BRATISLAVA. Slovensko je krajina, kde politické vedenie štátu na jednej strane rozväzuje vzťahy so západnými spojencami, Ukrajinou a utužuje vzťahy s Ruskom, zatiaľ čo najväčší zbrojári idú úplne opačným smerom. Budujú v nej muničnú pevnosť európskeho významu.
Koalícia okolo Smeru zastavila štátnu vojenskú pomoc Ukrajine, premiér Robert Fico spochybňuje vyzbrojovanie Európskej únie po zmene pomerov v USA, no spoločnosť rodiny Strnadovcov, blízkej ministrovi obrany zo Smeru Robertovi Kaliňákovi, buduje v regióne sen všetkých veľkovýrobcov - uzavretý výrobný reťazec delostreleckej munície.
Len dve ťažké váhy európskeho zbrojárskeho priemyslu sa budú môcť asi v roku 2027 hrdiť tým, že bez pomoci tretích firiem dokážu vyrábať 155-milimetrové projektily. Od granátu, cez trhavinu a zapaľovač až po prachovú náplň - nemecký Rheinmetall a Czechoslovakia group budú mať takmer kompletný výrobný reťazec práve na Slovensku.
Vzniká tak vojensky aj politicky unikátna situácia. Skupina podniká v Dubnici nad Váhom spoločne so štátom a pripravovaná najväčšia zbrojárska iniciatíva Európskej únie za 800 miliárd eur je tak aj v slovenskom záujme.
Smer, SNS a Hlas sa od zbrojenia snažia vo svojich vystúpeniach pred voličmi dištancovať.
"Prečo má zrazu Európa vynaložiť 800 miliárd eur na zbrojenie?" pýtal sa Fico nedávno pod Slavínom, kde si pripomínal oslobodenie Bratislavy Červenou armádou, v tom čase masívne zásobovanou Západom.

Koketoval pritom s nápadom zorganizovať referendum, či ľudia podporujú zbrojenie. Vraj by to bolo férové.
Fico svojim voličom nepovedal, že Slovensko je jedným z najväčších vývozcov munície na Ukrajinu a že firmy zo súhlasom štátu odosielajú dodávky na Západ, kde ich potom presmerujú pre ukrajinských obrancov. Nepovedal ani to, že Slovensko v roku 2024 exportovalo najviac zbraní a munície vo svojej histórii.
Je to pritom len slabý začiatok oproti tomu, čo sa očakáva v najbližších rokoch.
Biznis kráča opačne ako vláda
Keď stál Robert Kaliňák 4. októbra 2024 pred novootvorenou výrobnou linkou, ktorá rozšírila výrobu veľkokalibrovej munície vo firme ZVS Holding, tvrdil, že ide o "deň úspešných príbehov".