BRATISLAVA. Opoziční poslanci za PS, SaS a KDH vyzývajú ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas), aby pri novom zákone o psychologickej činnosti a psychoterapeutickej činnosti komunikoval s odbornou verejnosťou a napravil chyby, ktoré podľa opozície obsahuje.
Návrh kritizovali aj zástupcovia psychológov
Návrh zákona prešiel na aktuálnej schôdzi do druhého čítania. Opozícia tvrdí, že zákon nemá podporu odbornej verejnosti, je komplikovaný a ťažko aplikovateľný. Návrh kritizovali aj zástupcovia Slovenskej komory psychológov.
Zákon podľa nich neprináša sľubované zmeny, ako je zastrešenie psychológov pod jednou strechou, uznanie vzdelania či financovanie komory.
„Tento návrh prístup k starostlivosti zužuje a ešte starostlivosť viac uzatvára v zdravotníckom sektore, čo je absolútny protiklad toho, čo Slovensko pri aktuálnej pandémii duševných ťažkostí potrebuje,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii poslanec Michal Sabo (PS).
Dodal, že ministerstvo formálne zákon pripravilo tak, aby bol splnený cieľ plánu obnovy, no návrh je podľa neho nejasný a v tejto podobe aj nevykonateľný. Vyčíta mu, že ho pripravovali ľudia bez praxe.
Prezident Slovenskej komory psychológov Ján Grossman zdôraznil, že cieľom plánovanej zmeny bolo zvýšiť dostupnosť psychologických a psychoterapeutických služieb, ako aj umožniť výkon profesie vzdelaným odborníkom, ktorým súčasná legislatíva neumožňuje oficiálne pracovať.
„Zákon mal vyriešiť zastrešenie psychológov pod jednou strechou, uznanie vzdelania a financovanie komory. Zákon tieto zmeny neprináša,“ informoval s tým, že zákon prináša chaos.
„Výkon činnosti psychológov a komory bude oveľa viac neprehľadný pre odborníkov i klientov, teda občanov SR. Ministerstvu zdravotníctva odborná verejnosť opakovane predkladala pripomienky k zákonu, no ministerstvo takmer žiadne relevantné pripomienky neakceptovalo,“ doplnil Grossman.
Minister avizoval, že je otvorený dialógu
Nová legislatíva podľa šéfa komory psychológov neprinesie dostupnejšiu starostlivosť. Vyzýva ministerstvo, aby akceptovalo pripomienky komory a nevytváralo „zákon vyhovujúci len úzkej záujmovej skupine“.
Mária Kolíková (SaS) doplnila, že minister avizoval, že je otvorený dialógu o úprave návrhu v druhom čítaní.
„Spoločne tu vyzývame ministra zdravotníctva, aby to neboli prázdne reči, aby splnil to, čo povedal aj v parlamente. Aby si sadol s ľuďmi, ktorí chcú priniesť riešenia, aby tu odborná pomoc pre ľudí, ktorí potrebujú riešiť duševné zdravie, aby tu bola,“ vyhlásila.
Nový zákon prešiel v NR SR do druhého čítania koncom marca. Na ďalšej schôdzi by sa malo o ňom definitívne hlasovať.
Nová legislatíva má podľa rezortu zdravotníctva zlepšiť dostupnosť kvalitnej psychologickej a psychoterapeutickej starostlivosti. Zabezpečiť má tiež jednotnú reguláciu a dohľad nad výkonom týchto profesií naprieč rezortmi.
Rezort kritiku odmieta
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odmieta, že by zákon o psychologickej činnosti a psychoterapeutickej činnosti pripravovali ľudia bez praxe.
Tvrdí, že so zástupcami Slovenskej komory psychológov sa stretlo niekoľkokrát a návrh je výsledkom konsenzu.
Rezort zdôraznil, že prijatím zákona sa umožní poskytovať psychologické a psychoterapeutické služby osobám na voľnom trhu mimo oblasť zdravotnej starostlivosti, pričom regulátorom týchto činností má byť Slovenská komora psychológov.
„Na zákone o psychologickej činnosti spolupracovalo viac ako 30 odborníkov na psychologickú a psychoterapeutickú činnosť. Len so samotnými zástupcami Slovenskej komory psychológov ministerstvo realizovalo v rokoch 2024 a 2025 spolu 33 stretnutí, z toho jedno na úrovni ministra,“ uviedli v reakcii z komunikačného odboru MZ s tým, že výsledný návrh vzišiel z trojnásobného pripomienkového konania a zapracovania pripomienok dotknutých rezortov, ako aj stavovských a odborných spoločností.
MZ vysvetlilo, že návrh zákona rieši dlhoročný problém týkajúci sa zákazu výkonu psychologického povolania inak ako výkonom štátnej alebo verejnej správy alebo jeho výkonu ako zdravotníckeho povolania. Poskytovanie týchto služieb právnickými osobami umožní podľa MZ zamestnávanie všetkých osôb s vysokoškolským vzdelaním v odbore psychológia, ako aj ďalších odborníkov bez toho, aby na svoju činnosť potrebovali získať licenciu vo vlastnom mene.
„Nový zákon umožňuje všetkým psychológom, ktorí už teraz vykonávajú niektoré z regulovaných psychologických povolaní - v školstve, v sociálnych službách, v zdravotníctve alebo v rámci výkonu štátnej správy, aby sa dobrovoľne registrovali v stavovskej organizácii, podieľali sa na samospráve a mohli si zvyšovať kvalifikáciu formou špecializačných a certifikačných štúdií uznateľných nielen v Slovenskej republike, ale aj v zahraničí, avšak bez toho, aby tým bol negatívne dotknutý ich súčasný výkon povolania, ktorý podlieha regulácii príslušných rezortných právnych predpisov,“ skonštatovalo MZ.