BRATISLAVA. Internetový agresor a extrémista Daniel Bombic bude naďalej trestne stíhaný na slobode, v sobotu poobede o tom rozhodol Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.
„Sudca pre prípravné konanie špecializovaného trestného súdu nevyhovel návrhu prokurátora a prepustil obvineného D.B. zo zadržania na slobodu, keďže nebolo jednoznačne preukázané, že obvinený po prepustení zo zadržania vo februáru 2025 porušil zákaz zverejňovať príspevky s nenávistným obsahom,“ uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.
Rozhodnutie nie je právoplatné. Prokurátor voči nemu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd 29. apríla.
„Sloboda!!!“, reagoval Bombic po prepustení v príspevku na svojom telegramovom kanáli. Odkázal, že sa vracia naspäť do Bratislavy. „Pokračujem vo svojom stanovisku - neprestanem ani sekundu. Neuhnem ani na krok,“ dodal.
Prokurátor vidí porušenie povinností
Rozhodovanie o jeho väzbe sa v Banskej Bystrici začalo už v piatok predpoludním. Pred súd sa dostal po tom, čo ho pred tromi dňami polícia zadržala v blízkosti parlamentu. Vo štvrtok prokurátor generálnej prokuratúry podal návrh na väzbu.

"Dôvodom je neplnenie povinností, resp. porušenie obmedzení, ktoré mu uložil Najvyšší súd," informovala prokuratúra.
Najvyšší súd už vo februári rozhodoval, či bude Bombic stíhaný vo väzbe, no ponechal ho na slobode pod dohľadom elektronického náramku s podmienkou, že nebude uverejňovať nenávistné príspevky.
Obvinený je z extrémizmu, podnecovania či z neoprávneného nakladania s osobnými údajmi a do jeho príchodu z Londýna koncom januára boli na neho vydané tri medzinárodné zatykače. V januári ho britské úrady vydali na Slovensko, z Londýna ho doviezli vládnym špeciálom.
Pred piatkovým výsluchom Bombica na súde v Banskej Bystrici pribudol na jeho telegramovom účte príspevok, v ktorom sa sťažuje, že ho "zrazu zbalili" pred sviatkami po tom, ako nekonali dva mesiace. Opäť v ňom provokuje vyjadreniami, že ak by "išlo o vopred koordinovaný proces s jasným výsledkom, nevyzeralo by to inak". Práve pre aktivity na sociálnych sieťach pritom Bombic čelí stíhaniu.
Z piatkového príspevku na telegrame tiež vyplýva, že pred svojím zadržaním žiadal o to, aby už nemusel nosiť ani elektronický náramok.
Súd ho vystríhal
Bombic sa k nenávistným príspevkom vrátil napriek tomu, že ho pred takým konaním Najvyšší súd začiatkom februára dôrazne vystríhal. Predsedníčka senátu Dana Wänkeová pri čítaní ústneho zdôvodnenia vo februári upozornila, že náhrada väzby sledovacím náramkom nemusí byť definitívne riešenie.
"Treba si uvedomiť, pán obvinený, že je to možné kedykoľvek prehodnotiť,“ obrátila sa na Bombica. "Pozor na to, čo robíte, kde robíte, ako robíte.“
Bombic však aj tak na sieti telegram začal postupne zverejňovať príspevky, v ktorých slovne útočí a vulgárne v nich komentuje verejne činných ľudí, na čo Denník SME upozorňoval už pred týždňom.
"Pán Korčok, Vy agent vychovaný Smerom, vráťte sa nazad do Bidenovho análu. Nikoho nezaujímate! Neskutočne sladko chutia vaše slzy!“ komentoval nedávno bývalého ministra zahraničia a neúspešného prezidentského kandidáta.
Ministra školstva Tomáša Druckera z Hlasu zas označil za „neskutočného gaunera a poskoka Izraela“.
Pravidelne sa vracia aj k bývalému špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi, o ktorom opakovane tvrdí, že „mláti svoju manželku“.
Vyjadrenia tohto druhu sa na Bombicov telegram opakovane dostávali aj na videách z jeho vystupovania na rôznych akciách.
Začiatkom apríla sa v sprievode viacerých tvárí z konšpiračnej scény zúčastnil na súdnom pojednávaní na špecializovanom súde v Pezinku. Prejednával sa prípad vysokoškolského pedagóga Jána Dudáša, ktorý je obžalovaný z extrémizmu.
Bombic a spol. ho prišli podporiť. Na parkovisku pred budovou si Bombic natáčal video vo chvíli, keď zo súdu odchádzal sudca Milan Cisarik. Ide o sudcu, ktorý v minulosti na Bombica vydal jeden z troch medzinárodných zatykačov.
„Pán Cisarik, krásny človek, ktorý ma chcel zavrieť na 18 rokov. Pozrite sa naňho, uteká,“ komentoval Bombic, snímajúc odchod sudcu.
„Utekal. Cisarik, ktorý keď ma zbadal, tak mu najprv skoro zabehlo, potom skoro spáchal samovraždu, potom sa potkol a potom vliezol do auta a zmizol. Normálne sa zľakol za to, že som sa na neho díval,“ pokračoval neskôr.
Ide pritom len o ukážku Bombicových príspevkov, v ktorých slovne napádal aj novinárov.
V polovici marca polícia a prokuratúra pre SME tvrdili, že Bombicove aktuálne statusy preverujú. Vo štvrtok 16. apríla ho napokon zadržali.
Bombic a Smer
Bombica, ktorý je trestne stíhaný pre extrémizmus, zastupuje advokát David Lindtner. Ten bol poradcom ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer) a už druhý rok je aj poradcom premiéra Roberta Fica. Zároveň je spolumajiteľom advokátskej kancelárie Kallan Legal, ktorú zakladal minister obrany zo Smeru Robert Kaliňák.
Pri rozhodovaní o Bombicovej väzbe ešte vo februrári vyšlo najavo, že práve advokátska kancelária spoluvlastnená Lindterom s Kaliňákom zabezpečuje Bombicovi na Slovensku bývanie - prenajíma preňho dvojizbový byt v bratislavskej Petržalke za 750 eur mesačne, aby mal po návrate z Veľkej Británie kde bývať.

Bombic tiež vo februári v ten istý deň, ako Najvyšší súd rozhodol, že ostáva na slobode, prišiel podporiť do živého vysielania na TA3 predstaviteľov Smeru - ministra Richarda Takáča a poslanca Tibora Gašpara. Vďaka tomu bol v televíznych záberoch nemalú časť vysielania. Stál po boku hudobníka Oskara Rózsu, ktorý nahral novú úpravu štátnej hymny.
Začiatkom marca prišiel Bombic aj na disciplinárne pojednávanie so sudcom Jurajom Klimentom, na ktorého politici Smeru opakovane útočili. Disciplinárny návrh v tomto prípade podával minister spravodlivosti Susko zo Smeru.
O mesiac neskôr prišiel aj na spomienku 80. výročia oslobodenia Bratislavy, ktorú organizoval Úrad vlády a kde s prejavom vystúpil premiér Fico. Bombica je často vidieť aj v spoločnosti europoslankyne za Smer Judity Laššákovej, ktorá s Bombicom roky spolupracuje.
Politici Smeru zas v čase, keď už boli na Bombica vydané medzinárodné zatykače, využívali na svoju propagáciu jeho publikum na internete. Diskutovali s ním premiér Fico, Robert Kaliňák, ale aj ministra vnútra a šéfa Hlasu Matúša Šutaja Eštoka, ktorý so stíhaným extrémistom debatoval už ako minister vnútra.
Kaliňák ho ešte v októbri 2024 označil za "obeť pohonu na slobodu slova“.

Beata
Balogová
