BRATISLAVA 20. augusta (SITA) - Akreditačná komisia (AK) je síce pripravená začať s komplexnými akreditáciami vysokých škôl, chýbajú jej však kritériá, podľa ktorých by ich mohla hodnotiť. Predseda komisie Peter Návrat pre agentúru SITA vysvetlil, že kritériá síce navrhuje AK, ale vydať ich musí ministerstvo školstva. Komisia kritériá odsúhlasila už v decembri 2003, ale rezort ich doposiaľ nevydal. Podľa hovorkyne ministerstva Moniky Murovej však budú kritériá čoskoro vydané. Podľa plánu vlády majú byť do konca augusta a ministerstvo školstva ich dovtedy určite predloží. "Od jesene teda nebude nič brániť tomu, aby sa komplexné akreditácie začali," dodala Murová.
Proces komplexných akreditácií je dlhodobý a potrvá zhruba šesť rokov. Na jeho konci AK rozhodne o začlenení vysokých škôl do troch skupín, pričom najvyššou úrovňou budú výskumné univerzity. Ďalej sa budú môcť školy stať univerzitami prípadne odbornými vysokými školami. Rektor najväčšej slovenskej vysokej školy, Univerzity Komenského v Bratislave, František Gahér vidí prínos v komplexných akreditáciách najmä v tom, že sa stanú podkladom na diferencované financovanie škôl.
"Nie je dobré podporovať výskum všade a zlý, treba sa sústrediť do centier," vysvetlil. Ako príklad použil Spojené štáty americké, kde je zhruba 2500 vysokoškolských inštitúcií. Z nich len 300 môže poskytovať tretí stupeň vysokoškolského vzdelávania, teda pripravovať doktorandov. Výskumných univerzít je však v USA len 75. Pri prepočte na slovenské pomery by to znamenalo, že na Slovensku by malo po komplexnej akreditácii zostať len štyri až päť univerzít, z toho dve výskumné.
Niektoré školy, napríklad bratislavská UK, žiadali o komplexnú akreditáciu už pred tromi rokmi. Hoci AK ho plánovala odštartovať už pred rokom, posunula tento proces o rok neskôr. Dôvodom bol aj fakt, že školy sa chceli sústrediť na akreditácie svojich študijných programov, pretože od akademického roka 2005/2006 môžu prijímať študentov len na akreditované programy.