BRATISLAVA. Zaočkovanosť detí na Slovensku opäť mierne klesla a to od 0,2 percenta až 1,2 percenta podľa jednotlivých druhov očkovania.
Na Slovensku sa v niektorých prípadoch nepodarilo dosiahnuť požadovanú minimálnu úroveň zaočkovanosti 95 percent, ktorá je potrebná na zabezpečenie kolektívnej imunity.
Informovala o tom hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová pri príležitosti európskeho imunizačného týždňa.
Osýpky, mumps a ružienka
„Celoslovenská zaočkovanosť sa v kontrolovaných ročníkoch narodenia pohybovala na úrovni 93,9 percenta až 96,1 percenta,“ ozrejmila Červeňová.
Na úrovni krajov sa zaočkovanosť v kontrolovaných ročníkoch narodenia pohybovala od 90,1 percenta po 97,5 percenta. Najnižšiu pritom hygienici evidovali v Trenčianskom kraji, a to v prípade druhej dávky očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke v ročníku narodenia 2018.
Ako priblížila Červeňová, preočkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne v 6. roku života dosiahla v ročníku detí narodených v roku 2017 úroveň 94,1 percenta. Dodala, že ani preočkovanie v 13. roku života nedosiahlo požadovanú hranicu 95 percent - v ročníku narodenia 2010 bola zaznamenaná na úrovni 94,8 percenta.
Objasnila ďalej, že očkovanie detí prvou dávkou vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke v ročníku narodenia 2022 dosiahlo celoslovenskú úroveň 94,1 percenta. Pri druhej dávke tejto vakcíny v 11. roku života dosiahla zaočkovanosť u detí narodených v roku 2012 úroveň 93,9 percenta a u ročníka 2011 bola na úrovni 94,9 percenta.
Najnižšia v okrese Spišská Nová Ves
Pod hranicou 95 percent bola zaznamenaná aj pri podaní druhej dávky vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke v 5. roku života. V ročníku 2018 dosiahla úroveň 93,9 percenta, v ročníku 2017 bola na úrovni 94,6 percenta a v ročníku 2016 dosiahla 94,9 percenta.
Na úrovni okresov najnižšiu zaočkovanosť zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva v okrese Spišská Nová Ves, kde v prípade preočkovania proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne v 13. roku života dosiahla dosiahla 77,4 percenta.
Červeňová upozornila, že očkovanie je významnou súčasťou ochrany dieťaťa. „Očkovací kalendár je odborníkmi navrhnutý tak, aby bolo podanie vakcíny pre dieťa bezpečné a včas ho pripravilo na stret s vážnymi ochoreniami, ktorých následky si môže niesť po celý život,“ poznamenala.