BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti Michala Sedliaka do hodnosti generála.
Prezident vymenoval generálov v piatok v Prezidentskom paláci na návrh vlády.
Ich menovanie je podľa Pellegriniho výzvou budovať dôveru v inštitúcie, ktoré zastupujú.
„Ich autorita je mimoriadne dôležitá práve dnes, keď je náš priestor poznamenaný neistotou, negatívnymi emóciami a obrovskou polarizáciou slovenskej spoločnosti,“ poznamenal.
Služba štátu nie je podľa prezidenta len výkonom samotnej profesie.
„Vaša práca musí byť vaším skutočným poslaním, ktoré sa neobmedzuje len na dĺžku pracovného času, ale je organickou súčasťou vášho života. Vyžaduje si od vás odhodlanie i neustálu pripravenosť plniť si svoje povinnosti, slúžiť Slovenskej republike a jej obyvateľom a tiež podriadiť tomu všetky ostatné svoje záujmy,“ skonštatoval Pellegrini.
Prezident doplnil, že menovanie je ocenením všetkých troch generálov, no zároveň je výzvou a záväzkom voči zákonu, spoločnosti a občanom.
Prezident Sedliakovi zaželal, aby vo svojej práci pokračoval so zmyslom pre spravodlivosť a s prirodzeným rešpektom, ktorý si nezíska človek iba hodnosťou, ale aj skúsenosťami.
Klištincovi praje, aby viedol Zväz väzenskej a justičnej stráže s rozvahou, odvahou a jasnou víziou jeho ďalšieho rozvoja.
Zurianovi želá, nech je Úrad inšpekčnej služby pod jeho vedením pevný, objektívny a nezávislý a aby vždy spravodlivo rozhodoval o vine a nevine príslušníkov bezpečnostných zložiek štátu.
Hodnosť ako poďakovanie
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok uviedol, že že bolo pre neho cťou nominovať Zuriana na generála, pretože to považuje za poďakovaním za jeho profesionálnu kariéru a za to, čo urobil.
Zurian podľa ministra nekompromisne dodržiaval zákon a mal tvrdý postoj voči zločinu.
„Som rád, že po mojom nástupe mám s ním česť spolupracovať ako so šéfom inšpekcie. Za ten rok a pol ukázal, že ÚIS sa dá riadiť profesionálne a dajú sa dodržiavať zákony,“ poznamenal.
Šutaj Eštok tvrdí, že mu Zurian pomohol s jeho sľubom, že zákon bude platiť pre každého policajta a obdobie policajnej pomsty sa končí.
Šéf Úrad inšpekčnej služb si menovanie váži. „Som na to hrdý a s hrdosťou budem nosiť generálske výložky a s hrdosťou si budem písať hodnosť pred menom,“ povedal.
Minister vnútra zároveň reagoval na opozíciu, ktorá menovanie Zuriana kritizuje. Títo politici sa podľa neho boja.
„Ja si vyprosím také vyjadrenia, ako je zametanie trestných činov pod koberec. (...) Úrad inšpekčnej služby je teraz zložkou, na ktorú môžeme byť všetci hrdí a myslím si, že v každom prípade koná zákonne, odhaľuje trestné činy, ktoré sa konali v rokoch 2021 až 2023,“ skonštatoval Šutaj Eštok.
Opozícia na povýšenie nevidí dôvod
Opozičný pravicový blok považuje vymenovanie Zuriana do hodnosti generála za výsmech atentátu na premiéra Roberta Fica.
„Dodnes polícia aj vláda predstierajú, že nevedia, kto zverejnil nahrávku vyjadrenia atentátnika. Dôvera v Policajný zbor klesla z úrovne 67 percent na asi 30 percent za vlády Roberta Fica. Za takéto výsledky naozaj nemal byť pán Zurian odmenený hodnosťou generála,“ uviedol poslanec SaS Juraj Krúpa.
Pravicový blok si myslí, že vymenovanie Zuriana do hodnosti generála bolo chybou. Podľa exministra Zsolta Simona (Fórum) Ficova vláda odmeňuje zlo.
„Zurian mal vynášať citlivé informácie z polície, ukrýval sa v Bielorusku, zúčastnil sa vojny v polícii a slúžil systému, ktorý Andrej Kiska nazýval mafiánskym štátom. V jeho prípade existuje priveľa otáznikov a nevidím dôvod, prečo by mal byť odmenený hodnosťou generála,“ myslí Zsolt Simon.
Predseda DS - ODS Pavol Macko zas upozornil na to, že Zurian čelil aj ďalším podozreniam.
„Na verejnosť sa dostali informácie o výpovedi svedka, ktorého mal pán Zurian údajne uniesť a hroziť mu násilím. Buď malo byť jasne povedané, že svedok krivo vypovedal a jeho tvrdenia sú klamstvo, alebo sú tu pochybnosti a pán Zurian nemal byť vymenovaný za generála. Toto však vôbec nebolo vysvetlené,“ tvrdí.
Hnutie Slovensko ostro kritizuje rozhodnutie prezidenta Petra Pellegriniho povýšiť Branislava Zuriana do generálskej hodnosti.
Podľa bývalého ministra vnútra Romana Mikulca ide o vážne zlyhanie a zlý signál pre verejnosť aj pre všetkých poctivých policajtov.
„Nechcel by som patriť do tej partie generálov, ako sú teraz Branislav Zurian, Jana Maškarová (poverená prezidentka Policajného zboru), predtým tam bol viceprezident Róbert Bozalka a ďalší. Nominácie Smeru vo mne vždy vzbudzovali pochybnosti,“ uviedol Mikulec.
Zurian podľa Mikulca nemá morálne ani profesionálne predpoklady na takéto ocenenie. Pripomína jeho útek do Bieloruska a možné väzby na cudzie tajné služby.
„Pán Zurian bol človek, ktorý sa pred pár rokmi musel skrývať v Bielorusku, pretože bol podozrivý z určitých prešľapov. Človek neuteká do Bieloruska len tak, bez toho, aby nebol pod kontrolou bieloruských, a tým pádom aj ruských orgánov. Pre mňa je to červená čiara,“ zdôraznil.
Byť generálom by podľa Mikulca malo byť výberovou hodnosťou pre ľudí, ktorí sa nejakým významným spôsobom zaslúžili v pracovnej oblasti o to, aby dosiahli výsledky nielen pre seba, ale najmä pre občanov Slovenskej republiky.
Aj Zurianove pôsobenie na čele policajnej inšpekcie hnutie Slovensko odmietalo, pretože bol zodpovedný za účelové konanie voči vyšetrovateľom okolo Jána Čurillu.
„Vieme, že dôkazy boli presúvané zo spisu do spisu tak, aby sa Tibor Gašpar dostal k súkromným vyjadreniam Jána Čurillu. Dnes policajná inšpekcia tvrdí aj to, že nedokáže objasniť, kto pustil video Cintulu do médií. To sú zlyhania,“ doplnil Mikulec.