Vydavateľstvá Ikar a Slovart sa dištancujú od cien zo súťaže Najkrajšie knihy Slovenska, ktoré udeľuje medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana. Tituly oboch vydavateľstiev sa objavili medzi tohtoročnými ocenenými napriek tomu, že sa už dávnejšie pridali k bojkotu podujatia.
Ceny Najkrajšie knihy Slovenska rozdávala Bibiana tento týždeň. Slovenské vydavateľstva sa však tento rok rozhodli ocenenia bojkotovať, na protest so súčasným vedením Bibiany a vedenia ministerstva kultúry. Niektoré knihy však prihlásili ilustrátori alebo tlačiari.
„S prekvapením sme sa z médií dozvedeli, že štyri z našich publikácií boli ocenené. Odovzdávania ocenení sme sa nezúčastnili. Zistili sme však, že naše publikácie boli do súťaže prihlásené tlačiarňami a jednu z nich si do súťaže prihlásil ilustrátor,“ hovorí generálny riaditeľ Ikaru Marek Néma.
Vydavateľstvo Slovart tiež upozornilo, že publikáciu 100 rokov Slovenského národného divadla 1920 - 2020, ktorá získala Cenu Zväzu polygrafie na Slovensku tlačiarni za mimoriadne polygrafické spracovanie, neprihlásilo do súťaže vydavateľstvo, ale samotná tlačiareň.
Denník SME v utorok uverejnil informáciu, že súťaž bojkotovali všetky významné vydavateľstvá, okrem Slovartu a Ikaru, vychádzajú z toho, že ich knihy získali v súťaži ocenenia a vydavatelia neboli podpísaní pod januárovým vyhlásením bojkotu.
„Vydavatelia, ktorí toto stanovisko koncipovali, ho zverejnili skôr, ako viacerí stihli zareagovať,“ vysvetľuje Lucia Čarná z vydavateľstva Ikar. Súťaž sa po zaváhaní rozhodlo bojkotovať celé Združenie vydavateľov a kníhkupcov SR (ZVKS) vrátane oboch veľkých vydavateľstiev.
ZVKS pôvodne malo byť aj partnerom súťaže. „Časť našich členov proti tomu protestovala, hlasovaním sa rozhodlo, že nebudeme partnerom Najkrajších kníh Slovenska,“ hovorí riaditeľ Slovartu a predseda ZVKS Juraj Heger.
Otáľali s bojkotom
Mnohé knižné vydavateľstvá ohlásili bojkot súťaže už koncom januára. Podnietili ho vydavateľstvo BRAK, ktoré minulý rok získalo najviac cien, Ej publishing a Literárna bašta. Pridali sa Artforum, Inaque, Portugalský inštitút, Monokel, Absynt, Asociácia ilustrátorov, Čierne diery, Kapitál, KK Bagala, vydavateľstvo Bublina a ďalšie menšie vydavateľstvá.
Veľkí a malí vydavatelia o téme diskutovali v kníhkupectve Martinus na každoročnej debate vydavateľov. „Po tejto diskusii sa aj veľkí vydavatelia zhodli na tom, že bojkot súťaže bude v tomto roku najlepšou možnosťou. Hoci zo začiatku bolo isté zaváhanie vzhľadom na to, že súťaž má dlhoročnú tradíciu, diskusia napokon viedla k jasnému záveru,“ hovorí za Ikar Lucia Čarná.
Bojkot bol odôvodnený neodborným vedením Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana, netransparentnou voľbou riaditeľky Petry Flach, ktorá nepreukázala potrebné skúsenosti ani kompetencie, a nesúhlasom s profiláciou tejto inštitúcie.
Prihlásili ich tlačiari
Medzi ocenenými knihami sa ocitli tri z dielne Ikaru: vydanie Maríny Andreja Sládkoviča, Lukostrelec Paula Coelha a obrazová publikácia Dóm svätej Alžbety od Kataríny Nádaskej.
Keďže Ikar sa dohodol na bojkote súťaže s ostatnými vydavateľmi v rámci Združenia vydavateľov a kníhkupcov, žiadne knihy za vydavateľstvo neprihlasovali. Spomínané knihy prihlásili tlačiarne a ilustrátor samostatne, keďže im to dovoľuje štatút.
„Je to tak nešťastne vymyslené, že súhlas vydavateľa nie je potrebný,“ hovorí Čarná.

Riaditeľ Slovartu Juraj Heger si naopak myslí, že chybou by bolo tlačiarne zo súťaže vynechať. „Pre tlačiareň je ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska isté uznanie práce a nikto nemá právo im zakázať prihlásiť do súťaže to, čo vyrobili,“ hovorí.
Pri knihe 100 rokov Slovenského národného divadla 1920 - 2020 boli podľa Hegera spolupracujúci vydavateľ, hlavným vydavateľom bolo Slovenské národné divadlo. Samotné vydavateľstvo tiež hovorí, že sami žiadnu knihu neprihlásili a tlačiareň, ktorá knihu prihlásila, to s nimi nekomunikovala.
„Ja na to nemám rovnaký názor ako ostatní kolegovia, ale rešpektujem, že situácia je momentálne extrémne nešťastná a neštandardná a vyžaduje si aj neštandardné riešenia,“ dodáva Heger.
Slovenské vydavateľstvá v českej súťaži
Namiesto súťaže Bibiany Slovart a Ikar prihlásili svoje knihy do českej obdoby súťaže - Nejkrásnější české knihy roku. Tá mimoriadne otvorila možnosť prihlásenia slovenských kníh do nesúťažnej sekcie.
„S obavami najmä v poslednom roku sledujeme vývoj v oblasti kultúry na Slovensku a týmto vyjadrujeme solidaritu s tými, ktorí upozorňujú na mnohé problematické a neštandardné kroky, ktorých sa dopúšťa vedenie slovenského rezortu kultúry,“ napísali českí organizátori.
„Uvítali sme túto iniciatívu českých kolegov a prihlásili sme sa,“ dodáva Čarná.