Veľká časť slovenskej dezinfoscény, ktorá sa inak tvári ako kresťanská a pronárodne orientovaná, neznášala pápeža Františka. A aj po jeho úmrtí to bolo cítiť vo vyjadreniach viacerých predstaviteľov slovenských dezinformačných vôd.
„Zomrel iba jeden z mnohých. Vatikán = satanské doupě, Fero bol sám satan v ľudskej koži,“ napísal kulturista a podporovateľ ĽSNS Vladimír Kocian, ktorý má tisícky sledovateľov na Facebooku a YouTube. Bol jedným z mnohých, ktorí na sociálnych sieťach šírili podobné názory na pápeža.
Vidieť to bolo aj pod statusmi koaličných politikov, ktorí sa k úmrtiu vyjadrili na sociálnych sieťach.
„Martinka, prvýkrát ste ma sklamala týmto komentárom. Vy veľmi dobre viete, čo to bolo za človeka. Smutné, že dnes z neho robíte svätého. To isté môžete napísať o Faucim, Schwabovi, Gatesovi či Sorosovi,“ napísal ministerke kultúry Šimkovičovej jeden z jej podporovateľov v jednom z jemnejších komentárov. Oveľa tvrdších by sa našlo neúrekom.
Nenávisť smerom k Františkovi otvorene šírili aj niektoré médiá, napríklad InfoVojna. Titulok článku ohlasujúceho úmrtie pápeža obsahoval pripomienku toho, že František bol „hlasný podporovateľ migrácie, drakonických pandemických opatrení, pichania anticovidových injekcií“ či „zločineckej agendy“ Svetového ekonomického fóra.
O pápežovej smrti sa tiež šírili hoaxy. Vraj zomrel už pred týždňami – keď ho po stretnutí s Robertom Ficom previezli do nemocnice – a doteraz sa zaňho vydával britský herec Jonathan Pryce, ktorý ešte v roku 2019 Františka stvárnil vo filme Dvaja pápeži.
Hoci sa internetovým investigatívcom podarilo toto sprisahanie odhaliť, asi navždy zostane záhadou, prečo by niekto niečo také vôbec robil...
Vitajte pri dvadsiatom šiestom vydaní DEZINFOMAJÁKA, komentovaného prehľadu aktuálneho diania na slovenskej dezinformačnej scéne.
Hoaxy a dezinformácie sú fenoménom digitálnych čias a Slovensko je nimi zasiahnuté viac ako okolité štáty. Preto je dôležité poznať naratívy a falošné správy, ktoré sa šíria naším informačným priestorom a môžete sa s nimi stretnúť na internete či v rozhovore s priateľmi a rodinou.
Vďaka Dezinfomajáku ich skôr môžete spoznať bez toho, aby ste sa sami museli brodiť kalnými vodami slovenského internetu. Aktivujte si ho ako newsletter alebo ho odporučte známym, ktorým sa podľa vás môže zísť.
Dnes sa dočítate:
- Prečo si súd myslí, že extrémista a neonacista nepatrí do väzby.
- Čo hovoria IT experti na štátne dezinformácie o hackerských útokoch.
- Blaha narazil na telegramový strop.
- Kotlár kričí čoraz hlasnejšie, no ľudí nepresvedčil.
- Fico hovorí, že nechce odísť z EÚ – jeho ľudia naďalej naznačujú opak.
- Poslankyni Vaľovej karty prezradili, že Fico prežije.
- Dominik Hašek v rozhovore o hokeji a vojne.
Nie je pozdrav ako pozdrav
Europoslanec Ľuboš Blaha sa zastal extrémistu a antisemitu Daniela Bombica (aj k nemu sa dnes dostaneme), keď súd rozhodoval o tom, či ho vezme do väzby. Zároveň sa zas a znova posťažoval na používanie pozdravu „Sláva Ukrajine!“, ktorý považuje za fašistický.
Blahovi konkrétne vadí, že naňho niekto podal trestné oznámenie za pozdrav „Česť práci, súdružky a súdruhovia!“ Ten provokačne použil pri oslavách novembrového výročia Nežnej revolúcie.
Ešte viac mu však prekáža, že kým používanie prvorepublikového pozdravu „Na stráž!“ je všeobecne odcudzované, ukrajinský pozdrav „Sláva Ukrajine!“ môže beztrestne používať ktokoľvek. Opakovane ho pripisuje takzvaným banderovcom.
Ignoruje pritom históriu pozdravu a fakt, že hoci ho používali aj prívrženci Banderu, jeho používanie – najmä v dobe kríz a ťažkých časov – je na Ukrajine bežné a nie je prejavom hlásenia sa k banderovcom.
Pozdrav „Na stráž!“ je presne opačným príkladom. Bežne sa u nás nepoužíva a hoci jeho história siaha do medzivojnového obdobia, dnes je spájaný práve s Jozefom Tisom a používajú ho prakticky výlučne obdivovatelia vojnového slovenského štátu.
Vystúpenie Ľuboša Blahu sme zachytili cez slovenský AI nástroj pre transkripciu videí a audio nahrávok GASTON, aby sme sa vyhli promovaniu dezinformačných a inak problémových kanálov:
Smiech cez slzy
Pre odborníkov na IT bezpečnosť nie je bežné, že sa o ich odbore šíria dezinformácie. Preto s prekvapením sledovali, keď Robert Fico obviňoval Ukrajinu z útoku na kataster a pri útoku na VšZP hovoril aj o ukrajinskom prezidentovi Zelenskom.
S odborníkom na kybernetickú bezpečnosť Ivanom Makaturom som sa preto v podcaste Disinfo Report portálu Infosecurity.sk zhováral aj o atribúcii kyberútokov. Teda o tom, aké komplikované je obviniť niekoho z hackerského útoku a že urobiť to v rádoch dní je prakticky nemožné.
„Postaviť sa za dve hodiny pred kamery a povedať, že toto pochádza neviem odkiaľ, z Thajska – aby som nepoužil ten konkrétny štát – je jednoducho neférové, nekorektné a veľmi neodborné,“ zhrnul Makatura.
V podcaste však bola okrem dezinformácií reč aj o umelej inteligencii. Venovali sme sa spôsobom, ako ju dokážu využívať hackeri, ale aj obrancovia IT systémov.
Citát týždňa:
„Lipšic ešte stále týra ženy a mláti svoju manželku a ešte stále je to nevyšetrené. Len vám to pripomínam. Dobrú noc.“
To je len jeden z mnohých náhodných útokov (v originále na Telegrame napísaný veľkými písmenami) extrémistu Daniela Bombica na prokurátora Daniela Lipšica, ktorého Bombic okrem iného obviňuje z vraždy novinára Jána Kuciaka a ďalších ľudí. Na Lipšica takto útočí už roky.
Namiesto pobytu vo väzbe sa však Bombic vo štvrtok zúčastnil krstu knihy, ktorú o prokurátorovi napísal bývalý SIS-kár, dnes dezinfluencer Peter Tóth.
Špecializovaný trestný súd totiž počas veľkonočných sviatkov rozhodol, že Bombic nešíri nenávistné príspevky, a teda neporušuje podmienky nastavené Najvyšším súdom, vďaka ktorým je dnes na slobode. Extrémista pritom denno-denne útočí prakticky na kohokoľvek, kto o ňom zverejní čo i len náznak kritiky.

Zopár dobrých správ
Udrel si hlavu: Pri Ľubošovi Blahovi sa ešte chvíľu zdržme. Inštitút pre nové bezpečnostné hrozby NEST zverejnil štatistiky najväčších slovenských kanálov na dezinformáciami pretkanej komunikačnej platforme Telegram.
Štatistiky samé o sebe nie sú prekvapením, informácie sú verejné (tak ako napríklad pri FB stránkach), no pri europoslancovi stojí za zmienku, že má necelých 40 200 sledovateľov. Prečo?
Blaha si vytvoril telegramový kanál v marci 2022, krátko predtým, ako prišiel o Facebook. Približne o rok, v júli 2023 mal niečo cez 34-tisíc sledovateľov. Potom sa odohral incident, keď mu na kanál pribudli desaťtisíce botov – neautentických fanúšikov. Väčšinu z nich zmazal, no pár tisíc si ponechal. Kanál narástol na necelých 39-tisíc.
Odvtedy mu fanúšikovia pribúdajú len minimálne. Za necelé dva roky nezískal ani dve tisícky nových sledovateľov. Zdá sa tak, že na Telegrame už dosiahol svoj strop.
Kotlár nefunguje: Prieskum agentúry AKO ukázal, že rečiam Petra Kotlára o škodlivosti mRNA vakcín proti covidu verí len 22 percent opýtaných. Dve tretiny Slovákov ich odmietajú.
„Dalo by sa to rozrýpavať a rozleptávať dôveru vo vedu aj tak, že by človek nevyzeral už na pohľad ako prepnutý fanatik a vedelo by sa to prihovárať veľkej časti spoločnosti. Takto je z toho ďalšie bremeno na pleciach koaly. A ešte ho aj vždy musia pomojkať a nejako dočasne uspokojiť, lebo proste má žetón. Teda ako hovoril klasik, žiaľbohu, že chvalabohu,“ zhodnotil odborník na komunikáciu Jakub Goda, ktorý počas pandémie vybudoval silný komunikačný kanál ministerstva zdravotníctva.
Korporát reaguje: Slovenská očkovacia tragikomédia dosiahla to, že na ňu konečne oficiálne zareagovala aj spoločnosť Pfizer, výrobca jednej z mRNA vakcín. Vo vágnej a neutrálnej korporátnej reči firma vysvetlila, že „bezpečnostný profil vakcíny je pre všetky povolené skupiny naďalej priaznivý“ a „doteraz neboli hlásené žiadne známky mutácie DNA alebo rakoviny vyvolanej vakcínou“.
Ako je to pri podobne veľkých komerčných spoločnostiach zvykom, firma sa nenechala vyprovokovať slovnými útokmi politikov a prakticky na ne nijak nereagovala – len v čo najstručnejšej forme odmietla konkrétne obvinenia.

Vláda medzičasom prikázala Slovenskej akadémii vied, aby vykonala vlastnú analýzu vakcín. SAV však nevie ani to, či jej vláda na tento účel vyčlení aspoň nejaké peniaze.

Ešte viac dobrých správ
Športová poľovačka: Chvíľu to trvalo, no spoločnosť Meta nám prezradila, prečo zablokovala facebookový a instagramový profil Huliakovho ministerstva športu. Vraj sa jej automatický systém pomýlil, keď si myslel, že stránky len predstierajú, že sú skutočným ministerstvom.
Huliak – nechápajúc fungovanie Facebooku – hovoril vo vzťahu k Mete o totalitných praktikách a o sieti botov, ktorá je napojená na jeho profil. Dnes kanály rezortu znova fungujú a dokonca získali status overených profilov (modrý odznak pri názve), aby sa už situácia nezopakovala.

Welcome back: Na verejnom zozname problémových webstránok projektu Konšpirátori.sk znova svieti stránka českých Paralelních listov. Medzi tamojšími odborníkmi je médium považované za politický bulvár, no známe je aj šírením dezinformácií, ruskej propagandy či konšpiračných naratívov.
Paralelní listy si vyslúžili skóre 7,5 z 10 a bližšie zdôvodnenie zaradenia na zoznam si môže verejnosť prečítať v sprievodnom odbornom posudku.
Médium chýbalo na zozname celých sedem rokov, pretože ešte v roku 2018 na súde dosiahlo vydanie predbežného opatrenia, podľa ktorého ho Konšpirátori.sk museli zo zoznamu vyradiť. Projekt sa však na nedávnom súdnom pojednávaní po rokoch čakania dokázal obhájiť.

Oksana: Združenie All 4 Ukraine zbiera peniaze na sanitky pre Ukrajinu. Na jednu sa už verejnosť vyzbierala, teraz aktivisti dúfajú, že sa podarí vyzbierať prostriedky aj na zakúpenie, úpravu a dopravu druhého stroja. Zbierka prebieha cez darcovskú platformu Donio.
Iniciatíva Munícia pre Ukrajinu pre zmenu minulý týždeň oznámila, na čo poputujú státisíce vyzbierané v ostatnej časti kampane. Pôjde o delostrelecké granáty.

Nie vyslovene dobré, ale ani zlé správy
Fico ju nepochváli: Zatiaľ čo sa premiér dlhodobo ostro ohradzuje voči obvineniam, že Smer chce Slovensko dostať z Európskej únie, jeho vlastní mu veľmi nepomáhajú.
Najnovšie mu takto nepomohla dezinfluencerka a blízka priateľka extrémistu Bombica Judita Laššáková, ktorú Smer prijal na kandidátku do europarlamentu, kde sa aj prekrúžkovala. Ako europoslankyňa dnes obieha slovenské mestá a prednáša o tom, že fungovaniu EÚ musíme najprv rozumieť, aby sme si vedeli vyjednať dobré podmienky, keď z nej budeme vystupovať.
Laššáková na medializáciu svojich prednášok reagovala v krátkom videu, v ktorom kritizovala médiá, no nijak nevyvrátila, že prednášala presne o tom, na čo médiá poukázali.

Komisia vystrčila lakte: Americká firma Apple dostala od Európskej komisie pokutu 500 miliónov eur, spoločnosť Meta zase pokutu 200 miliónov. Prehrešky sa netýkajú dezinformácií ani zákona o digitálnych službách. Súvisia s priestupkami voči zákonu o digitálnych trhoch, pričom konkrétne previnenia pre Dezinfomaják nie sú podstatné.
Dôležité je, že si Komisia trúfla a udelila mastné pokuty aj napriek obchodnému tlaku administratívy Donalda Trumpa. Dlhšie totiž medzi odborníkmi kolujú obavy, že Komisia nebude americké firmy trestať dostatočne prísne – napríklad, keď budú poručovať spomínaný zákon o digitálnych službách, ktorý súvisí aj s dezinformáciami, proti ktorým Spojené štáty prestávajú bojovať, čo je povinnosť, ktorej by sa rady zbavili aj veľké americké spoločnosti pôsobiace v EÚ.
Oddych na záver
Vivat republica: Na záver si opäť raz pustime bizár od susedov z Českej republiky. Niektorí ľudia sú stále skalopevne presvedčení, že ČR a SR neexistujú a ešte stále žijeme v Česko-Slovensku. Patrí medzi nich aj jedna z najznámejších českých konšpirátoriek Jana Peterková.
Vás ten smiech prejde: Aby sme si len neuťahovali z bratov, nazrieť treba aj do vlastných radov. Napríklad tých parlamentných. Poslankyňa Jana Vaľová zo Smeru porozprávala svojej kamarátke, dezinfluencerke Mimi Šramovej, ako jej karty prezradili, že Robert Fico prežije atentát.
Hokej a vojna: Aby sme vás neukrátili aj o obsah s reálnou hodnotou, pozrite si na prelome týždňov diskusiu Davida Púchovského z projektu Hoaxy a podvody s legendárnym českým hokejovým brankárom Dominikom Haškom, ktorého znenávidela veľká časť českej spoločnosti len preto, že dôrazne odsudzuje ruskú agresiu voči Ukrajine.
Dezinfomaják zostavujeme aj s pomocou slovenského AI nástroja GASTON pre transkripciu, sumarizáciu a preklady videí či zvukových nahrávok, ako aj monitorovanie audiovizuálnych zdrojov.