BRATISLAVA. Až 980-tisíc ľudí na Slovensku je podľa meradiel Európskej únie ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Je to o 236-tisíc viac ľudí ako v roku 2020.
Chudoba sa stáva s každým ďalším rokom vážnejšou témou. Ukazuje to tiež, že Slovensko obdobie pandémie po sociálnej stránke dobre nezvládlo.
Mieru rizika chudoby a sociálneho vylúčenia meria celoeurópsky projekt EU SILC, ktorý koordinuje štatistický úrad Únie Eurostat.
V medzinárodnom porovnaní Slovensko na tom nie je tak zle. Podiel ľudí ohrozených chudobou 18,3 percenta je pod priemerom Európskej únie (21 percent).
Horšie je, že v žiadnej inej krajine Únie nerástlo od roku 2020 riziko chudoby tak rýchlo ako na Slovensku. Kým celoeurópsky priemer sa dokonca znížil o 0,5, na Slovensku sa zvýšil o 4,5 percentuálneho bodu.
Štatistický úrad hovorí, že situáciu zhoršila pandémia a inflácia. Aj Inštitút pre stratégie a analýzy, ktorý spadá pod Úrad vlády, napísal pred rokom, že pravdepodobnou príčinou rastu chudoby je ekonomický útlm počas pandémie a neskoršia inflácia.