BREZOVÁ POD BRADLOM. Na Bradle si v sobotu 3. mája pripomenuli výročie tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika.
Regionálna spomienková slávnosť sa uskutočnila v predvečer 106. výročia Štefánikovej smrti. Zavŕšená bola zapálením vatier a hymnickou piesňou Kto za pravdu horí.
Program sa začal v sobotu popoludní
Program sa začal v sobotu popoludní spomienkovými službami Božími v evanjelickom kostole v Košariskách, pietnym aktom pred rodným domom Štefánika a fakľovým sprievodom na Bradlo. Súčasťou spomienkového podujatia na Mohyle M. R. Štefánika boli aj básne, piesne, príhovory a duchovné slovo.
Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška pridal k Štefánikovým funkciám vedca, politika a generála aj označenie motivátor. „Za krátky život urobil veľmi veľa skutkov a činov a tie ho aj hodnotia,“ zdôraznil. Považuje ho za človeka, ktorý porazil slovo nemožnosť. „On aj sám povedal, že prežil krásny život a aj keď bol ten život krátky, prežíval večnosť v sekundách,“ doplnil Baška.
Primátor Brezovej pod Bradlom Jaroslav Ciran vníma Štefánikov odkaz dnes možno za ešte aktuálnejší ako v minulosti.
„Našou povinnosťou je si ho pripomínať, vzdať úctu a hold jeho životu a dielu,“ podotkol. Vyzdvihol hodnoty slobody a demokracie. Starosta obce Priepasné Peter Czere doplnil, že aj v obci si pravidelne pripomínajú výročie úmrtia Štefánika pri pamätníku. „Ľuďom je veľmi blízky a prakticky v každej domácnosti visí jeho obraz,“ dodal.
Spomienkové akcie v mestách a obciach
Mestá a obce na Slovensku si v nedeľu pripomínajú 106. výročie tragického úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik zdôraznil, že Štefánikov odkaz je hlboko zakorenený nielen v národnom vedomí, ale aj v pamäti miest a obcí, ktoré vďaka jeho prínosu formujú Slovensko a uchovávajú historické dedičstvo pre ďalšie generácie.
„Vedec, astronóm, diplomat a generál Milan Rastislav Štefánik zohral kľúčovú úlohu pri formovaní podoby slovenského štátu, ako ho poznáme dnes. Bol jedným z hlavných architektov nášho moderného štátu. Práve preto je dôležité, aby sme si osobnosti, ktoré sa o jeho vznik pričinili, neustále pripomínali a ctili si ich odkaz v mestách a obciach, kde žijeme,“ zdôraznil Božik.
Spomienkové podujatia sa konajú vo viacerých samosprávach, predovšetkým v tých úzko spätých so životom Štefánika, ako sú Košariská, Priepasné, Brezová pod Bradlom, Ivanka pri Dunaji, ale aj v ďalších mestách, ako Partizánske, Brezno, Zvolen, Piešťany a mnohých ďalších samosprávach.
„Organizujú ich členovia a sympatizanti Spoločnosti M. R. Štefánika naprieč celým Slovenskom, čím udržiavajú živý odkaz tejto výnimočnej osobnosti československých dejín,“ doplnil.
Milan Rastislav Štefánik zomrel 4. mája 1919 pri tragickej leteckej nehode pri pristávaní neďaleko Bratislavy. Spolu s talianskymi letcami je pochovaný na mohyle na vrchu Bradlo, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.