BRATISLAVA. Prezident SR Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o športe. Tá má podľa Ministerstva cestovného ruchu a športu (MCRaŠ), ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.
Kancelária prezidenta o tom informovala na svojom webe.
Spôsob rozdelenia financií
Úprava má podľa rezortu športu posilniť pracovnoprávny charakter výkonu činnosti športovcov a zlepšiť postavenie športových odborníkov. Športové organizácie budú mať podľa novely širší rozsah práv. Odbremeniť ich má od viacerých povinností, ktoré mali byrokratický charakter a boli bez významného úžitku pre štát alebo šport.
Po novom sa majú tiež zvoľniť podmienky týkajúce sa sponzorských zmlúv v športe, napríklad zvýšením limitu pre náklady na uvádzanie sponzora.
„Sponzorom sa tým zatraktívni využívanie inštitútu zmluvy o sponzorstve v športe, pretože sa rozšíria materiálne možnosti marketingovej a mediálnej prezentácie,“ podotklo ministerstvo. Novela tiež prináša zrušenie štvorročného obmedzenia sponzorskej zmluvy.
Upravuje sa tiež spôsob rozdelenia finančných prostriedkov z príspevku uznanému športu národným športovým zväzom. Úpravou sa rovnako rozšíri aj oblasť pôsobnosti národnej antidopingovej agentúry.
Tá bude zodpovedná aj za oblasť boja proti manipulácii športových podujatí, rasovej alebo rodovej diskriminácii a nenávistným a násilným prejavom v športe.
Novela tiež umožní ministrovi športu, aby mohol udeliť čestné štátne tituly, ako majster športu, zaslúžilý majster športu, zaslúžilý odborník v športe a zaslúžilý pracovník v športe aj bez poverenia vládneho kabinetu.
Bude taktiež môcť rozhodnúť aj o finančnej odmene pri udelení čestného štátneho titulu, dosiahnutí životného jubilea držiteľa čestného štátneho titulu alebo za mimoriadny športový výkon na medzinárodnej úrovni súťaženia.
Novela nadobudne účinnosť 1. júla.
Dostupnejšie služby Centra právnej pomoci
Služby Centra právnej pomoci (CPP) majú byť dostupnejšie širšiemu okruhu ľudí. Zvýši sa príjmová hranica klientov, ktorá je jednou z podmienok na priznanie nároku na poskytnutie právnej pomoci.
Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi, ktorú v stredu podpísal prezident SR Peter Pellegrini. Kancelária prezidenta o tom informovala na svojom webe.
Zavádza sa aj možnosť odpustiť poplatok za predbežnú konzultáciu a určiť sa má maximálna horná hranica finančnej účasti oprávnenej osoby na poskytovaní právnej pomoci.
Bezplatnú právnu pomoc v súčasnosti poskytujú centrá oprávneným fyzickým osobám s príjmom do 1,4-násobku sumy životného minima. Novela prináša zvýšenie tejto hranice na 1,8-násobok. V prípade právnej pomoci s finančnou účasťou bude rozpätie od 1,8- po 2,1-násobok sumy životného minima. Úprava tiež precizuje využitie nástroja tzv. osobitného zreteľa pri posudzovaní nároku na poskytnutie právnej pomoci.
Odstrániť sa má administratívna záťaž v rámci konania o poskytnutí právnej pomoci a uľahčenie komunikácie s dotknutými subjektmi, najmä s určenými advokátmi a mediátormi.
„Návrh zákona rovnako tak zvyšuje poplatok za predbežnú konzultáciu zo 4,50 eura na 6 eur. Centrum získa aj možnosť poplatok odpustiť. Úprava tiež zavádza poplatok za spracovanie žiadosti o poskytnutie právnej pomoci v konaní o oddlžení,“ priblížil rezort spravodlivosti, ktorý návrh predložil.
Ak bude potrebné dočasne neodkladne menovať zástupcu riaditeľa na účely riadenia činnosti centra, kým nebude vymenovaný nový riaditeľ centra, nová legislatíva umožňuje dočasne menovať aj osobu, ktorá nie je právnikom centra.
Týkajú sa ľudí v materiálnej núdzi
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) po schválení zákona pripomenul, že zmeny sa týkajú sociálne najslabších spoluobčanov, ktorí sú v materiálnej núdzi. Novela prináša novú úpravu posudzovania príjmov a výdavkov žiadateľa o právnu pomoc.
„Do ohrozenej skupiny zaraďujeme najmä seniorov, ťažko zdravotne postihnuté osoby, slobodných rodičov, obete trestných činov a nezaopatrené deti. Zamerali sme sa aj na seniorov, poberateľov dôchodkových dávok, napríklad minimálneho dôchodku,“ povedal Susko s tým, že v zákone sa nerobili zmeny 13 rokov.
Susko tiež informoval, že zvýšením koeficientu materiálnej núdze sa zabezpečí, že sa pôsobnosť zákona rozšíri na osoby v materiálnej núdzi, ktoré pre aktuálne nízko nastavené hodnoty nemajú nárok na právnu pomoc. "Súčasne umožníme pokrytie časti obyvateľov, ktorá patrí do skupiny ohrozenej rizikom chudoby alebo je mierne nad takouto hranicou," uzavrel.
Nová legislatíva má byť účinná od 1. júla 2025.