BRATISLAVA. "Skončila sa éra, keď v tejto krajine vládli mimovládne organizácie," vyhlásil premiér Robert Fico (Smer) už krátko po parlamentných voľbách v októbri 2023.
Zákon o mimovládkach, ktorý mal tento plán zabezpečiť, parlament schválil v stredu podvečer aj za potlesku koaličných poslancov a za pokrikov opozície: "hanba". Podporilo ho 76 koaličných poslancov, Ján Ferenčák z Hlasu za návrh nehlasoval a ďalší dvaja poslanci Hlasu Peter Kalivoda a Igor Šimko neboli prítomní.
Od prvého návrhu, v ktorom chcela SNS nazývať mimovládne organizácie s príjmami zo zahraničia "zahraničnými agentmi", uplynul už viac ako rok.
Za ten čas prešiel zámer koalície viacerými zmenami. Najskôr ho upravila a navrhla mimovládky označovať ako organizácie so zahraničnou podporou, neskôr ako lobistov.
Napriek tomu koalícia na poslednú chvíľu, v priebehu 24 hodín pred ukončením aprílovej schôdze, priniesla do parlamentu ďalšie dva pozmeňujúce návrhy, jeden z nich mimoriadne rozsiahly na dvadsiatich stranách.
Z pôvodnej novely po pozmeňujúcom návrhu poslanca Miroslava Čellára z Hlasu nezostalo takmer nič. Smer a SNS ho nazvali bezzubým, opozícia ho aj tak považuje za protiústavný a plánuje sa obrátiť na Ústavný súd.
"Ani divá sviňa netuší, o čom sa tu bude hlasovať," povedal po druhom čítaní poslanec opozičného Progresívneho Slovenska Branislav Vančo, ktorý prístup koalície komentoval s tým, že parlament "takto nemôže fungovať".
Navrhovateľ Adam Lučanský z klubu SNS v parlamente počas dvoch dní, keď sa v pléne o návrhu rokovalo, okrem úvodného prečítania návrhu, ani raz nevystúpil. Aj na tlačových konferenciách k svojmu návrhu zákona stál vždy skôr v úzadí a rozprávať nechal šéfa Úradu vlády Juraja Gedru a poslanca Glücka zo Smeru.
Predtým, ako zákon príde do platnosti, ho ešte musí podpísať prezident. Občianske organizácie aj opozícia ho vyzývajú, aby zákon vetoval. Navyše od Petra Pellegriniho ako bývalého predsedu Hlasu opozícia chce, aby u poslancov Hlasu zabezpečil, že jeho veto v parlamente neprelomia.
Pellegrini zatiaľ nepovedal, ako bude konať. Cez víkend vyhlásil, že nerozumie postoju mimovládok, prečo sa boja zverejniť mená všetkých darcov, ak nemajú čo skrývať. "Na druhej strane nechcem, aby neziskový sektor bol trestaný prílišnou byrokraciou,“ dodal.
"Ja som spokojný a prajem vám príjemné sviatky všetkým, veľa vody milým dámam, oddýchnite si a po sviatkoch znova do útoku, nie?" povedal poslanec Smeru Dušan Jarjabek v stredu po konečnom hlasovaní.
Streda totiž bola zároveň posledným dňom aprílovej schôdze parlamentu - napriek tomu, že poslanci nestihli prerokovať všetky návrhy a koalícia ich presunula na schôdzu, ktorá sa začne v máji.
V článku sa dočítate:
- na aké zmeny by sa mal tretí sektor pripraviť,
- čo na zákon hovorí nadácia Zastavme korupciu,
- či je toto finálna podoba zákona.
Opravy v poslednej chvíli
Koalícia nevypočula výzvy zástupcov mimovládnych organizácií, opozície ani komisára pre ľudské práva Rady Európy Michaela O'Flahertyho, aby neprijímali obmedzujúce zmeny.