BRATISLAVA. Členstvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) nikdy nebolo tak vážne spochybňované ako dnes.
Vyhlásilo to hnutie Progresívne Slovensko. Predseda hnutia Michal Šimečka a člen predsedníctva Ivan Korčok sú názoru, že vstup SR do EÚ bol jeden z momentov, ktoré definujú krajinu.
Podľa nich nie je pochýb o tom, že je Slovensko vďaka členstvu v Únii bohatšie a bezpečnejšie. Šimečka však upozornil, že vládni politici dnes nevedia dnes povedať nič pozitívne o tom, čo toto členstvo pre Slovensko znamená. „Počúvame len kritiku – že Únia je slabá, že zavádza regulácie, že nám Brusel niečo diktuje, alebo že financuje vojnu. Práve v tento deň si však treba pripomenúť, aký obrovský civilizačný a existenciálny význam má naše členstvo. Bez EÚ by sme boli oveľa chudobnejší, mali by sme menej suverenity, naša demokracia a štátnosť by boli slabšie a boli by sme menej bezpeční,” zdôraznil Šimečka.
Podľa predsedu PS nikdy nebolo členstvo v EÚ tak spochybňované významnými politikmi, ako teraz, a ani riziko vystúpenia z EÚ nebolo podľa neho nikdy také reálne.

Podľa Šimečku ide o extrémne nebezpečné signály, na ktoré chcú aj verejne upozorňovať, napríklad prostredníctvom zhromaždenia, ktoré PS organizuje 8. mája o 18:00 na bratislavskom Námestí slobody. Zhromaždenia sa uskutočnia aj v ďalších desiatich slovenských mestách.
„Spoločne si pripomenieme Deň Európy a víťazstvo nad fašizmom. Zároveň odmietneme avizovanú návštevu premiéra Fica v Moskve,” priblížil Šimečka cieľ protestov. Korčok súčasne upozornil, že 21. výročie vstupu do EÚ si Slovensko pripomína v čase, keď europoslankyňa za Smer-SD Judita Laššáková chodí po školách a rozpráva o vystúpení z EÚ. „Dnes chceme oslavovať naše členstvo v EÚ. Preto sme sa v PS rozhodli pripomenúť si toto výročie a na Námestí slobody v Bratislave sme spolu s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami rozprestreli obrovskú vlajku EÚ. Pretože okrem toho, že sme vlastenci, ktorí zastupujú záujmy SR, sme aj hrdí Európania. Aj dnes chceme dať signál, že moderné vlastenectvo ide ruka v ruke s európanstvom,“ dodal Korčok.
Množstvo konkrétnych výhod
Hnutie Slovensko sa pri prežitosti 21. výročia vstupu Slovenska do EÚ vyjadrilo, že prioritou musí byť suverenita členských štátov a spoločná obrana.
Ako pripomenulo, SR je od roku 2004 plnohodnotnou EÚ, ktorá je založená aj na princípoch solidarity, subsidiarity a proporcionality.
Slovensko svojim vstupom do EÚ získala podľa hnutia množstvo konkrétnych výhod, ako napríklad voľný pohyb osôb a tovarov, študijné a pracovné príležitosti pre mladých či ekonomickú stabilitu a prístup k fondom EÚ.
„Zastávame názor, že SR, ako aj jej jednotlivé krajiny EÚ, si musia zachovať svoju suverenitu a zachovanie práva veta. Je to nevyhnutné preto, aby Únia zostala životaschopným a férovým partnerstvom medzi rovnými,“ vyhlásilo hnutie, ktoré si však súčasne uvedomuje, že EÚ v súčasnosti čelí mnohým výzvam, a to bezpečnostným, ekonomickým i energetickým a tiež sa musí vysporiadať aj s vplyvom globálnych kríz.
Hnutie Slovensko súčasne vyzýva na posilnenie spoločnej obrannej politiky EÚ, ktorá bude založená na spolupráci a efektívnom využívaní zdrojov. Podľa bývalého poslanca európskeho parlamentu Petra Polláka (hnutie Slovensko) sa EÚ musí reformovať tak, aby vedela rýchlo a efektívne reagovať na aktuálne výzvy, pričom je dôležité zachovať solidaritu medzi členskými štátmi. Zachovanie práva veta je podľa neho kľúčové.
„Nesmie však viesť k paralyzácii a neflexibilite EÚ ako celku. EÚ musí byť schopnej, rýchlej, rozhodnej reakcie, najmä v oblasti bezpečnosti a obrany,” dodal Pollák podľa ktorého je koordinácia a dôvera medzi štátmi EÚ v oblasti obrany životne dôležitá.“
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová podotkla, že prvý máj nie iba dňom, kedy si pripomíname vstup Slovenska do EÚ, ale je aj sviatkom práce. „Práve v týchto dňoch vidíme, ako vláda Roberta Fica (Smer) ohrozuje oboje – prácu aj naše európske ukotvenie,“ vyhlásila Remišová.
Pri príležitosti 21. výročia vstupu Slovenska do EÚ Remišová pripomenula, že členstvo prináša nielen príležitosť na rozvoj krajiny, ale poskytuje aj bezpečnostné záruky a mier. Predsedníčka Za ľudí preto odsudzuje kroky súčasnej vlády v zahraničnej politike a tiež plánovanú cestu premiéra do Moskvy.
„V čase, keď Európa diskutuje o spoločnej obrane a bezpečnosti, premiér cestuje do Moskvy, aby sa stal propagandistickou figúrkou režimu, ktorý vrátil do Európy najväčší teror od konca druhej svetovej vojny. Fico nejde oslavovať mier, on ide oslavovať Putinovu agresiu a z tribúny nadšene mávať vojakom, ktorí masakrujú našich susedov,“ vyhlásila Remišová a podotkla, že dokonca aj maďarský premiér Viktor Orbán našiel toľko dôstojnosti, aby sa nezúčastnil.
„Nehovoriac o tom, že sa Fico ide poklonkovať režimu, ktorého strategickým cieľom je rozbitie EÚ a poškodzovanie jej členských štátov. Fico zásadne ohrozuje základné národné a bezpečnostné záujmy SR,“ uzavrela Remišová.
KDH: EÚ je náš životný priestor
Európska únia je náš životný priestor. V dnešnej dobe plnej geopolitického napätia a vojny pri našich hraniciach je členstvo v Únii zárukou bezpečnosti, prosperity, demokracie a slobody.
Predseda KDH Milan Majerský pripomenul, že Slovensko aktuálne nezohráva aktívnejšiu úlohu pri formovaní európskych politík. Kritizuje za to predstaviteľov vlády.
Členstvo v EÚ nám podľa Majerského prinieslo rast životnej úrovne a stabilitu. „Slovensko financuje eurofondami, na ktoré sa nám skladajú občania bohatších členských štátov,“ napísal. „Nič, čo riadi človek, nie je ideálne, a tak je to aj s EÚ. Aj Európa čelí mnohým náročným výzvam, na ktoré KDH jasne poukazuje, ale je dôležité, že stojí na strane ľudskej dôstojnosti, slobody svedomia a prejavu,“ myslí si šéf kresťanských demokratov.
Slovensko v súčasnosti podľa KDH nie je lídrom v témach, ktoré je potrebné riešiť, aby Únia lepšie slúžila občanom. Predstavitelia tejto vlády podľa hnutia spochybňujú svojimi krokmi a skutkami našu pozíciu v nej.
„KDH však hovorí, že každý, kto hlása odchod Slovenska z EÚ alebo spochybňuje naše členstvo v nej, nie je ani vlastenec, ani hrdina, naopak, chce Slovensku iba škodiť,“ uzavrel Majerský.
EÚ musí posilniť konkurencieschopnosť
Únia musí podľa SaS spružniť a prehĺbiť mechanizmus spolupráce členských krajín EÚ a naplno využiť konkurenčný potenciál o krajiny, ako je Veľká Británia, Nórsko, krajiny Balkánu a Ukrajiny.
To si podľa poslanca Juraja Krúpu vyžiada reformy rozhodovacích procesov, odbúranie veta v otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky, vymáhanie dodržiavania spoločných pravidiel demokracie a právneho štátu.
Európa sa podľa SaS opäť musí stať liahňou vývoja a výskumu, investovať do budúcnosti, akými sú umelá inteligencia, vesmírny program, vlastný kybernetický vývoj, ktorým by konkurovala Číne, USA a ďalším krajinám. „Tieto investície musia byť prepájané aj s posilňovaním obranyschopnosti tak, ako to robia aj iné vyspelé mocnosti,“ povedal Krúpa.
Členstvo v EÚ zvyšuje schopnosť Slovenska presadzovať svoje suverénne národné záujmy. Slovenská republika preto musí podporovať úsilie EÚ posilňovať obranu EÚ, podieľať sa na investíciách do obranného priemyslu vrátane zvýšeného využívania štrukturálnych a kohéznych fondov EÚ na posilňovanie obrany, bezpečnosti a pripravenosti.
Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie. Súčasťou Európskej únie sme sa stali v roku 2004 spolu s ďalšími deviatimi krajinami, čo je doposiaľ najväčšie rozšírenie EÚ. Okrem Slovenska sa členmi EÚ v danom roku stali aj Cyprus, Česká republika, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko a Slovinsko.