BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Boris Susko udelil dotáciu 40-tisíc eur na projekt tolerancie k iným názorom, pričom štatutárom občianskeho združenia PGM, ktoré za projektom stojí je Patrik Murza z kauzy Plevel.
Ako upozornila opozičná poslankyňa Zuzana Mesterová (Progresívne Slovensko), dotyčný sa v minulosti priznal k úplatkom v kauze korupcie na súdoch v Žiline.
„Pridelenie 40-tisícovej dotácie človeku odsúdenému za korupciu vzbudzuje otázky, či vláda nakladá s verejnými financiami hospodárne. Pokiaľ ide o mimovládky, ktoré sa im nepáčia, neváhajú si prepojenia a obvinenia vymyslieť. Pri iných úplne prehliadnu korupčné pozadie," zdôraznila Mesterová.
Zároveň vyzvala ministra Suska, aby verejnosti vysvetlil, aké hodnotiace kritéria boli použité pri prideľovaní tejto dotácie.
Peňažný trest za korupciu
V kauze korupcie na žilinských súdoch Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku ešte v decembri 2020 uznal za vinných všetkých piatich obžalovaných. Trojici obžalovaných, a to konkrétne Františkovi Tóthovi známemu ako „Veľký Fero“, Ľubošovi Mahdoňovi a Františkovi Salingerovi známemu ako „Malý Fero“ uložil súd podmienečné tresty.
V prípade Antona Bajdíka súd uložil súhrnný nepodmienečný trest v dĺžke tri roky, keďže obžalovaný si už odpykával trest v inom prípade. Patrikovi Murzovi súd uložil peňažný trest. Pätica sa predtým priznala k trestným činom prijímania úplatku a podplácania.
Nepozreli sa do registra trestov
Ministerstvo spravodlivosti v reakcii zdôraznilo, že pri udeľovaní dotácii zameraných na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd postupuje podľa zákonných podmienok, ktoré boli nastavené ešte v roku 2016.
„Podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy dotáciu nemožno poskytnúť žiadateľovi, ak má právoplatne uložený trest zákazu prijímať dotácie alebo subvencie, alebo ak má právoplatne uložený trest zákazu prijímať pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie. Členovia hodnotiacej komisie a ani minister spravodlivosti nie sú oprávnení zisťovať informácie z Registra trestov vo vzťahu k štatutárnym orgánom jednotlivých žiadateľov, pretože im to zákon nedovoľuje," uviedol rezort.
Zároveň doplnil, že celkovo bolo podaných 99 žiadostí o dotáciu, z ktorých zákonné náležitosti spĺňalo 89 z nich. „O týchto žiadostiach rozhodovala 14 členná hodnotiaci komisia na zasadnutí 9. apríla 2025, úspešných bolo 28 žiadostí," zdôraznilo ministerstvo.
Audit a nekalé praktiky
Rezort zároveň odmietol tvrdenia poslankyne Mesterovej, podľa ktorej si ministerstvo neváha vymýšľať prepojenia a obvinenia pokiaľ ide o mimovládne organizácie ktoré sa mu nepáčia.
Naopak manipulácie s prideľovaním dotácií pre vybrané subjekty v minulom období preukázali výsledky nezávislého auditu, realizovaného ministerstvom spravodlivosti v roku 2024.
"Napriek škandalóznemu auditu dodnes nikto z PS nekalé praktiky neodsúdil, naopak predstavitelia PS podsúvajú verejnosti, že sa nič nestalo a sú to len výmysly," vyhlásil rezort spravodlivosti.
Ako dodal, vzhľadom na medializované informácie do budúcna zváži možnosti legislatívnej úpravy kritérií pre udeľovanie dotácií v súvislosti s posudzovaním bezúhonnosti štatutárnych orgánov žiadateľov.