BRATISLAVA. Práva slovenských pacientov sú v čase šetrenia stále častejšie porušované.
Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) upozorňuje na narastajúce problémy, ako nedostupnosť zdravotnej starostlivosti, neúnosné poplatky u lekárov či slabá elektronizácia zdravotníctva, ktoré dnes výrazne zasahujú najmä sociálne slabších, chronicky chorých a seniorov.
Poukázala na to pri príležitosti piatkového (18. 4.) Európskeho dňa práv pacientov.
Nedostanú potrebnú starostlivosť
„Práva pacientov musia byť garantované nielen z dôvodu legislatívnych záväzkov štátu, ale aj z pohľadu morálky. Napriek tomu sa čoraz viac stretávame so situáciami, keď pacienti pre ekonomickú bariéru nedostanú potrebnú starostlivosť. Práva pacientov nemôžu byť luxusom. Sú základným pilierom dôstojnej spoločnosti. V 21. storočí je to neprijateľné,“ uviedla prezidentka AOPP Elena Marušáková.
Nedávno predstavené opatrenia smerujúce k šetreniu v zdravotníctve AOPP považuje skôr za „papierové“. V praxi sa podľa nej šetrí najmä na pacientoch, nie na odstraňovaní systémových chýb či na znižovaní plytvania. Asociácia upozorňuje, že už dnes sú zreteľné viaceré dosahy, ako regionálna nedostupnosť odborníkov, čakanie na vyšetrenia, zlyhávajúca elektronizácia či poplatky za vyšetrenia.
„Tento reťazec nedostatkov napokon vedie k neskoršej diagnostike, zhoršeniu zdravotného stavu, a tým pádom aj k vyšším nákladom na liečbu. To je v priamom rozpore s cieľmi v rezorte zdravotníctva. Zdravie je investíciou, pretože zdravý občan a pacient so stabilizovaných ochorením sú prínosom pre svoju komunitu a celú spoločnosť. Neefektívna prevencia prináša neefektívne výsledky,“ skonštatovala asociácia.
Sociálne slabší pacienti
Z údajov pacientskej poradne AOPP vyplýva, že sociálne slabší pacienti sú najčastejšími obeťami systému, ktorý podľa jej slov na ich potreby nedokáže reagovať.
„Stretávame sa s tým, že pacienti nevedia, aké majú práva, alebo zo strachu z odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti si svoje práva boja uplatniť,“ priblížila asociácia s tým, že počet ľudí vyhľadávajúcich právnu pomoc AOPP sa v posledných rokoch zdvojnásobil. Ako uviedla, dôvody sú rôzne - od sporov o náhradu škody, cez odmietnutie vyšetrenia, až po nespravodlivé poplatky.
„Časť pacientov uvádza, že radšej odkladajú návštevu lekára, lebo si ju jednoducho nemôžu dovoliť. Ide najmä o stomatologickú starostlivosť, ale aj návštevy iných špecialistov, kde sa platí za vyšetrenie alebo objednanie. To je systémové zlyhanie, ktoré môže viesť k trvalému poškodeniu zdravia,“ podotkla Marušáková.
AOPP preto apeluje na zodpovedné orgány, aby prijímali také rozhodnutia, ktoré budú mať pacienta v centre záujmu, nie na okraji. „Európsky deň práv pacientov je pripomienkou toho, že pacient nie je prekážkou v systéme, ale dôvodom, pre ktorý systém existuje. Zdravotníctvo nemá prehlbovať nerovnosti. Má byť službou pre každého človeka. Bez výnimiek,“ dodala prezidentka asociácie.
Rezort kritiku odmieta
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pokračuje podľa programového vyhlásenia v jednotlivých krokoch, ktoré smerujú k stanoveným cieľom v prospech pacienta.
Deklaruje, že práve pacient je centrom celého snaženia sa o zlepšovanie zdravotníctva. Ministerstvo to uviedlo v reakcii na Asociáciu na ochranu práv pacientov (AOPP), ktorá upozornila, že práva pacientov sú čoraz viac porušované.
Ministerstvo poukázalo na to, že rieši situáciu v ambulantnom sektore, čo považuje za jednu zo svojich priorít.
„Pracujeme na reforme ako všeobecnej ambulantnej starostlivosti (VAS), tak aj špecializovanej zdravotnej starostlivosti (ŠAS) v záujme zlepšenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Prehodnocujeme personálne normatívy v ambulanciách, racionalizujeme kapacitu sestier v špecializovaných ambulanciách, už boli zvýšené kompetencie praktických sestier - asistentov. Zároveň sme znížili aj administratívne zaťaženie ambulancií,“ priblížili z komunikačného odboru rezortu.
MZ tiež pripomenulo, že k novému roku bol schválený legislatívny rámec novej verejnej optimálnej siete poskytovateľov ŠAS. „Pre vybranú časť odborného zamerania špecializovaných ambulancií bude definovaná na úroveň okresu, nielen kraja.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bude vždy každoročne zverejňovať počet chýbajúcich ambulancií v jednotlivých odbornostiach v jednotlivých okresoch alebo krajoch,“ vysvetlilo. Za zásadnú zmenu považuje, že silné postavenie pri tvorbe siete bude mať samosprávny kraj.
Rezort dodal, že sprehľadniť systém poskytovania zdravotnej starostlivosti na zefektívnenie zdravotníctva pomôže nový zoznam zdravotných výkonov. „Tvorba zoznamov zdravotných výkonov pre ambulantný sektor pokračuje na MZ SR naďalej aj v tomto roku,“ priblížilo MZ. Dodalo tiež, že predmetom riešenia je aj problematika auditu poplatkov.