V Bratislave napísali Pellegrinimu protestujúci list. Zdroj: SME - Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. "Stojíte pred historickým rozhodnutím," odkázali prezidentovi Petrovi Pellegrinimu organizátori štvrtkového protestu v Bratislave.
V hlavnom meste, rovnako ako v Košiciach, Banskej Bystrici, Trnave, Lučenci a Liptovskom Mikuláši, pokračovala séria protestov Slovensko je Európa. V ďalších mestách po celom Slovensku aj v zahraničí sú protesty naplánované na piatok.
"Nie ruskému zákonu" znelo v uliciach Bratislavy, keď tisíce ľudí pochodovali z Námestia slobody k Hodžovmu námestiu, aby tam pri Prezidentskom paláci symbolicky odovzdali Pellegrinimu list. Žiadajú ho v ňom, aby nepodpísal zákon o mimovládnych organizáciách, ktorý v závere marcovej schôdze tesne pred Veľkou nocou schválili poslanci vládnej koalície.
„Vy sám ste sa prihlásili k hodnotám Európskej únie. Vy sám, spolu s nami, hovoríte – Slovensko je Európa. Teraz máte možnosť dokázať, že to nie sú len slová,“ vyzývajú prezidenta v liste, ktorý mohli účastníci pred pochodom podpísať.
Protestujúci ho nazývajú ruským zákonom, pre podobnosť so zákonom, ktorý v Rusku označuje tretí sektor ako zahraničných agentov a umožňuje štátu detailne monitorovať aktivity mimovládnych organizácií. Na Slovensku zákon prešiel po viacerých úpravách v zjemnenej podobe.

Taký svet nechceme
Nie šikane, začal svoj príhovor na Námestí slobody riaditeľ Ligy za duševné zdravie Andrej Vršanský. Páni z úradu vlády vedome premieňajú prostredie podľa svojich predstáv, šikanujú nás, ale umožňujú šikanu všetkých ostatných, ktorí pomáhajú, dodal.
"Nie je to zákon o transparentnosti, je to zákon o moci, ktorý štátu dáva nové nástroje na šikanovanie, a vy, páni z úradu vlády, ste už ukázali, ako ich chcete použiť," povedal Vršanský o zákone o mimovládkach.
Vládu obvinil z toho, že zneužila svoju moc, aby verejne očiernila Ligu za duševné zdravie, ktorú obvinili z netransparentného použitia peňazí.
"Osočili nás preto, lebo v ich mentálnom svete sa také veci dejú. Myslia si, že každý podvádza, žijú vo svete podozrievania," povedal Vršanský. "Ale to nie je náš svet. My taký svet nechceme."
Richarda Glücka, Juraja Gedru a Erika Kaliňáka označil za agresorov, ktorí páchajú šikanu. "Vy ste Rusko, my sme Európa," povedal Vršanský.
Štát je ich rukojemník
Lucia Szaboová z Platformy pre demokraciu vyhlásila, že mimovládky budú zbytočne šikanované. Zákon označila za neprimeraný zásah do slobody združovania občanov, ktorý je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.
Mimovládky nebudú mať kapacitu na vlastnú prácu, povedala Szaboová. "Toto nie je o transparentnosti, je to o diskriminácii a zbytočnej byrokracii. Tento zákon je nejasný a ľahko zneužiteľný a desiatky tisíc organizácií ním budú zasiahnuté."
Aj ona vyzvala prezidenta Pellegriniho, aby vrátil zákon do parlamentu.
"Kam to ešte musia dohnať, čo ďalšie haniť, koho ohovoriť, raniť?" predniesol Michal Hvorecký vo svojej protestnej básni. "Sme na nich stále príliš jemní, hoci je štát ich rukojemník."
Naráža v nej aj na Rusko, jeho "špeciálnu operáciu" a na fakt, že premiér Fico sa chystá na oslavy konca druhej svetovej vojny do Moskvy.
"Toto si v Európe nedovolil nik, kedy mu ukážeme prostredník?"
Po európskej hymne zaspieval slovenskú hymnu Juraj Benetin. Ďalší protest ohlásili na 9. mája - deň, keď bude Robert Fico na vojenskej prehliadke v Moskve.