Výrobou munície sa Slovensko stáva kľúčovou krajinou pre európsku bezpečnosť. Slovensko je jedným z najväčších vývozcov munície na Ukrajinu a firmy so súhlasom štátu odosielajú dodávky na Západ, kde ich potom presmerujú pre ukrajinských obrancov. Smer, SNS a Hlas sa od zbrojenia snažia vo vystúpeniach pred voličmi dištancovať.
USA a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Tá poskytne Spojeným štátom privilegovaný prístup k novým investičným projektom zameraným na ukrajinské prírodné zdroje. Washington vzápätí povolil predaj vojenského materiálu Kyjevu.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Kým Fico hľadí na východ, Strnadovci robia zo Slovenska európsku muničnú továreň
- Dlžníci majú nový trik. Peniaze posielajú na účty, na ktoré sa exekútori nevedia dostať
- Trumpovo vydieranie alebo Zelenského víťazstvo? Čo vieme o nerastnej dohode Kyjeva a Washingtonu
- Výstavba baterkárne v Šuranoch sa zadrháva. Taraba stopol povoľovací proces
- Legenda sa stretla s ministrom športu. Hamšíkovej akadémii schválila vláda 50-tisíc eur
- Šimkovičovej nominanti odvolali šéfa fondu Špotáka. Odmietol konať v rozpore so zákonom
Kým Fico hľadí na východ, Strnadovci robia zo Slovenska európsku muničnú továreň

Slovensko je krajina, kde politické vedenie štátu na jednej strane rozväzuje vzťahy so západnými spojencami, Ukrajinou a utužuje vzťahy s Ruskom, zatiaľ čo najväčší zbrojári idú úplne opačným smerom. Budujú v nej muničnú pevnosť európskeho významu.
Koalícia okolo Smeru zastavila štátnu vojenskú pomoc Ukrajine, premiér Robert Fico spochybňuje vyzbrojovanie Európskej únie po zmene pomerov v USA, no spoločnosť rodiny Strnadovcov, blízkej ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi, buduje v regióne sen všetkých veľkovýrobcov - uzavretý výrobný reťazec delostreleckej munície.
Len dve ťažké váhy európskeho zbrojárskeho priemyslu sa budú môcť asi v roku 2027 hrdiť tým, že bez pomoci tretích firiem dokážu vyrábať 155-milimetrové projektily. Od granátu, cez trhavinu a zapaľovač až po prachovú náplň - nemecký Rheinmetall a Czechoslovakia group budú mať takmer kompletný výrobný reťazec práve na Slovensku.
Vzniká tak vojensky aj politicky unikátna situácia. Skupina podniká v Dubnici nad Váhom spoločne so štátom a pripravovaná najväčšia zbrojárska iniciatíva Európskej únie za 800 miliárd eur je tak aj v slovenskom záujme. Smer, SNS a Hlas sa od zbrojenia snažia vo svojich vystúpeniach pred voličmi dištancovať.
Dlžníci majú nový trik. Peniaze posielajú na účty, na ktoré sa exekútori nevedia dostať

Ľudia, ktorí skončili v exekúcii, začali používať pomerne jednoduchý trik, aby sa vyhli vymáhaniu peňazí. Chcú si tak uchrániť svoje príjmy pred štátnymi úradmi či exekútormi. Výplaty si dávajú posielať na účty v digitálnych bankách či platformách.
„Neviete, či mi môže na účet v Revolute siahnuť exekútor?“ pýtajú sa ľudia na diskusných fórach na internete. O tomto trende zatiaľ viac informujú české médiá, no čoraz viac obľúbené je toto riešenie aj na Slovensku. Dlžníci si podľa exekútorov pomerne rýchlo medzi sebou posúvajú informácie, ako sa vyhnúť vymáhaniu peňazí.
Revolut u nás nemá žiadne pobočky, podniká na základe bankovej licencie. Finančný dom dostal bankovú licenciu v roku 2018 v Litve, a tak môže svoje služby poskytovať aj na Slovensku. Dohľad nad bankou má litovská národná banka a nie Národná banka Slovenska.
V praxi je tak pre exekútorov často veľmi ťažké dohľadať skutočného majiteľa účtu. Voči firme, ktorá sídli v zahraničí, majú obmedzené právomoci aj slovenské úrady. Nie je to tak, že by tieto peniaze nebolo vôbec možné vymôcť, ale proces je zložitejší a môže trvať dlhšie.
V krátkosti z domova:
- Kéryho odpísaná diplomovka: Odpísanou diplomovkou poslanca Mariána Kéryho zo Smeru sa „vážne zaoberá“ Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, na ktorej ju v roku 2004 odovzdal, a získal na nej titul Mgr. Kérymu však odobratie titulu nehrozí, keďže zákon platí len pre práce odovzdané po 31. januári 2021. Titulu by sa tak mohol vzdať jedine dobrovoľne. Sám však vyhlásil, že na to nevidí dôvod.
- Netrebko v Bratislave: V Slovenskom národnom divadle vystúpila operná diva Anna Netrebko, ktorú označujú aj ako Mariu Callas súčasnosti. Na galakoncerte sa na Slovensku predstavila po prvýkrát, išlo o najdrahšie predstavenie v histórii SND. Jej vystúpenie však vyvolalo aj kritické reakcie. Pred jej koncertom sa pred divadlom konal protest Netreba nám Netrebko!
- Kaliňák na ruskej ambasáde: Šéf poradcov premiéra a europoslanec za Smer Erik Kaliňák odmieta, že bol na ruskej ambasáde na „neoficiálnom“ rokovaní. Fotku, ako opúšťa ambasádu, v stredu zverejnila iniciatíva Mier Ukrajine. Tvrdí, že si bol na konzulárnom oddelení veľvyslanectva vybaviť víza. Plánuje vraj vycestovať do Ruskej federácie.
Trumpovo vydieranie alebo Zelenského víťazstvo? Čo vieme o nerastnej dohode Kyjeva a Washingtonu

Dohoda o ťažbe nerastných surovín, ktorú podpísala Ukrajina vo Washingtone, je lepšia ako čokoľvek, čo Donald Trump Ukrajine doposiaľ predkladal, no stále zaváňa kolonializmom. Situáciu, keď sa jedna krajina vzdá polovice výnosov z vlastných nerastných surovín v prospech iného štátu, ťažko nazvať inak - zamýšľa sa v článku pre The Spectator Mark Galeotti, britský historik a expert na ruskú politiku.
Ukrajina podľa podpísanej verzie dohody zakladá spolu so Spojenými štátmi Rekonštrukčný investičný fond, do ktorého budú prúdiť výnosy z ťažby prvkov vzácnych zemín, ropy či zemného plynu.
Kyjev sa v podpísanom dokumente zbavil najväčšej hrozby - možnosti, že by Amerika spätne považovala poskytnutú vojenskú pomoc za dlh a zisky z nerastného fondu by brala ako splátky za už poskytnutý materiál.
Z „nerastného fondu“ by Ukrajina mohla platiť za ďalšiu americkú pomoc, čomu by nasvedčovala aj aktuálna informácia denníka Kyiv Post, že Trumpova administratíva predložila kongresu na schválenie predaj vojenského materiálu Ukrajine za vyše 50 miliónov dolárov. Bolo by to po prvýkrát, čo by Trump povolil predaj zbraní Kyjevu, odkedy pred viac než sto dňami nastúpil na svoje druhé funkčné obdobie.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Útok na zbrojársku továreň: Ukrajina zaútočila dronmi na ruskú zbrojársku továreň zhruba 300 km východne od Moskvy. Vypukol tam požiar. Závod v meste Murom vo Vladimirskej oblasti je aj na sankčnom zozname EÚ. Vyrába komponenty pre vojenskú muníciu. Je súčasťou korporácie Rostec a plní zmluvy pre ruskú armádu.
- Nútená evakuácia dedín: Ukrajina nariadila pre postup Rusov evakuáciu siedmich dedín v Dnepropetrovskej oblasti. Rusko sa - zatiaľ neúspešne - snaží do tejto oblasti preniknúť zo susednej Doneckej. Týka sa konkrétne troch dedín patriacich pod samosprávu obce Novopavlivka a štyroch ďalších, patriacich zase pod správu obce Mežova.
- Ukrajinci v Kursku: V Kurskej oblasti sú podľa ruského prezidenta Vladimira Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a lesoch. Ich situáciu označil za beznádejnú a dodal, že z rádiových odpočúvaní vyplýva, že tých niekoľko Ukrajincov, ktorí zostali na mieste, žiadalo svojich veliteľov, aby ich urýchlene evakuovali do bezpečia.
Zo zahraničných webov:
- Financial Times: Ako Zelenskyj nalákal Trumpa na ukrajinské minerály
- The Economist: Dohoda o nerastných surovinách s Amerikou ukazuje Ukrajine cestu vpred
- The Atlantic: Trump zvažuje svoje možnosti voči Putinovi
Výstavba baterkárne v Šuranoch sa zadrháva. Taraba stopol povoľovací proces

„Valec je rozbehnutý,“ povedal premiér Robert Fico na konci februára, keď avizoval, že vláda schváli výstavbu priemyselného parku v Šuranoch ako strategickú investíciu. To sa aj stalo na začiatku marca.
Tento park má slúžiť prioritne pre čínskeho investora, ktorý v ňom plánuje postaviť fabriku na výrobu batérií do elektromobilov. Do baterkárne chcú Číňania a ich slovenský partner, spoločnosť InoBat, investovať 1,2 miliardy eur. Štát im poskytne investičnú pomoc 214 miliónov eur.
Teraz sa zdá, že vládny valec na podporu takzvanej gigafabriky, ktorá vyvoláva vášne aj v regióne, sa zadrháva. Ku kritikom sa pridal aj minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Podľa neho bola dokumentácia k baterkárni nepresná a neodborná s tým, že v nej chýbajú rozptylové štúdie či vplyvy fabriky na podzemné vody. Ministerstvo teraz od investora očakáva, že štúdiu doplní. Následne Taraba pritvrdil a proces posudzovania vplyvov na životné prostredie zastavil.
V krátkosti z ekonomiky:
- Dlžníci z okresu Dunajská Streda: Ako sa môže firma dostať na zoznam daňových dlžníkov? Niekedy má „len“ zlé obdobie a aj keď majitelia robia, čo vedia, nedarí sa im. Okrem toho však môžeme identifikovať prípady, keď ide o sofistikovanú schému, ako zarobiť na štáte. Nájdete ich aj v rebríčku najväčších dlžníkov finančnej správy v okrese Dunajská Streda.
- Zlaté piesky sa zmenia: Zlaté piesky patria medzi vyhľadávané bratislavské rekreačné lokality. Najmä v letných mesiacoch smerujú k jazeru na okraji hlavného mesta tisícky návštevníkov. Fakt je, že lokalite sa roky vyhýbali výraznejšie investície, ktoré by ju zatraktívnili. Zmeniť by to mohol nový realitný projekt, za ktorým stojí poisťovňa Kooperativa.
- Hospodárske škody po blackoute: Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur, oznámilo záujmové združenie španielskych podnikateľov CEOE. Denník El País uviedol, že niektorí analytici dokonca očakávajú straty vo výške 2,25 až 4,5 miliardy eur.
Legenda sa stretla s ministrom športu. Hamšíkovej akadémii schválila vláda 50-tisíc eur

V uplynulých týždňoch sa veľa hovorilo o finančných problémoch RSC Hamsik Academy, pre ktoré nemali hráči vyplatené mzdy. Situácia je natoľko vážna, že v budúcej sezóne Hamšíkovci už nebudú fungovať pod štatútom akadémie, ale ako Útvar talentovanej mládeže.
Žiacke kategórie budú pokračovať ďalej, kým osud dorastov a mužov je naďalej otázny. Je možné, že áčko sa neprihlási do tretej ligy, ale iba do nižšej súťaže.
K celej situácii sa verejne vyjadril aj legendárny Marek Hamšík, ktorý v oficiálnom stanovisku priznal, že dal do klubu státisíce z vlastného vrecka. A takto ďalej pokračovať nechce.
Problémami akadémie, ktorá zastrešuje vyše tristo detí, sa na svojom výjazdovom rokovaní v Malej Lehote zaoberala aj vláda. Pre Hamšíkovcov schválila 50-tisíc eur na materiálno-technické a personálne zabezpečenie výchovy detí a mládeže.
Šimkovičovej nominanti odvolali šéfa fondu Špotáka. Odmietol konať v rozpore so zákonom

Rada Fondu na podporu umenia odvolala riaditeľa Róberta Špotáka, ktorý bol vo funkcii od júla 2023. Rada tak urobila „pre porušenie povinnosti alebo obmedzenia zamestnanca pri výkone práce vo verejnom záujme“. Uviedla to v uznesení o Špotákovom odvolaní.
„Rada ma odvolala z dôvodu nesplnenia jej príkazu zo dňa 16. apríla 2025. Svojím uznesením mi prikázali konať v rozpore so zákonom o fonde,“ reagoval v stanovisku Špoták.
Riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry Petra Bačinská reagovala, že rezort rešpektuje rozhodnutie Rady FPU ako najvyššieho orgánu fondu. „V súlade so zákonom o FPU bude v krátkom čase zabezpečené dočasné vedenie fondu a vyhlásené výberové konanie na nového riaditeľa,“ priblížila.
Nový predseda Rady FPU Matúš Oľha ako dôvody uviedol, že Špoták porušil pracovnú disciplínu, odmietol rade sprístupniť žiadosti týkajúce sa podpory tradičnej kultúry a folklorizmu, alebo že rade nenavrhol vymenovať ako členov odborných komisií v podprograme tradičnej kultúry vhodné osoby. Štatutárom fondu sa dočasne stane práve Oľha.
Rozhovory ZKH

Vláda opäť ohlásila nové miesto pre univerzitnú nemocnicu, debatuje o transakčnej dani, ktorú kritizujú podnikatelia. Slovensko zásadne ovplyvňujú Trumpove clá – aj to je dôvod, prečo ratingová agentúra S&P zmenila výhľad krajiny na negatívny. O ekonomike, druhom pilieri, ale aj aktuálnej politike sa Zuzana Kovačič Hanzelová rozprávala s europoslancom za PS a expremiérom Ľudovítom Ódorom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: STVR - obavy pred voľbou nového generálneho riaditeľa
- Ľudskosť: Herec Jakub Jablonský: mám šťastie, že som už zopárkrát padol na dno
- Rutina: Ak ti na konci dovolenky ešte ostal opaľovací krém, nechrániš sa poriadne. Fakty a mýty o SPF
Karikatúra

Recept dňa

Ako pripraviť tofu? Vyberte si z našich výborných receptov.
Dnes očakávame
- Slovenskí hokejisti nastúpia v semifinále MS do 18 rokov proti Kanade
Dnes v histórii

2. mája 1945 kapitulovala berlínska posádka pod velením generála Helmutha Weidlinga pred vojskami 1. ukrajinského a 1. bieloruského frontu na čele s maršalom Georgijom Žukovom. Sovieti ovládli hlavné mesto Nemecka Berlín. Boje však pokračovali severozápadne a juhozápadne od mesta až do 8. mája, kedy nemecké vojská podpísali bezpodmienečnú kapituláciu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
