Dodatočné náklady, dodatočná administratíva. Centrá zdieľaných služieb, ktoré na Slovensku zamestnávajú desaťtisíce ľudí, očakávajú, že transakčná daň ich bude stáť stovky tisíc eur. Nová daň ich znevýhodňuje v porovnaní s centrami v iných krajinách, čo môže mať vplyv na rozhodovanie nadnárodných spoločností o tom, ktoré svoje aktivity ponechajú na Slovensku.
Po prvom mesiaci, odkedy podnikatelia na Slovensku začali platiť transakčnú daň, oslovil denník SME firmy z rôznych odvetví priemyslu a služieb s otázkami o vplyve transakčnej dane.

Daň 0,4 percenta sa stiahne banka podnikateľovi z účtu pri prevode peňazí na iný účet. Strop za jeden prevod je 40 eur. Toľko firmy zaplatia pri platbe asi 10-tisíc eur. Daň pri výbere z bankomatu je stanovená na 0,8 percenta a nemá hornú hranicu.
Podľa odhadov ministra financií Ladislava Kamenického by do štátnej kasy mala odhadom priniesť 700 miliónov eur.
"V tomto okamihu je transakčná daň nezrušiteľná, prináša taký objem peňazí, bez ktorých si nevieme predstaviť konsolidáciu," povedal o nej koncom apríla premiér Robert Fico.
Veľká anketa o dani z finančných transakcií:
- 1. Aký praktický dopad má zatiaľ transakčná daň na vaše podnikanie?
- 2. Je niečo, pri čom vidíte najväčší problém s platením transakčnej dane?
- 3. Budete prijímať nejaké opatrenia, aby ste zmiernili dopad transakčnej dane? Aké?
Na otázky o transakčnej dani odpovedajú zástupcovia Deutsche Telekom System Solutions Slovakia, Swiss Re, Henkel Slovensko a Siemens.
Pavol Miroššay, riaditeľ pre komunikáciu, stratégiu a transformáciu spoločnosti Deutsche Telekom Systems Solutions Slovakia
1. Transakčná daň zvyšuje naše náklady, čo oslabuje konkurencieschopnosť Slovenska v porovnaní s inými krajinami. Veľmi málo sa pritom hovorí o tom, že zároveň výrazne zvyšuje administratívnu záťaž, najmä pri cezhraničných platbách, kde je potrebné riešiť samozdanenie. To prináša dodatočné náklady spojené s ľudskou pracovnou silou aj s aktualizáciou interných systémov.