SME

Víkendový výber: Kým nie ste na mieste činu, nevynášajte závery

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Príjemný víkend! Mal som pocit, že Slovensko je nesmierne láskavé. Napriek nešváru, ktorý sa rozšíril lokalitách, kde sme sa pohybovali, rozpráva v rozhovore režisér Miro Remo. A pokračuje: „Nestretli sme človeka, ktorý by nás neprijal a kto by nám nevypovedal svoj príbeh. Keď vyjdete do regiónov, nájdete srdečný o otvorený priestor, to je moja skúsenosť. To ma ako dokumentaristu baví.“

No vzápätí dodáva, že Slovensko je rozdelené a medveď k tomu prispel. Dva roky sa Remo venoval medveďom. Nakrúcal dokumentárnu sériu Lebo medveď. Stretol sa s ochranármi, s poľovníkmi, zoznámil sa s tými, ktorých medveď nebezpečne zranil, a bližšie spoznal súčasného ministra športu. Na čo všetko prišiel, aj o tomto sa s ním zhovárala reportérka Kristína Kúdelová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hypotéka pre nich neznamená len investíciu, ale aj potvrdenie vzájomnej náklonnosti. Čoraz viac párom sa svadba zdá neprimerane drahá, a tak uprednostňujú tzv. mortgageship. Slovo je spojením anglických výrazov mortgage (hypotéka) a relationship (vzťah). Reportérka Kamila Šebestová sa zhovárala s piatimi mladými pármi, ktoré v reportáži vysvetľujú, čo sú ich priority a prečo považujú hypotéku za oveľa väčší záväzok než svadbu.

Hoci veľa lekárov nevidelo počas svojej praxe osýpky naživo, ona už zažila lokálnu epidémiu na východnom Slovensku. Očakáva sa, že počet chorých na osýpky bude celosvetovo v nasledujúcich mesiacoch narastať. Kolegyňa Monika Moravčíková sa zhovárala s hygieničkou Jankou Staškovou aj o tom, prečo sa osýpky znova vracajú, prečo sú takou zákernou chorobou a ako môžeme prispieť k tomu, aby sa nešírili.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia po celom svete smútia a zároveň upierajú pohľady na Vatikán, kde sa bude čoskoro vyberať nový pápež. Proces má svoje pravidlá a ak chcete o ňom zistiť trochu viac a pozrieť sa, ako na cirkev a jej moc nahliadajú rôzni režiséri, prinášame vám aj inšpiráciu na večerný program v podobe tipov na najlepšie filmy a seriáli s tematikou pápeža.


Remo nakrúcal o medveďoch: Ľudí sme nazvali dezolátmi bez hlbšieho pohľadu do ich sveta

Režisér MIRO REMO pochopil tých, čo si myslia, že ochrana prírody je len bratislavská záležitosť, zistil, že konanie mnohých je len výsledkom frustrácie z toho, že nie sú víťazmi porevolučného vývoja. Uvedomil si dôvody, prečo sa nedokážeme správať racionálne a našiel logiku aj v tom, ako uvažuje Rudolf Huliak.

Keď s nakrúcaním dokumentárnej série o medveďoch iba začínal, nikdy by nepovedal, že téma medveďov sa spolitizuje tak veľmi, že bude rozhodovať voľby. Dnes vidí, že medveď nie je len biologický, ale aj náš ľudský a morálny problém, z ktorého sa nedajú vyňať ani médiá.

SkryťVypnúť reklamu

„Som síce človek z dediny, ale už dlho žijem v meste. Pohybujem sa v prostredí, kde prevláda hlas ľudí, ktorí sa touto témou zaoberajú dlhodobo a majú priestor v médiách. Aj cez sociálne siete sa ku mne dostávali informácie najmä z ekologického spektra a menej už z toho poľovníckeho. To isto ovplyvňovalo môj svetonázor. Nechcem teraz hodnotiť, či je dobrý alebo zlý, prosto si myslím, že prírodu treba chrániť, a verím, že ekológovia sú dobrí ľudia a chcú pomôcť našej planéte. No moja dokumentaristická skúsenosť ma už naučila, že kým nie si na mieste činu, nevidíš, čo sa tam deje a akí ľudia tam žijú, tak nevynášaj závery,“ hovorí.

Načo investovať do svadby? 260-tisícová hypotéka je väčší záväzok. Päť príbehov mladých Slovákov

Hypotéka pre nich neznamená len investíciu, ale aj potvrdenie vzájomnej náklonnosti. Čoraz viac párom sa svadba zdá neprimerane drahá, a tak uprednostňujú tzv. mortgageship. Slovo je spojením anglických výrazov mortgage (hypotéka) a relationship (vzťah).

SkryťVypnúť reklamu

Páry žijúce v blízkosti Bratislavy sa sťažujú na prenájom svadobných priestorov, ktorý sa môže vyšplhať až do výšky 7000 eur. Ako logický krok preto vnímajú spoločnú hypotéku. Veľa z nich má v prípade rozchodu aj plán B.

„Spoločná hypotéka nie je o šatách, hostine a fotkách na instagram, ale o spoločnej zodpovednosti. A to je podľa mňa väčší záväzok než sobáš,“ hovorí 33-ročný Peter, ktorý spoločne s partnerkou pred mesiacom kúpil byt.
Peter a Karolína nie sú jediní, ktorí takto uvažujú. Rozprávali sme sa s piatimi pármi, ktoré nám vysvetlili, prečo uprednostňujú hypotéku pred svadbou.

Pápeži v hlavnej úlohe: najlepšie filmy a seriály z prostredia Vatikánu

Prinášame výber piatich výnimočných filmov a seriálov, ktoré sa z rôznych uhlov pozerajú na pápežov: či už skutočných, alebo fiktívnych. Každý z nich ukazuje, že byť pápežom nie je len o moci a viere, ale aj o samote, hľadaní pravdy a zápase s vlastným svedomím.

SkryťVypnúť reklamu

Zo všetkých infekčných ochorení sa najviac obávam osýpok, hovorí hygienička Stašková

„Zákernosť osýpok spočíva v tom, že ten, kto ich neprekonal alebo nebol očkovaný a dostane sa s nimi do kontaktu, takmer stopercentne ochorie. Je to najnákazlivejšie ochorenie detského veku,“ hovorí šéfka regionálneho úradu verejného zdravotníctva s pôsobnosťou pre okresy Michalovce a Sobrance JANKA STAŠKOVÁ.

Hoci veľa lekárov nevidelo počas svojej praxe osýpky naživo, ona už zažila lokálnu epidémiu na východnom Slovensku.

Očakáva sa, že počet chorých na osýpky bude celosvetovo v nasledujúcich mesiacoch narastať, najmä pre nízku zaočkovanosť a import z oblastí, kde vírus stále intenzívne cirkuluje.

Na Slovensku sa tento rok potvrdili dva prípady. V európskom regióne však vlani zaznamenali najvyšší počet prípadov osýpok za posledných dvadsaťsedem rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Nakrúcajú o Beatles, Madonna píše scenár o vlastnom živote. Úspech Bohemian Rhapsody nakopol Hollywood

Chválili sa štadiónovými koncertmi. Zbožňovali davy a vedeli s nimi pracovať. Vynikal v tom najmä ich spevák – Freddie Mercury. Aj vďaka tomu sa stala britská skupina Queen legendou. A keď o nej nakrúcali film Bohemian Rhapsody (2018), dali si záležať na tom, aby aj on oslovil davy.

Takýto prístup je však dvojsečnou zbraňou. Výsledok totiž môže byť nápadne „vyžehlený“, prikrášľujúci tých, o ktorých rozpráva a ktorých chce skôr oslavne pripomenúť, aby upevnil ich kult, než vypovedať bez okolkov všetko, čím si prešli. Teda aj to, čo by mohlo divákov znechutiť, zmiasť, ukázať im nepríjemnú stranu preverených mýtov.

Bohemian Rhapsody je takýto príklad filmu. Že hral publiku na ruku, potvrdzuje aj jeho návštevnosť. Utŕžil celosvetovo viac ako 900 miliónov dolárov, čo z neho robí najúspešnejší životopisný film o hudobnej legende. Navyše získal štyroch Oscarov a jeden sa ušiel aj predstaviteľovi hlavnej úlohy Ramimu Malekovi.

SkryťVypnúť reklamu

Nečudo, že si v Hollywoode povedali, že toto je cesta, ktorou sa oplatí ísť - treba nakrúcať filmy o hudobných legendách. V posledných rokoch ich pribudlo požehnane. A potvrdzujú, aká je to náročná a v mnohom nevďačná disciplína.

Bylinky, huby či korene. Dá sa v zvládaní stresu oprieť o adaptogény?

Ľudia odjakživa hľadali spôsoby, ako si udržať a utužovať zdravie alebo zlepšiť výkonnosť či odolnosť svojho tela.

Najmä v Ázii nachádzali životodarnú silu v prírodných látkach ako bylinky, huby či korene. Skupinu rastlinných zložiek, vďaka ktorým si liečili myseľ aj telo, však kedysi ešte nenazývali pojmom, pod akým ich poznáme dnes.
Reč je o adaptogénoch.

V rýchlom tempe moderného sveta po nich ľudia siahajú čoraz častejšie. V súčasnosti najmä v snahe prispôsobiť svoje telá stresu – fyzickému, psychickému aj environmentálnemu. Užívajú ich ako bylinné doplnky vo forme kapsúl, pijú ich v čajoch alebo v prášku pridávanom do polievok, smoothies a iných jedál. Zrazu sú všade.

SkryťVypnúť reklamu

Ani medicínski experti a odborníci na výživu po celom svete pred týmito látkami nezatvárajú oči, počet výskumov o ich účinkoch z roka na rok rastie.

Čo o adaptogénoch doposiaľ vieme?

Súboje so zvieratami boli také brutálne, že diváci od súcitu prekliali organizátora

Vedci objavili prvú kostru človeka z čias Rímskej ríše, ktorá nesie známky súboja s mačkovitou šelmou.

Ide o prvý európsky dôkaz o obľúbenej zábave starovekých Rimanov – hier venatio, v ktorých sa gladiátori postavili zoči-voči divým zvieratám.

Objav pritom nepochádza z rímskeho Kolosea, ako by sa dalo čakať. Súboj gladiátora s levom sa odohral pri starovekom meste Eboracum v dnešnom Anglicku.

Málo energie, viac tuku a nálada na bode mrazu? Vinníkom môže byť kortizol

Je to náš vnútorný „budič“ a manažér stresu. Poplašný systém. Hormón, ktorý spája myseľ a telo.

SkryťVypnúť reklamu

Reč je o kortizole, ktorý pomáha telu zvládať záťažové situácie. Neznamená to však, že keď jeho hladina stúpne, automaticky prežívame psychický stres. Jeho hodnoty v tele sa počas dňa menia - riadia sa dobre zabehnutým mechanizmom, tzv. cirkadiánnym rytmom.

Najvyššia hladina kortizolu býva ráno medzi šiestou a ôsmou hodinou – práve preto sa zobúdzame a cítime bdelosť. Večer jeho hladina prirodzene klesá a dovolí nám zaspať.

Pomáha mobilizovať energiu, ktorú potrebujeme, aby sme sa postavili nebezpečenstvu alebo pred ním utiekli. Okrem toho ovplyvňuje náš imunitný systém a potláča zápaly v tele.

Je to náš priateľ. No iba dovtedy, kým ho nie je priveľa alebo primálo.

Ste všežravec či vegán? Pri budovaní svalov na pôvode bielkovín nezáleží

Význam bielkovín pri budovaní svalovej hmoty je už dlhodobo potvrdený množstvom štúdií. Budú však svaly rásť rovnako, či konzumujeme bielkoviny rastlinného pôvodu, alebo živočíšneho pôvodu?

SkryťVypnúť reklamu

Vedci si najnovšie položili otázku, či má na nárast svalovej hmoty nejaký vplyv aj pôvod zdroja bielkovín, ktoré človek počas tréningových dní prijíma.

Vyzerala bohatá a štedrá. Keď syn nechápe, prečo ho vlastná mama musela ožobráčiť

Kto by bol tomu uveril? Pýta sa Graham Hornigold, keď rozpráva o tom, ako spoznal svoju mamu.

Štyridsať rokov nevedel, kto to je, ako sa volá, kde je a prečo jej vlastne celý ten čas nebolo. Už sa vzdal pátrania, keď sa mu zrazu jedna žena ozvala. A povedala: tu som a už neodídem.

Rozrušený Graham si, samozrejme, nebol istý, či neznámej žene môže veriť. Dal jej pár kontrolných otázok a to ho upokojilo. Podľa všetkého neklamala, vedela o ňom veci, ktoré o ňom mohla vedieť len skutočná matka.

Ukázalo sa, že Dionne je bystrá a veselá žena, navyše aj rozprávkovo bohatá. Koho stretla, toho si získala.

SkryťVypnúť reklamu

Nadšenie z toho, že konečne našla svojho syna, prejavovala tým, že mu kupovala drahé dary. Napríklad, luxusné auto. Nie. Rovno dve luxusné autá.

Myslela aj na jeho manželku a jeho priateľom sľúbila, že investuje do ich startupov. Celé milióny libier. Veď načo by jej všetky tie jej peniaze boli?

Víkendový recept

Klasické aj nevídané zákusky s mascarpone. Vyberte si z našich receptov na dezerty v štýle tiramisu.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 575
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 724
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 013
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 375
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 654
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 116
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 880
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 332
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Jedno krmovisko bude len 50 metrov od chodníka.


47
Šimon Nemec oslavuje víťazný gól v treťom zápase play-off.

Tímy so Slovákmi znížili stav sérií na 1:2.


a 1 ďalší 3
Líder liberálov Mark Carney na okraji Montrealu.

Frankofónny Québec môže premiérovi Carneymu priniesť väčšinu.


5
Pápež František.

Štátny smútok bude čoskoro treba vyhlásiť aj v súvislosti s našou prírodou.


5

Sportnet

Bitka hokejistov Montrealu a Washingtonu na striedačke Capitals.

Canadiens vyhrali domáce stretnutie 6:3.


Slovenský brankár Adam Húska, Dávid Mudrák (Slovensko) a Daniel Kurovský (Česko) počas prípravného zápasu Česká republika - Slovensko.

Šéf zväzu sa vyjadril aj k absencii viacerých starších hráčov.


TASR
LeBron James v zápase s Minnesotou.

Prehru utrpeli aj úradujúci obhajcovia titulu z Bostonu Celtics.


a 1 ďalší
Boris Valábik bol hosťom MVP Talkshow.

Hosťom MVP Talkshow Stanislava Benčata bol bývalý hokejista a expert Boris Valábik.


Stanislav Benčat
SkryťZatvoriť reklamu