BRATISLAVA. Nie je nové, že Progresívne Slovensko si želá povolebnú spoluprácu s SaS a KDH. Novinkou nie je ani to, že pre budúcu spoluprácu uprednostňuje Demokratov pred hnutím Slovensko a jeho predsedom Igorom Matovičom.
K zreteľnému a cielenému posunu v komunikácii najsilnejšej opozičnej strany pod vedením Michala Šimečku (PS) došlo v tom, s akým dôrazom začala takto navrhnuté budúce spojenectvo komunikovať voličom.
"Tá vláda musí byť stabilná a musí dokázať riešiť problémy. To nie je nič osobné voči Igorovi Matovičovi a hnutiu Slovensko, ale ja neverím, že vo vláde, v ktorej by bol, by bola schopná stabilne, predvídateľne fungovať pre ľudí," povedal šéf klubu poslancov Progresívneho Slovenska Martin Dubéci.
Už skôr v televíznych diskusiách podobne komunikovali ďalší poslanci PS. Predseda strany Šimečka pre Startitup z najvyššieho postu strany tento postoj zopakoval. "Igor Matovič sa sám vylučuje zo spolupráce útokmi. Taká vláda by nemohla fungovať. To vidíme aj denne v opozícii," povedal.
Z postupu PS vyplývajú viaceré dôsledky, prvým z nich môže byť v skutočnosti rast popularity hnutia bývalého premiéra Matoviča.
Otázky:
- Čo hovoria súčasné prieskumy o možnostiach opozície zostaviť koalíciu bez hnutia Slovensko?
- Čo by s volebným výsledkom urobilo, ak by Demokrati mali podporu aspoň päť percent?
- Čo sa s týmito číslami snaží urobiť Progresívne Slovensko svojimi vyhláseniami?
- Čo by sa muselo stať, aby Matovič prišiel o rozhodujúcich voličov?
- Čo naznačuje, že pokus o zbavenie Matoviča jeho voličov by bol neúspešný?
1. Čo hovoria súčasné prieskumy o možnostiach opozície zostaviť koalíciu bez hnutia Slovensko?
Bez hnutia Slovensko by Progresívne Slovensko nedokázalo vytvoriť vládnu koalíciu výlučne so stranami súčasnej opozície, ak by sa parlamentné voľby skončili rovnako ako priemer troch aprílových prieskumov agentúr Focus, NMS a AKO.
Denník SME prepočítal nameranú popularitu strán za apríl na poslanecké mandáty. Jedinou možnou koalíciou vedenou PS a bez strany Hlas by bola koalícia s SaS, KDH a hnutím Slovensko. Spoločne by mali 80 parlamentných kresiel, čo je o jedno viac, než mala súčasná vládna koalícia na začiatku volebného obdobia.

Voľby by totiž podľa priemeru meraní strán troma agentúrami vyhralo PS s 22,1 percenta, zatiaľ čo druhý Smer by volilo 19,9 percenta voličov.
Tretí by skončil Hlas s podporou 10,4 percenta hlasov, piata by bola Republika s 8,1 percenta hlasov. Do parlamentu by sa ešte dostalo hnutie Slovensko so 7,6 percenta hlasov, KDH s 7,5-percentnou podporou a SaS s 6,7 percenta voličov. Demokratov by priemerne volilo 4,4 percenta voličov.