SME

Členstvo Slovenska v EÚ nikdy nebolo tak vážne spochybňované ako dnes, upozorňuje opozícia

V čase geopolitického napätia je naše členstvo v EÚ zárukou bezpečnosti.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Členstvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) nikdy nebolo tak vážne spochybňované ako dnes.

Vyhlásilo to hnutie Progresívne Slovensko. Predseda hnutia Michal Šimečka a člen predsedníctva Ivan Korčok sú názoru, že vstup SR do EÚ bol jeden z momentov, ktoré definujú krajinu.

Podľa nich nie je pochýb o tom, že je Slovensko vďaka členstvu v Únii bohatšie a bezpečnejšie. Šimečka však upozornil, že vládni politici dnes nevedia dnes povedať nič pozitívne o tom, čo toto členstvo pre Slovensko znamená. „Počúvame len kritiku – že Únia je slabá, že zavádza regulácie, že nám Brusel niečo diktuje, alebo že financuje vojnu. Práve v tento deň si však treba pripomenúť, aký obrovský civilizačný a existenciálny význam má naše členstvo. Bez EÚ by sme boli oveľa chudobnejší, mali by sme menej suverenity, naša demokracia a štátnosť by boli slabšie a boli by sme menej bezpeční,” zdôraznil Šimečka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa predsedu PS nikdy nebolo členstvo v EÚ tak spochybňované významnými politikmi, ako teraz, a ani riziko vystúpenia z EÚ nebolo podľa neho nikdy také reálne.

Súvisiaci článok Európska únia prestáva byť podľa Smeru mierovým nástrojom a musí sa reformovať Čítajte 

Podľa Šimečku ide o extrémne nebezpečné signály, na ktoré chcú aj verejne upozorňovať, napríklad prostredníctvom zhromaždenia, ktoré PS organizuje 8. mája o 18:00 na bratislavskom Námestí slobody. Zhromaždenia sa uskutočnia aj v ďalších desiatich slovenských mestách.

„Spoločne si pripomenieme Deň Európy a víťazstvo nad fašizmom. Zároveň odmietneme avizovanú návštevu premiéra Fica v Moskve,” priblížil Šimečka cieľ protestov. Korčok súčasne upozornil, že 21. výročie vstupu do EÚ si Slovensko pripomína v čase, keď europoslankyňa za Smer-SD Judita Laššáková chodí po školách a rozpráva o vystúpení z EÚ. „Dnes chceme oslavovať naše členstvo v EÚ. Preto sme sa v PS rozhodli pripomenúť si toto výročie a na Námestí slobody v Bratislave sme spolu s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami rozprestreli obrovskú vlajku EÚ. Pretože okrem toho, že sme vlastenci, ktorí zastupujú záujmy SR, sme aj hrdí Európania. Aj dnes chceme dať signál, že moderné vlastenectvo ide ruka v ruke s európanstvom,“ dodal Korčok.

SkryťVypnúť reklamu

Množstvo konkrétnych výhod

Hnutie Slovensko sa pri prežitosti 21. výročia vstupu Slovenska do EÚ vyjadrilo, že prioritou musí byť suverenita členských štátov a spoločná obrana.

Ako pripomenulo, SR je od roku 2004 plnohodnotnou EÚ, ktorá je založená aj na princípoch solidarity, subsidiarity a proporcionality.

Slovensko svojim vstupom do EÚ získala podľa hnutia množstvo konkrétnych výhod, ako napríklad voľný pohyb osôb a tovarov, študijné a pracovné príležitosti pre mladých či ekonomickú stabilitu a prístup k fondom EÚ.

„Zastávame názor, že SR, ako aj jej jednotlivé krajiny EÚ, si musia zachovať svoju suverenitu a zachovanie práva veta. Je to nevyhnutné preto, aby Únia zostala životaschopným a férovým partnerstvom medzi rovnými,“ vyhlásilo hnutie, ktoré si však súčasne uvedomuje, že EÚ v súčasnosti čelí mnohým výzvam, a to bezpečnostným, ekonomickým i energetickým a tiež sa musí vysporiadať aj s vplyvom globálnych kríz.

SkryťVypnúť reklamu

Hnutie Slovensko súčasne vyzýva na posilnenie spoločnej obrannej politiky EÚ, ktorá bude založená na spolupráci a efektívnom využívaní zdrojov. Podľa bývalého poslanca európskeho parlamentu Petra Polláka (hnutie Slovensko) sa EÚ musí reformovať tak, aby vedela rýchlo a efektívne reagovať na aktuálne výzvy, pričom je dôležité zachovať solidaritu medzi členskými štátmi. Zachovanie práva veta je podľa neho kľúčové.

„Nesmie však viesť k paralyzácii a neflexibilite EÚ ako celku. EÚ musí byť schopnej, rýchlej, rozhodnej reakcie, najmä v oblasti bezpečnosti a obrany,” dodal Pollák podľa ktorého je koordinácia a dôvera medzi štátmi EÚ v oblasti obrany životne dôležitá.“

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová podotkla, že prvý máj nie iba dňom, kedy si pripomíname vstup Slovenska do EÚ, ale je aj sviatkom práce. „Práve v týchto dňoch vidíme, ako vláda Roberta Fica (Smer) ohrozuje oboje – prácu aj naše európske ukotvenie,“ vyhlásila Remišová.

SkryťVypnúť reklamu

Pri príležitosti 21. výročia vstupu Slovenska do EÚ Remišová pripomenula, že členstvo prináša nielen príležitosť na rozvoj krajiny, ale poskytuje aj bezpečnostné záruky a mier. Predsedníčka Za ľudí preto odsudzuje kroky súčasnej vlády v zahraničnej politike a tiež plánovanú cestu premiéra do Moskvy.

„V čase, keď Európa diskutuje o spoločnej obrane a bezpečnosti, premiér cestuje do Moskvy, aby sa stal propagandistickou figúrkou režimu, ktorý vrátil do Európy najväčší teror od konca druhej svetovej vojny. Fico nejde oslavovať mier, on ide oslavovať Putinovu agresiu a z tribúny nadšene mávať vojakom, ktorí masakrujú našich susedov,“ vyhlásila Remišová a podotkla, že dokonca aj maďarský premiér Viktor Orbán našiel toľko dôstojnosti, aby sa nezúčastnil.

SkryťVypnúť reklamu

„Nehovoriac o tom, že sa Fico ide poklonkovať režimu, ktorého strategickým cieľom je rozbitie EÚ a poškodzovanie jej členských štátov. Fico zásadne ohrozuje základné národné a bezpečnostné záujmy SR,“ uzavrela Remišová.

KDH: EÚ je náš životný priestor

Európska únia je náš životný priestor. V dnešnej dobe plnej geopolitického napätia a vojny pri našich hraniciach je členstvo v Únii zárukou bezpečnosti, prosperity, demokracie a slobody.

Predseda KDH Milan Majerský pripomenul, že Slovensko aktuálne nezohráva aktívnejšiu úlohu pri formovaní európskych politík. Kritizuje za to predstaviteľov vlády.

Členstvo v EÚ nám podľa Majerského prinieslo rast životnej úrovne a stabilitu. „Slovensko financuje eurofondami, na ktoré sa nám skladajú občania bohatších členských štátov,“ napísal. „Nič, čo riadi človek, nie je ideálne, a tak je to aj s EÚ. Aj Európa čelí mnohým náročným výzvam, na ktoré KDH jasne poukazuje, ale je dôležité, že stojí na strane ľudskej dôstojnosti, slobody svedomia a prejavu,“ myslí si šéf kresťanských demokratov.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko v súčasnosti podľa KDH nie je lídrom v témach, ktoré je potrebné riešiť, aby Únia lepšie slúžila občanom. Predstavitelia tejto vlády podľa hnutia spochybňujú svojimi krokmi a skutkami našu pozíciu v nej.

„KDH však hovorí, že každý, kto hlása odchod Slovenska z EÚ alebo spochybňuje naše členstvo v nej, nie je ani vlastenec, ani hrdina, naopak, chce Slovensku iba škodiť,“ uzavrel Majerský.

EÚ musí posilniť konkurencieschopnosť

Únia musí podľa SaS spružniť a prehĺbiť mechanizmus spolupráce členských krajín EÚ a naplno využiť konkurenčný potenciál o krajiny, ako je Veľká Británia, Nórsko, krajiny Balkánu a Ukrajiny.

To si podľa poslanca Juraja Krúpu vyžiada reformy rozhodovacích procesov, odbúranie veta v otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky, vymáhanie dodržiavania spoločných pravidiel demokracie a právneho štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Európa sa podľa SaS opäť musí stať liahňou vývoja a výskumu, investovať do budúcnosti, akými sú umelá inteligencia, vesmírny program, vlastný kybernetický vývoj, ktorým by konkurovala Číne, USA a ďalším krajinám. „Tieto investície musia byť prepájané aj s posilňovaním obranyschopnosti tak, ako to robia aj iné vyspelé mocnosti,“ povedal Krúpa.

Členstvo v EÚ zvyšuje schopnosť Slovenska presadzovať svoje suverénne národné záujmy. Slovenská republika preto musí podporovať úsilie EÚ posilňovať obranu EÚ, podieľať sa na investíciách do obranného priemyslu vrátane zvýšeného využívania štrukturálnych a kohéznych fondov EÚ na posilňovanie obrany, bezpečnosti a pripravenosti.

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie. Súčasťou Európskej únie sme sa stali v roku 2004 spolu s ďalšími deviatimi krajinami, čo je doposiaľ najväčšie rozšírenie EÚ. Okrem Slovenska sa členmi EÚ v danom roku stali aj Cyprus, Česká republika, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko a Slovinsko.

Európska únia

Dym po explózii v meste Chan Junis na juhu Pásma Gazy.

Kaja Kallasová vyhlásila, že členské krajiny ju budú prehodnocovať.


TASR
Viktor Orbán sa často dostáva do konfliktu s Bruselom v otázkach právneho štátu a ľudských práv.

Namiesto nápravy pokračuje úpadok demokracie, píše sa vo výzve.


TASR 12
Európska centrálna banka vo Frankfurte nad Mohanom.

Trump spôsobuje svojou nevypočítateľnou colnou politikou značné otrasy.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 065
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 727
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 260
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 195
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 169
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 035
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 941
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


12
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


6
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Sportnet

Vizualizácia nového štadióna.

V Brezne má vzniknúť športový stánok kategórie UEFA 3.


Alexandros Kyziridis sa raduje z gólu.

V najvyššej slovenskej súťaži odohral 25 zápasov a strelil 15 gólov, čo je v histórii klubu najviac v jednej prvoligovej sezóne.


TASR
Monopost Charlesa Leclerca počas tréningu pred Veľkou cenou Monaka 2024.

Pozrite si štatistiky k Veľkej cene Monaka formuly 1.


Reuters
Klub Tomáša Suslova (na snímke) Hellas Verona ešte bojuje o záchranu.

Reprezentáciu do 21 rokov čaká vrchol roka.


SkryťZatvoriť reklamu