BRATISLAVA. Minulý rok bol z hľadiska kvality ovzdušia priemerným v porovnaní s rokmi 2017 až 2023. Limitné hodnoty pre priemernú dennú koncentráciu pre častice PM10 boli prekročené na troch monitorovacích staniciach, a to v Jelšave, Plášťovciach a Veľkej Ide.
Vyplýva to z predbežného hodnotenia kvality ovzdušia na Slovensku za rok 2024, ktorý zverejnil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Prenos prachu zo saharskej oblasti
„Pri hodnotení koncentrácií znečisťujúcich látok od roku 2017 bola priemerná ročná koncentrácia PM10 druhá najnižšia. Z pohľadu jednotlivých mesiacov bol v roku 2024 najnepriaznivejším mesiacom z hľadiska koncentrácií PM10 november, nasledovaný marcom a decembrom,“ skonštatovali odborníci.
V minuloročnom marci a začiatkom apríla zaznamenali výrazný prenos prachu zo saharskej oblasti, ktorý ovplyvnil koncentrácie PM10. Priblížili, že v novembri sa citeľne ochladilo a počas prvej polovice mesiaca prevažovalo stabilné počasie pod vplyvom tlakovej výše. To viedlo k nepriaznivým rozptylovým podmienkam. Zároveň bolo v mnohých oblastiach sucho.
„V porovnaní s novembrom v ostatných rokoch (od 2017) išlo o tretí najhorší november z hľadiska priemernej koncentrácie PM10 - horšia situácia bola len v novembri 2018,“ tvrdí SHMÚ.
V decembri nameralo SHMÚ najvyššie hodnoty v poslednej dekáde, pričom zvýšené koncentrácie PM10 sa vyskytovali takmer na celom území Slovenska, s výnimkou východných oblastí.
„Vo Veľkej Ide je celoročne významným zdrojom znečistenia ovzdušia priemyselný zdroj, čiastočne neelektrifikovaná železničná trať s nakládkou prašného materiálu a v zimných mesiacoch sa k tomu pridáva vykurovanie domácností tuhým palivom,“ uviedol hydrometeorologický ústav. Doplnil, že najviac prekročení dennej limitnej hodnoty (deväť) zaznamenali v novembri a päť prekročení v lete pravdepodobne spôsobených zvýšenou prašnosťou zo skládok priemyselného zdroja.
Vykurovanie tuhým palivom
V Jelšave je podľa odborníkov hlavným zdrojom vykurovanie domácností tuhým palivom, priemyselný zdroj tu pravdepodobne zohráva menšiu úlohu. Najviac prekročení dennej limitnej hodnoty zaznamenali v januári (18).
V Plášťovciach je taktiež hlavným zdrojom vykurovanie domácností tuhým palivom. V decembri bolo najviac prekročení dennej limitnej hodnoty pre PM10, a to 12.
Na Slovensku bola podľa predbežného zhodnotenia prekročená aj priemerná ročná koncentrácia pre častice PM2,5 na monitorovacej stanici Plášťovce. Prekročená bola aj cieľová hodnota pre ozón na Jeséniovej ulici v Bratislave a Chopku.
Detailnejšiu analýzu a komplexné hodnotenie zverejní SHMÚ v Správe o kvalite ovzdušia v Slovenskej republike za rok 2024, ktorá bude dostupná koncom júna 2024 na webe.