Pápež František zomrel v pondelok vo veku 88 rokov. Jeho úmrtie oznámil kardinál Kevin Farrell vo vyhlásení, ktoré zverejnil Vatikán.
„Dnes ráno o 7.35 h sa rímsky biskup František vrátil do domu Otca,“ uviedol Farrell.
Na jeho smrť začali okrem lídrov z celého sveta reagovať aj predstavitelia slovenskej politickej scény. Prinášame ich reakcie.

Peter Pellegrini, prezident
Pápež František bol stelesnením pokory, človečenstva, presvedčeným zástancom mieru a odporcom zla. Zomrel človek, ktorý každého očaril svojou ľudskosťou, skromnosťou a múdrosťou, uviedol prezident Peter Pellegrini.
„Svätý Otec patril k tým vzácnym ľuďom, ktorí málo hovoria, a pritom tak veľa povedia. Nikdy nezabudnem na jeho víziu o národe ako strome, ktorý tvorí jeden spoločne žijúci celok. Nezabudnem na jeho odkaz, že na iného človeka môžeme hľadieť zhora len vtedy, ak sa práve chystáme k nemu zohnúť, aby sme mu pomohli,“ napísala hlava štátu.
Ako Pellegrini dodal, bolo mu cťou stretnúť sa s pápežom dvakrát a počúvať jeho slová. Podotkol, že je rozdiel medzi celebritami, ktoré „na pár dní preslávia sociálne siete, a potom upadnú do zabudnutia“, a skutočnou morálnou autoritou, ktorá svojimi skutkami už teraz patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti histórie.
Zuzana Čaputová, bývalá prezidentka
Pápež František odišiel na večnosť. Jeho múdrosť a láskavosť budú svetu chýbať, uviedla bývalá prezidentka Zuzana Čaputová.
"Bol človek mimoriadnej hĺbky, pokory a poznania. Ale aj jasnej mysle a silných posolstiev. Veľa sme sa rozprávali o tom, ako prekonať spory v spoločnosti, vo svete. Opakoval, že jedine láskou," dodala Čaputová.
Uviedla, že nemal rád netoleranciu, hrubosť a násilie, práve pre absenciu lásky a súcitu v takýchto postojoch. V jeho prípade to nebola fráza, lebo solidaritou a empatiou, najmä k biednym a ponižovaným bol pretkaný jeho život.
"Svätý Otec, hodiny rozhovorov, ktoré som s Vami mohla stráviť sú jedným z najväčších darov v mojom živote. Nikdy nezabudnem na Vaše slová. Váš život bol inšpiráciou pre tento svet a ja sa budem snažiť byť ňou aj ďalej vedená," napísala exprezidentka.
Ivan Gašparovič, bývalý prezident
Podľa bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča bol pápež František Svätým Otcom, ktorý pochopil dobu.
Gašparovič bol prvým slovenským prezidentom, ktorý pápeža Františka v roku 2013 navštívil a súčasne aj pozval na návštevu Slovenska.
„Je škoda, že odišiel, pretože som ho považoval za Svätého Otca, ktorý pochopil dobu. Obracal sa vždy k tým, ktorí rozhodujú o mieri a celou svojou dušou sa o mier vo svete aj snažil. A čo ho najviac charakterizovalo, to bol vzťah k obyčajným ľuďom,“ doplnil Gašparovič.
Úrad vlády
Úrad vlády napísal, že svet prišiel smrťou pápeža Františka o veľkú osobnosť.
"Pápež František prinášal pokoj a lásku nielen pre kresťanov, ale pre všetkých ľudí. Včera na Svätopeterskom námestí pozdravil veriacich na celom svete a takto symbolicky sa s nami rozlúčil," napísal úrad na Facebooku.
V príspevku sa ďalej píše, že Svätý Otec Jorge Mario Bergoglio si po zvolení za pápeža vybral meno František ako odkaz na Františka z Assisi, ktorý celý život prežil v chudobe a pokore. Pomoc chudobným, pokora, ľudskosť a láska k ľuďom, bez ohľadu na ich rasu, pôvod či farbu pleti, je to, na čo by každý z nás mal myslieť počas svojho života.
Richard Raši, predseda parlamentu
Podľa predsedu Národnej rady Richarda Rašiho odkaz zosnulého pápeža Františka zostane navždy v srdciach ľudí.
"Vždy stál na strane dobra a svojím životom bol príkladom pre všetkých. Svet jeho smrťou prišiel o významnú osobnosť," uviedol Raši na sociálnej sieti.
„Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým, ktorých sa jeho odchod dotkol. Jeho silný odkaz však zostáva s nami navždy. Veľmi si vážim, že som mal tú česť osobne sa so Svätým Otcom Františkom stretnúť v roku 2014 vo Vatikáne a odovzdať mu dar od Košičanov – nádherného z dreva vyrezaného anjela držiaceho erb metropoly východu,“ uviedol Raši.
Matúš Šutaj Eštok, minister vnútra
Muž dialógu, ktorý ukazoval svetu prívetivú tvár Boha, opísal pápeža Františka šéf Hlasu Matúš Šutaj Eštok.
Minister dodal, že je vďačný, že mohol pápeža osobne stretnúť a priniesť od neho Slovensku pozdrav a požehnanie. "Odišiel muž, ktorého múdrosť a pravdivosť budú svetu chýbať," dodal Šutaj Eštok.
„Nech zostávajú jeho slová pre nás povzbudením v neistých časoch, ktoré žijeme. Vzájomne sa potrebujeme. Nikto sa nemôže izolovať, ani ako jednotlivec, ani ako národ. Nemá zmysel sťažovať sa na minulosť. Je treba vyhrnúť si rukávy a spoločne budovať budúcnosť,“ napísal minister.
Denisa Saková, ministerka hospodárstva
Ministerka hospodárstva Denisa Saková napísala, že správu o úmrtí pápeža Františka prijala so zármutkom.
"Osobne stretnutie so Svätým otcom patrí k mojim najsilnejším momentom môjho života. Nech jeho odkaz pokory, viery a služby žije ďalej. Odpočívajte v pokoji, Svätý Otče," uviedla ministerka.
"Pápež František zomrel na Veľkonočný pondelok po tom, ako si kresťania včera pripomenuli zmŕtvychvstanie. Nezabudneme na jeho odvahu i pôsobenie. Pápež, ktorý často zdôrazňoval hodnotu mieru. Česť jeho pamiatke," napísal minister zahraničia Blanár.
Tomáš Taraba, minister životného prostredia
Minister životného prostredia Tomáš Taraba si tiež pripomenul návštevu pápeža na Slovensku. Poďakoval mu za to, Slovensko patrilo medzi štáty, ktoré počas svojho pontifikátu osobne navštívil.
"Nech je teraz Boh k nemu rovnako milosrdný a otvorí mu brány neba. Katolíckej cirkvi prajem, aby aj v procese voľby nového pápež uchovala svoju jednotu," napísal Taraba.
Ladislav Kamenický, minister financií
Minister financií Ladislav Kamenický označil tohtoročný Veľkonočný pondelok za smutný. „Zomrel človek lásky a mieru,“ uviedol.
Eduard Heger, bývalý premiér a predseda strany Demokrati
Bývalý predseda vlády Eduard Heger si spomenul na spoločnú modlitbu s pápežom vo Vatikáne.
„Odchádza pápež, ktorý vnášal do cirkvi pokoru, ľudskosť a odvahu hovoriť pravdu - aj keď to nebolo pohodlné. Odvážil sa otvoriť dvere tým, ktorí sa cítili byť na okraji, a ukazoval, že viera bez súcitu je len prázdna forma,“ napísal.
Michal Šimečka, predseda PS
Pápež František bol poslom nádeje, zmierenia, spolupráce a pokory, napísal predseda PS Michal Šimečka.
"Inšpiroval svojim osobným príkladom a životom, jeho odkaz výrazne presahoval samotnú cirkev," uviedol Šimečka.
Odkaz, ktorý pápež František šíril, však podľa neho pretrvá a môžeme zaň byť iba vďační.
Ivan Korčok, člen predsedníctva PS
So zármutkom prijal správu aj Ivan Korčok.
„Bol to človek, ktorý svojou pokorou a ľudskosťou oslovoval ľudí ďaleko za hranicami cirkvi. Som rád, že navštívil aj Slovensko a zanechal tu silný odkaz. Česť jeho pamiatke,“ napísal Korčok.
Branislav Gröhling, predseda SaS
Pápeža Františka si budem pamätať ako charizmatického, ľudského a otvoreného človeka, uviedol šéf SaS Branislav Gröhling.
Dodal, že z neho išla išla láska a pokoj. "Či už je niekto veriaci alebo nie, pápež František bol veľkou osobnosťou. Usiloval sa ľudí spájať, približoval sa im, namiesto polarizácie zmierlivo komunikoval a cirkev čo najviac otváral ľuďom. Bol hlasom slabších aj hlasom mieru. Vedel osloviť aj tých, ktorí nemali k cirkvi možno až tak blízko," napísal Gröhling na Facebooku.

Veronika Remišová, predsedníčka Za ľudí
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová k úmrtiu uviedla, že pápežove požehnanie a slová boli pre ňu zdrojom odvahy k ľudskosti a výzvou k službe
František podľa nej pripomínal ľuďom posolstvo dobra, univerzálnej lásky a služby chudobným. „Svojím životom pripomínal, že cirkev nemá byť inštitúciou privilegovaných, ale útočiskom slabých. A že viera nie je o slovách, ale o skutkoch lásky,“ uviedla.
Milan Majerský, predseda KDH
Správa o úmrtí zasiahla aj predsedu KDH Milana Majerského. Na sociálnej sieti zverejnil spoločnú fotografiu so Svätým Otcom.
„Odišiel do domu svojho Otca. Ďakujeme Svätý Otec František,“ napísal Majerský.
František Mikloško, poslanec KDH
"Ja som sa vďaka pani prezidentke Čaputovej mohol s pápežom Františkom stretnúť dvakrát a videl som to, čo bolo jeho novým prínosom pre cirkev a aj pre našu civilizáciu - ten ľudský prístup. On bol veľmi spontánny a povedal by som, že aj veľmi vtipný," povedal poslanec za KDH František Mikloško pre SME.
"V tomto smere nebol viazaný žiadnymi protokolmi. Naučil sa to vďaka jednoduchému životu v Buenos Aires, keď navštevoval chudákov v slumoch."
Pápežov prínos pre cirkev vidí v tom, že mení paradigmu a už nejde cez inštitúcie a cez úrady cirkvi, ale ide od človeka, chce ho sprevádzať vo všetkých jeho problémoch. "Ja si myslím, že toto je zmena, ktorou cirkev vstúpi aj medzi konzumný západ," pokračoval Mikloško.
"Druhá dôležitá vec je, že on priznal chyby, ktoré boli v cirkvi. A to je vždy tak, aj v živote človeka, že keď si prizná chyby, má šancu na nový začiatok. On priznal chyby cirkvi a ja si myslím, že cirkev sa vydáva na novú cestu a dúfame, že už očistená od všetkých problémov, či už finančných, alebo pedofilných a podobne."
Róbert Dobrovodský, ombudsman
Pápež František bol inšpiratívnou osobnosťou, ktorá svojím pôsobením prinášala posolstvo mieru, lásky a solidarity, napísal na sociálnej sieti verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, pričom podčiarkol prácu pápeža v prospech marginalizovaných skupín.
„S hlbokým zármutkom som prijal správu o úmrtí pápeža Františka. Vyjadrujem úprimnú sústrasť Svätej stolici, katolíckej cirkvi a všetkým veriacim na celom svete,“ doplnil ombudsman. Hlas pápeža Františka bude podľa neho chýbať v globálnej diskusii o dôležitých spoločenských otázkach.
„Jeho neúnavná práca v prospech marginalizovaných skupín, jeho otvorenosť dialógu a jeho výzvy k spravodlivosti a ochrane životného prostredia zanechali nezmazateľnú stopu v srdciach mnohých ľudí bez ohľadu na ich vierovyznanie,“ zdôraznil Dobrovodský.
Bernard Bober, predseda Konferencie biskupov Slovenska
Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. Bol mužom viery, pokory a služby, dokázal osloviť nielen katolíkov, ale všetkých ľudí dobrej vôl, uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.
„V mene Konferencie biskupov Slovenska a všetkých veriacich na Slovensku vyjadrujem úprimnú sústrasť celej Cirkvi,“ zdôraznil Bober.
Pápežovi ďakuje za neúnavnú službu v prospech všetkých zraniteľných. „Zbližoval ľudí a národy ohlasovaním a uskutočňovaním dialógu a stretnutia, ktoré napĺňal nehou a súcitom,“ doplnil predseda KBS.
Spomenul aj pápežovu návštevu na Slovensku v septembri 2021, počas ktorej veriacim pripomínal dôležitosť bratstva, solidarity a otvorenosti voči tým najzraniteľnejším.
„Rovnako si vážime jeho otcovské prijatie, ktorého sa nám dostalo minulý rok pri návšteve Ad limina apostolorum v Ríme a vo Vatikáne. Pápež František bol duchovným vodcom, ktorý počas svojho pontifikátu priniesol Cirkvi mnoho impulzov,“ podčiarkol Bober.
Ocenil pápežove apoštolské exhortácie a encykliky, ktorými formoval a podnecoval Cirkev, aby verne ohlasovala radostnú zvesť v meniacom sa svete.
"Ďakujeme za otvorenie synodálneho procesu, ktorý obnovil v Cirkvi ducha synodálnosti cez život spoločenstva," zdôraznil. Pápež sa podľa jeho slov s osobitnou starostlivosťou venoval reformám v rámci Vatikánu, ktorých cieľom bolo zvýšenie transparentnosti a efektívnosti cirkevných štruktúr.
„Dôraz kládol na zapojenie celého Božieho ľudu do rozhodovacích procesov Cirkvi a na jej misionárske poslanie osobitne k perifériám spoločnosti. Jeho úcta k stvorenstvu a apel na ochranu nášho spoločného domova zasiahla všetky úrovne spoločnosti,“ doplnil.
Ako podotkol, milosrdenstvom i humorom svedčil pápež František o radosti života s Bohom, vlieval nádej a odvahu tam, kde chýbala.
„Prajem si, aby sme nezabudli na slová a gestá tohto hlboko ľudského pápeža a vlastným životom sme nadviazali na jeho odkaz bratstva, úcty a kresťanskej lásky voči každému človeku. Modlíme sa za dušu zosnulého Svätého Otca v nádeji na večný život,“ uzavrel Bober.