SME

Historik Rychlík: Ficovo rozhodnutie ísť do Moskvy je veľká chyba

Oslobodenie na konci 2. svetovej vojny nemá žiadnu spojitosť s Putinovým Ruskom.

Historik Jan Rychlík.Historik Jan Rychlík. (Zdroj: Gabriel Kuchta/SME)

Štyridsať rokov sme oslavovali nesprávny deň konca druhej svetovej vojny a po roku 1968 sme museli vzdávať vďaku okupantom za to, že naše územie oslobodila Červená armáda. Dnes propagandu recyklujú najvyšší politickí predstavitelia Slovenska.

„Za normálnych okolností by samozrejme bolo v poriadku, ak by si premiér Fico išiel do Moskvy uctiť pamiatku 40 miliónov občanov Sovietskeho zväzu, ktorí padli počas druhej svetovej vojny. Ale okolnosti nie sú normálne. Nemožno to oddeliť od toho, že Rusko vedie už štvrtý rok agresívnu vojnu proti svojmu susedovi, Ukrajine. Pokladám za veľmi nešťastné, že pán Fico si toto nie je schopný uvedomiť,“ hovorí český historik a odborník na moderné dejiny strednej a východnej Európy JAN RYCHLÍK z Karlovej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Životy tých, čo padli, si musíme vážiť. Ale pre dnešok z toho nevyplýva nič. Nie je v tom žiadna spojitosť s dnešným Ruskom,“ dodáva.

V rozhovore hovorí aj o tom, ako sa podarilo dnešnému Rusku sprivatizovať si úspechy Červenej armády na konci vojny a v čom nás socialistická propaganda klamala.

Koniec druhej svetovej vojny symbolizuje fotografia sovietskeho vojaka so zástavou nad Reichstagom v Berlíne, ktorú však Sovieti výrazne upravili, na zástave sú viditeľné kosák a kladivo, nad mestom je dramatický dym, vojakovi vyretušovali hodinky, ktoré ukradol. Nie je tá snímka symbolom toho, ako sovietska strana ohýbala realitu ohľadom oslobodenia?

V každej armáde sú ľudia, ktorí kradnú. Už od staroveku sa hovorí, že vojna kazí mravy. Nie je to určite nič, na čo sa dá byť hrdý, ale nie je to ani nič nové. Vojaci v prvej línii boli často pochybné živly. Jednak to boli primitívni ľudia, dedinčania, ktorí nikdy dovtedy, kým neprišli do Európy, hodinky nevideli, a jednak boli často v prvej línii kriminálnici. Robí sa to aj teraz, že kriminálnici narukujú do prvej línie za prísľub zníženia alebo vymazania trestu.

SkryťVypnúť reklamu
Pôvodná fotografia so vztyčovaním vlajky ukazovala hodinky na oboch zápästiach sovietskeho vojaka. (zdroj: WIKIMEDIA/JEVGENIJ CHALDEJ (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))Pôvodná fotografia so vztyčovaním vlajky ukazovala hodinky na oboch zápästiach sovietskeho vojaka. (zdroj: WIKIMEDIA/JEVGENIJ CHALDEJ (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))

Do akej miery teda Sovieti retušovali oslobodzovanie Európy?

Pochopiteľne sa museli zaretušovať všetky negatívne stránky. Ale to robí propaganda každého štátu. Teraz sa vo Francúzsku otvára, ako sa správali americkí vojaci k ženám, lebo aj tam dochádzalo k sexuálnemu násiliu. Na východnom fronte to bolo ešte horšie.

Spomeniem výrok popredného komunistického politika Václava Kopeckého, ktorého rozhodne nemožno podozrievať z antisovietskych nálad. Vyjadril sa: Imidž, ktorý sme Červenej armáde dvadsať rokov budovali, si dokázala na Slovensku zničiť za týždeň. Keď bol Beneš v marci a začiatkom apríla 1945 v Moskve, sám Stalin považoval za potrebné sa ospravedlniť za správanie vojakov Červenej armády na našom území. Je tam ešte jeden problém, týka sa ešte obdobia Slovenského národného povstania.

SkryťVypnúť reklamu

O čo ide?

Práve vtedy Červená armáda prvý raz vstúpila na územie východného Pruska, na územie, ktoré bolo pred vojnou súčasťou Nemecka, dnes patrí z väčšej časti Poľsku a z menšej Kaliningradskej oblasti. Vypľundrovali tam niekoľko dedín a keď ich nemecká armáda zatlačila, nacistická propaganda náležite vykreslila správanie sovietskych vojakov.

U nás tomu ľudia neverili, ale napríklad Poliaci nemali dôvod tomu neveriť, pretože mali vlastné skúsenosti s tým, čoho sú Sovieti schopní. Nemecká armáda často kládla odpor až do úplného konca, ľudia sa jednoducho báli, čo ich čaká od „Rusov“ - zavraždenie alebo Sibír. Sovietske velenie si uvedomovalo, že musí zasiahnuť a zamedziť tie neprístojnosti vo vlastnom záujme.

Upravená fotografia je už bez hodiniek, pribudol dramatický dym nad Berlínom a nad všetkým veje zástava s kosákom a kladivom. (zdroj: Europeana (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))Upravená fotografia je už bez hodiniek, pribudol dramatický dym nad Berlínom a nad všetkým veje zástava s kosákom a kladivom. (zdroj: Europeana (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))

O drancovaní a znásilňovaní kolovali na Slovensku pred príchodom Červenej armády strašidelné príbehy, priživovala ich propaganda rúcajúceho sa kolaborantského režimu. Čo na tom bolo pravdy?

SkryťVypnúť reklamu

Určite to nebol len problém Červenej armády, bol to problém všetkých armád a nielen počas druhej svetovej vojny. Prehľadávanie mŕtvol, okrádanie civilného obyvateľstva, znásilňovanie žien a tak ďalej, to bol zvlášť problém najmä v Nemecku. Od ľudí, ktorí nie sú morálne na vysokej úrovni, iné očakávať nemožno. A aj keď bolo Nemecko zničené vojnou, vojaci Červenej armády sa dostali do prostredia, ktoré bolo civilizačne o niekoľko poschodí vyššie.

Československo však nebolo nepriateľskou zónou, boli sme spojenci, mali sme Slovenské národné povstanie a slovenskí vojnoví zločinci pred prechodom frontu utiekli.

Pred vstupom na československé územie bol všetkým vojakom Červenej armády služobným postupom, až na úroveň rôt a čiat, prečítaný rozkaz, že vstupujú na územie spojeneckej krajiny a akékoľvek neprístojnosti budú prísne trestané. Niekde sa to dodržalo, inde nie. Tak ako dnes aj vtedy platilo: aký veliteľ, taká jednotka. Pri dôstojníkoch, ktorí si vedeli zjednať rešpekt a disciplínu, sa to nedialo, ale keď to bol veliteľ slabý alebo morálne pochybných kvalít, vyzeralo to opačne.

SkryťVypnúť reklamu

Postihy boli niekedy naozaj drastické. Našiel som dokument, ako sa na západnom Slovensku sovietski vojaci vlámali do pivnice, ukradli víno, opili sa a majiteľ sa šiel sťažovať na veliteľstvo. Vojaci boli pre výstrahu zastrelení. Majiteľ bol z toho dosť v šoku.

Súvisiaci článok Našli ho nadránom na dlažbe. Masarykova náhla smrť bola symbolom konca slobodnej éry Čítajte 

Druhá svetová vojna bola silno propagandisticky využívaná zo všetkých strán. Zbavili sme sa už tých nánosov a vieme ju hodnotiť kriticky?

Je to individuálne u každého človeka, netrúfam si zovšeobecňovať. Sú ľudia, ktorí sa stále nezbavili určitých ideologických nánosov. Na Slovensku pretrváva primitívny mesianizmus, ktorý očakáva akúsi ochranu Slovanov od Ruska. Najmä sa však nelogicky spája oslobodenie na konci druhej svetovej vojny s dneškom. Dokonca sa z toho vyvodzujú nejaké dôsledky pre dnešok, čo je totálne mimo.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko je dnes silno zasiahnuté ruskou propagandou a toto je naratív, ktorý časť spoločnosti prijíma. Prečo to nesedí?

Vojny boli, sú aj budú. Žiadny národ či štát nemá ani večných spojencov, ani večných nepriateľov. Vtedy to boli spojenci, dnes je Rusko naším nepriateľom. Vybralo si to samo, nie je to z našej viny.

Napokon, ešte minulý rok by nikomu nenapadlo, že USA sa budú spájať s Ruskom a stávajú sa fakticky veľmi problematickým spojencom. História ukazuje, že nič nie je nemožné. Vezmite si, že dnes je Nemecko naším spojencom a Rusko naším nepriateľom.

Súvisiaci článok Užitoční idioti nie sú novinkou. Do Moskvy chodili po rozumy už pred sto rokmi Čítajte 

Aký je teda správny postoj?

Rozhodne sme povinní vážiť si vojakov Červenej armády, ktorí pri oslobodzovaní nášho územia položili svoje životy. Schválne nehovorím ruských vojakov, pretože to je skreslenie, Červenú armádu tvorili vojaci mnohých národností. Mnohí vojaci, ktorí oslobodzovali Slovensko, boli Ukrajinci, pretože Červená armáda pri prechode západnej Ukrajiny dopĺňala stavy pred novou ofenzívou.

SkryťVypnúť reklamu
Oznam v dobovej tlači o skončení vojny. (zdroj: Digitálna knižnica Univerzitnej knižnice v Bratislave (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))Oznam v dobovej tlači o skončení vojny. (zdroj: Digitálna knižnica Univerzitnej knižnice v Bratislave (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))

Pri tohtoročnom výročí oslobodenia Bratislavy premiér Fico vystúpil na Slavíne s ruským veľvyslancom Igorom Bratčikovom, žiadny iný veľvyslanec sa tam z dôvodu účasti zástupcu Ruska nezúčastnil. Ako to vnímate?

Opakujem, životy tých, čo padli, si musíme vážiť. Nikto nespochybňuje význam a podiel Sovietskeho zväzu pre oslobodenie Európy od národnosocialistického Nemecka. Ale pre dnešok z toho nevyplýva nič. Nie je v tom žiadna spojitosť s dnešným Ruskom. A ani nemôže byť. Kam by sme sa potom dostali, keby sa z toho mala vyvodzovať akákoľvek spojitosť?

Napríklad v roku 1683 pomohlo habsburskej armáde vojsko poľského kráľa Jána III. a v bitke pri Viedni zachránilo Európu pred Osmanmi. Vyplýva vari z toho, že Poľsko si dnes môže osobovať nejaké právo a že my sa máme obávať ísť do Turecka na dovolenku?

SkryťVypnúť reklamu

Pozrite sa, my historici sme normálne spolupracovali s ruskými kolegami, ruských vyslancov sme pozývali na vernisáže, výstavy a diskusie. Ale to bolo pred vojnou. Aj keď proti veľvyslancovi ako človeku nemusíte nič mať, nemožno to oddeliť od celkového politického kontextu.

Súvisiaci článok Navštívil ho Putin aj Noční vlci. Nenastal už čas zložiť zo Slavína päťcípu hviezdu? Čítajte 

Čo si myslíte o tom, že premiér Fico chce ísť na oslavy 9. mája do Moskvy?

Za normálnych okolností by samozrejme bolo v poriadku, ak by si šiel do Moskvy uctiť pamiatku 40 miliónov občanov Sovietskeho zväzu, ktorí padli počas druhej svetovej vojny.

Ale okolnosti nie sú normálne.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CBAR4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

História

Súvisiace témy: história, Robert Fico
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Komety Brno Kamil Pokorný s dojímavým odkazom.

Kometa Brno oslavuje zisk titulu v českej hokejovej extralige.


Martin Turčin
Gianluigi Donnarumma.

Donnarumma pôsobí ako muž bez nervov.


Tréner Martin Dendis a slovenská striedačka v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Dôležitým faktorom môžu byť vo štvrťfinále presilové hry.


Marián Michalovský
Sprava Michal Ďuriš a kapitán Martin Mikovič sa tešia z gólu počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Tréner Spartaka očakáva v Dunajskej Strede domácu atmosféru.


SkryťZatvoriť reklamu