BRATISLAVA. Extrémista a internetový agresor Daniel Bombic bude stíhaný väzobne. Na utorkovom pojednávaní o tom rozhodol Najvyšší súd.
Najvyšší súd tým zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu z 19. apríla. Vo väzbe budú Bombica stíhať pre obavy z pokračovania v trestnej činnosti.
Senát Najvyššieho súdu predsedníčky Dany Wänkeovej zaujímalo, či obvinený Bombic dodržal podmienky, ktoré mu uložil vo februári. Jednou z nich bol aj zákaz šírenia nenávistných prejavov.
Rozhodnutie odzrkadľuje záver, že Bombic túto podmienku podľa súdu nesplnil.
"Najvyšší súd už vo februári konštatoval, že tu sú dôvody väzby, ale súčasne určil podmienky pre nahradenie väzby," povedala Wänkeová pri zdôvodňovaní rozhodnutia.
Pripomenula, že Bombic vtedy zložil aj písomný sľub, ktorým sa zaviazal, že nebude šíriť nenávistné príspevky.
Avšak Najvyšší súd tentoraz dôsledne analyzoval každý jeden z príspevkov, na ktoré poukazoval prokurátor, a vyhodnotil ich ako porušenie sľubu.
"Každý má právo šíriť myšlienky, avšak v súlade s princípmi slušnosti, rešpektu a všetkými pravidlami tak, ako bolo vyslovené už v prechádzajúcom (februárovom, pozn. red.) rozhodnutí," dodala Wänkeová.
Bombic pri nasadaní do policajného auta s putami na rukách ukázal oboma rukami neonacistické gesto white power. Je to súčasť vecí, pre ktoré je stíhaný. V tomto kontexte ide o symbol bielej nadradenosti a rasizmu.

"Trvám na tom, že nič, čoho som sa dopustil, nie je trestným činom," vystúpil pritom Bombic hodinu predtým na súde.