácie a aj na organizátorov protestov," skonštatoval Dostál tlačovej konferencii. Poukázal tiež na to, že debata má trvať do úplného prerokovania bodu, teda v prípade potreby v utorok aj po 20.00 h.
SaS zdôraznila, že návrh z dielne SNS mal byť pôvodne tzv. lex zahraničný agent, keďže predkladatelia tvrdili, že je dôležité, aby verejnosť vedela, ktoré organizácie sú podporované zo zahraničia. Napokon sa do zákona dostala časť o lobingu mimovládok.
Dostál pripomenul, že v pondelok (14. 4.) predstavitelia koalície už nehovorili pri tomto zákone o zahraničných agentoch ani o lobistoch. „Už to bolo o tom, že údajne nejakým netransparentným spôsobom sa pridelili peniaze na pomoc ukrajinským utečencom,“ skonštatoval s tým, že z konečného návrhu možno vypadne aj časť o lobingu.
Predstavitelia Smeru a SNS v pondelok vyzvali Hlas, aby bol pri tejto téme súdržný. "To, že sa o návrhu bude rokovať, je zjavne dôkazom toho, že Hlas sa nechal zlomiť. Ešte v posledných dňoch hovorili predstavitelia Hlasu, že je možné, že ten návrh bude odložený zasa na májovú schôdzu, ale to, že sa o ňom bude rokovať, je silným signálom, že sa na niečom dohodli,“ doplnil Dostál.