BRATISLAVA. Mikuláš Dzurinda (vtedy SDK) sľuboval pred voľbami v roku 1998, že do štyroch rokov jeho vláda zdvojnásobí platy. Stala sa z toho jedna z hlavných tém kampane a možno aj dôvod, prečo vystriedal Vladimíra Mečiara z HZDS v premiérskom kresle.
Sľub však nesplnil. „Myslel som to úprimne. Nepovedal som to v opojení z tribúny. Vzišlo to z dielne jednej odbornej skupiny SDK. Počítali to viacerí ľudia, možno s priveľkou mierou optimizmu,“ kajal sa potom v rozhovore pre SME.
Po reformách za jeho vlády a vstupe do Európskej únie však začali na Slovensko prúdiť zahraničné investície a platy naozaj rýchlo rástli.
Robertovi Ficovi sa podarilo uspieť so sociálnou kritikou týchto reforiem. Posledných 15 rokov už krajina taký silný ekonomický rast nezažila a ani pre opozíciu to už nikdy nebola dominantná téma.
Viac sa hovorilo korupcii, sociálnych istotách, dôchodkoch, cenách, migrácii, počte pohlaví alebo najnovšie aj o geopolitickej orientácii Slovenska. Ani dobiehanie Západu už dnes nie je nosnou témou žiadnej politickej strany.
Medzitým Slovensko vstúpilo do novej éry, keď v raste už viditeľne zaostáva aj za najbližšími susedmi Českom a Poľskom.

Opozičným stranám preto denník SME položil niekoľko otázok, ako by naštartovali ekonomický rast, ak by sa dostali k moci. Pýtal sa na širšie zámery, ale aj na konkrétne opatrenia.
Otázky dostali všetky opozičné strany, ktoré dosiahli v posledných troch mesiacoch aspoň v jednom významnom prieskume štyri percentá, teda vrátane extrémistickej Republiky, ktorá má hodnotovo bližšie k vláde než k zvyšku opozície.
Ukazujú to aj odpovede, v ktorých sa voči Ficovej vláde ani raz nevyhradila alebo ju nekritizovala. Voči vláde sa priamo nevyhradila ani maďarská Aliancia. Ostatné strany áno.
Koaličné strany sú pri moci, a dá sa tak priamo sledovať, čo robia pre naštartovanie ekonomického rastu, preto otázky nedostali.
Aj SaS chce plyn z Ruska
Niektoré návody strán na naštartovanie ekonomického rastu sa opakujú. Nižšie dane a odvody, stabilnejšie podnikateľské prostredie, ktoré nebude trpieť chaotickými zmenami zákonov, nové reformy či podpora malých a stredných podnikov.
Našli sa však aj prísľuby, ktoré spomenula len jedna strana. S viacerými z nich by zrejme iné strany nesúhlasili, aj keď priamo na to otázku nedostali.