BRATSILAVA. Poškodenie kvitnúcich ovocných stromov mrazom bolo tento rok vo výrazne menšom rozsahu ako vlani. Dôvodom bolo, že mráz trval menej dní.
V dôsledku meniacej sa klímy dochádza k skoršiemu posunu nástupu jarných fenologických fáz, čo spôsobuje ovocinárom značné škody. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.
„Počas mrazov v druhom aprílovom týždni boli ovocné dreviny, ako napríklad marhuľa, broskyňa a čerešňa, vo fenologickej fáze kvitnutie, čo lokálne spôsobilo značné škody na týchto ovocných drevinách. Poškodenia kvetov boli zaznamenané najmä na Ponitrí, Hornom Považí a v Juhoslovenskej kotline,“ uviedli odborníci.
Hydrometeorologický ústav poukázal aj na niektoré teplotné rekordy, ktoré boli v apríli prekonané.
Minimálna teplota vzduchu klesla 10. apríla na Lomnickom štíte na mínus 19 stupňov Celzia, čím bola dosiahnutá rekordne nízka hodnota minimálnej dennej teploty vzduchu pre 10. apríl pre celé Slovensko aspoň od roku 1961
. Prekonaný bol aj pôvodný, 57 rokov starý celoslovenský rekord z Lomnického štítu, mínus 18,2 stupňa z 10. apríla 1968, vysvetlil.
O necelý týždeň sa podľa SHMÚ prejavilo výrazné oteplenie a taktiež boli prekonané niektoré celoslovenské rekordy teplôt vzduchu v tomto období.
Napríklad 16. apríla dosiahla priemerná denná teplota v Topoľčanoch 20,8 stupňa. Dosiahol sa tak nový celoslovenský rekord teploty vzduchu pre 16. apríl, aspoň od roku 1961 a pôvodný rekord 20,3 stupňa Celzia zo 16. apríla 2015 z bratislavskej Koliby.
Meteorológovia tvrdia, že priemerná denná teplota vzduchu dosiahla v stredu (16. 4.) 20 stupňov Celzia a viac na niekoľkých meteorologických staniciach Slovenska, napríklad v Moravskom Svätom Jáne, Kuchyni na letisku, Piešťanoch, Prievidzi, Hurbanove a Topoľčanoch.
„Takto sa stalo, že v priebehu približne desiatich dní, od 6. do 16. apríla, dosiahla v Piešťanoch priemerná denná teplota vzduchu hodnoty, ktoré sa tam obvykle vyskytujú v prvej polovici januára (1,6 stupňa) a v prvej polovici júla (20,1 stupňa),“ poznamenali. Rozdiel v takom krátkom čase bol 18,5 stupňa Celzia, čo je pre priemernú dennú teplotu vzduchu v tomto regióne podľa SHMÚ veľmi neštandardný rozdiel.
Pokračuje, že 13 meteorologických staníc na Slovensku malo 17. apríla vyššiu hodnotu minimálnej teploty, ako bol pôvodný rekord. V tento deň prekročilo rekord priemernej dennej teploty desať staníc.
Za zaujímavé považujú meteorológovia aj aprílové zrážky, predovšetkým neobvykle veľa silnejších búrok v tomto ročnom období, s intenzívnym dažďom a krúpami. Z teplotných charakteristík bola v niektorých dňoch určite zaujímavá výraznejšia denná amplitúda teploty vzduchu.