V súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska bol tento rok polovičný počet kníh oproti minulému roku. Významnejšie vydavateľstvá, až na Ikar a Slovart, sa rozhodli súťaž bojkotovať.
Porota teda v jubilejnom ročníku ceny vyberala z toho, čo mala. Niektoré ocenené knihy by sa medzi laureátov minulý rok zrejme nedostali. Aj keď možno mali pozoruhodné ilustrácie, celkové grafické spracovanie zaostávalo.
Úroveň tohtoročných ocenení zachraňujú knihy inštitúcií ako Slovenské národné múzeum, Východoslovenské múzeum a Slovenské národné divadlo, ktoré ich do súťaže poslali.
Hlavné ceny získali kniha Štikrafa a iné zriedkatká vydaná občianskym združením Zriedkavé choroby, kniha Dvadsaťštyri strážcov Slovenska ilustrovaná Jánom Kurincom, bibliofilské vydanie 90 kresieb Miroslava Cipára a kniha 100 rokov Slovenského národného divadla 1920-2020.
Odovzdávanie ocenení otvorila ministerka kultúry za SNS Martina Šimkovičová, ktorá v príhovore reagovala na nedávne protesty pred ministerstvom s názvom Pozor, padá kultúra!
„Chcela by som sa poďakovať pani riaditeľke, že sa takéto krásne akcie konajú, napriek tomu, že stále niekto podkopáva moju alebo jej autoritu,“ povedala v priestoroch Martinea pri Dóme sv. Martina v susedstve Bibiany. V polovici podujatia ministerka odišla.
Riaditeľka Bibiany Petra Flach sa v príhovore dotkla aj bojkotu vydavateľstiev a toho, že súťaž sa tento rok vrátila do pôvodnej podoby. Predtým ju reformovala bývalá riaditeľka Zuzana Liptáková.
Bojkot vydavateľstiev
Do súťaže Najkrajšie knihy Slovenska 2024 sa prihlásilo vyše sto knižných publikácií. Hodnotila ich porota z ilustrátorov, grafických dizajnérov, výtvarných teoretikov, polygrafov, ktorej predsedal akademický maliar Igor Piačka.
Víťazná kolekcia 17 knižných titulov bude súčasťou putovnej výstavy. Popri nej porota udelila aj štatutárne ceny, ktoré sú spojené aj s finančným ohodnotením.
Mnohé knižné vydavateľstvá ohlásili bojkot súťaže už koncom januára. Podnietili ho vydavateľstvo BRAK, ktoré minulý rok získalo najviac cien, Ej publishing a Literárna bašta. Pridali sa Artforum, Inaque, Portugalský inštitút, Monokel, Absynt, Asociácia ilustrátorov, Čierne diery, Kapitál, KK Bagala, vydavateľstvo Bublina a ďalšie menšie vydavateľstvá.
„Podobne ako iné kultúrne inštitúcie zriaďované ministerstvom kultúry, aj Bibiana je vďaka súčasnému vedeniu kultúrneho rezortu v procese rozkladu,“ napísali vo vyhlásení.
Za najväčší problém považovali riaditeľku Flach, ktorá uspela v súťaži bez verejného vypočutia, ktorej sa zúčastnila ako jediná, a jej odborná kvalifikácia nebola preukázaná. Flach je kamarátka ministerky Šimkovičovej.
„Sme presvedčení, že na vedenie Bibiany takáto profilácia nestačí, čo dokazuje aj masívny odchod odborného zamestnanectva v roku 2024, odstúpenie partnerov Bibiany a nejasný vývoj dlhoročných projektov inštitúcie,“ písali protestujúci vo vyhlásení.
Vrátili späť kategórie
Minulý rok súťaž predstavila nový štatút, ktorý bol podľa vydavateľov viac ako potrebný. Porotcovia hodnotili knihu ako jeden celok bez ohľadu na žáner. Porota, ktorej časť musela byť zo zahraničia, vybrala 20 nominovaných kníh a z nich určila 10 Najkrajších kníh Slovenska.
Nová riaditeľka, ktorá nastúpila tesne pred odovzdávaním minuloročných cien, s reformovanou podobou súťaže nesúhlasila.
„Viac ako vizuálne spracovanie sa hodnotil obsah s príchuťou ideológie a stalo sa, že prvýkrát Bibiana neocenila detskú knihu,“ povedala na tohtoročnom odovzdávaní. Porota vtedy zhodnotila, že úroveň detských titulov bola slabšia.
Už na minuloročnom odovzdávaní vien v Slovenskej národnej galérií sa objavili obavy, ako dlho sa nová podoba súťaže udrží.
Tento rok sa štatút súťaže opäť zmenil a knihy sa opäť hodnotili podľa kategórií. Okrem detských kníh ocenili beletriu, knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie, vedeckú a odbornú literatúra a bibliofílie a autorské knihy. Okrem nich ocenili aj viaceré práce študentov stredných škôl.
Chýbajúce vydavateľstvá bolo cítiť najmä v kategórií beletrie, kde sa porota vybrala len dve knihy z Ikaru.
Zároveň sa v novom štatúte súťaže sa píše o víťaznej kolekcii 20 knižných titulov, porota ich ocenila len 17.
Ceny udelené v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2024
Cena BIBIANY vydavateľstvu za najkrajšiu detskú knihu
Občianske združenie Zriedkavé choroby za knihu Tatiana Kubišová: Štikrafa a iné zriedkatká
Cena BIBIANY autorovi za vynikajúce ilustrácie
Ján Kurinec za knihu Stanislav Muntág: Dvadsaťštyri strážcov Slovenska
Cena BIBIANY vydavateľstvu za bibliofilské vydanie
Vydavateľstvo P+M, s.r.o. za dielo Táňa Svatošová-Cipárová - Dana Doricová - Peter Ďurík: 90 kresieb Miroslava Cipára
Cena Zväzu polygrafie na Slovensku tlačiarni za mimoriadne polygrafické spracovanie
Nikara, s.r.o. za knihu Dagmar Podmaková a kol.: 100 rokov Slovenského národného divadla 1920-2020
Podľa kategórií:
Literatúra pre deti a mládež
- Stanislav Muntág: Dvadsaťštyri strážcov Slovenska
- Tatiana Kubišová: Štikrafa a iné zriedkatká
- Lucia Spót: Spinkaj a snívaj
- Johny Boundaries: James Boundaries - Stratený syn
- Pavol Dobšinský: Detstvo s rozprávkou
Beletria
- Andrej Sládkovič: Marína
- Paulo Coelho: Lukostrelec
Knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie
- Ivan Jančár: Veľká hra Alexa Mlynárčika
- Zdenek Bugáň – Druhý život
- Katarína Nádaská: Dóm svätej Alžbety
- Alan Hyža: Krajina s tieňom
Vedecká a odborná literatúra
- Ľudmila Mitrová: Remeslo má modré dno
- Príbeh holíčskej manufaktúry
- Dagmar Podmaková a kol.: 100 rokov Slovenského národného divadla 1920-2020
- Hana Lasicová: Milan Lasica
Bibliofílie a autorské knihy
- Táňa Svatošová-Cipárová - Dana Doricová - Peter Ďurík: 90 kresieb Miroslava Cipára
- Márius Maták: Luka Brase a jeho parížske denníky

Beata
Balogová
