BRATISLAVA. Čo je vás do toho. Tak znie odkaz premiéra Roberta Fica (Smer) verejnosti na otázku k jeho zdravotnému a psychickému stavu, keďže posledný týždeň zrušil väčšiu časť svojho pracovného programu.
"Sú veci spojené s atentátom, ktoré mi niekedy neumožňujú štyri hodiny sedieť v aute. Viac vám nepoviem,“ ohradil sa Fico po otázkach SME, hoci sa na jeho rozpoloženie a schopnosť plnohodnotne vykonávať svoj mandát sťažujú aj koaliční partneri, najmä šéf SNS Andrej Danko.
Premiér v nedeľu ráno o deviatej hodine zorganizoval na Úrade vlády hodinovú tlačovú konferenciu, na ktorej sa opäť posťažoval na nedeľné televízne politické relácie. Navrhol ich zrušiť tým, že by sa politici všetkých strán dohodli a prestali do nich chodiť.
Dovtedy bude každú nedeľu ráno organizovať vlastnú tlačovku, ktorou maratón politických televíznych programov v posledný deň týždňa ešte predlžuje.
V skutočnosti si premiér novým formátom zabezpečuje komunikačnú výhodu, keď témy politického diskurzu v nedeľu nastavuje ako prvý ešte pred tým, než sa v reláciách televízií Joj, Ta3, STVR a Markíza dostanú k slovu jeho politickí oponenti aj partneri.
Ak ste sa v nedeľu venovali svojim blízkym alebo sebe tak, ako by to malo byť podľa premiéra, ale zaujíma vás, čo ľudia zodpovední za chod krajiny zamýšľajú, tu je súhrn toho najpodstatnejšieho.
1. Dva hlavné odkazy Fica z nedele: Za problémy krajiny nemôžeme my a Hlas a SNS sú oplašení
Už v apríli premiér Fico vyslal svojim koaličným partnerom z Hlasu a SNS silný odkaz bez toho, aby ich priamo zmienil: "Ak si niekto myslí, že si to tu všetko vyžerie len Smer, tak sa veľmi mýli."
Teraz vzťahom so stranami, ktoré garantujú krehkú väčšinu jeho štvrtej vláde, adresoval odkaz číslo dva. "Chápem ich politickú nervozitu (...) Nemôžeme ale fungovať tak, že na koaličnej rade sa rozhodne bez námietok, potom si koaliční partneri prečítajú tri kritické články v SME a Denníku N a vyplašia sa," tvrdí premiér.
Jeho kritika sa týka transakčnej dane, ktorú presadil minister financií za Smer Ladislav Kamenický, no po kritike podnikateľov ju chce aspoň zmierniť SNS a aj Hlas.
Hlas nesúhlasil s najtvrdšou verziou návrhu zákona proti mimovládkam, ktorý pripravil Smer a tému analyzovania vo svete uznaných vakcín označil za zástupnú. "Kto sa bojí, nech nechodí do lesa," povedal premiér a s dôrazom na to, že dodržiavanie koaličných dohôd je predpokladom na to, aby vláda vydržala do konca riadneho volebného obdobia.
Ešte väčší dôraz Fico venoval stavu verejných financií a plánovanej druhej konsolidácii v čase, keď prvé mesiace roka dopadajú vyššou DPH, transakčnou daňou či okresaním daňového bonusu na životnú úroveň ľudí už teraz.
Fico vykreslil súčasný stav tak, že verejné financie sú vďaka postupnej konsolidácii v dobrom stave. Za hrozbu ich zhoršenia nemôže podľa neho aj vláda, ale len geopolitické dianie.
Spomenul najmä clá amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorého doteraz podporoval. Zúčastnil sa aj na konferencii amerických Republikánov, hoci sám sa označuje za sociálneho demokrata.
Pomohol si tvrdeniami nezávislej Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, že verejné financie sú nateraz udržateľné vďaka opatreniam vlády. Nespomenul však, že podľa rady "napriek výraznému zlepšeniu udržateľnosti zostávajú verejné financie pod značným tlakom."
2. Cesta do Moskvy a zdravotný stav: Hra, že oslavy sa súčasnosti netýkajú
Denník SME nedávno zanalyzoval a na ôsmich grafoch ukázal, prečo Slovensko smeruje k úpadku. Naposledy sa tak vyjadril predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrássy.
Korupcia, nízka dôvera v inštitúcie, prehnané regulácie pre podnikateľov, slabá mobilita pracovnej sily, slabá vymožiteľnosť majetkových práv či rozdrobenosť samospráv alebo pôdy sú len niektoré z faktorov.
Napriek tomu premiér Fico v nedeľu tvrdil, že medzi problémami doma na Slovensku "nie je nič také, čo by som mal riešiť".