BRATISLAVA. Technické prostriedky na výkon kontroly odsúdených a obvinených, teda takzvané elektronické náramky, by štát nemusel len nakupovať, ako je tomu v súčasnosti, ale si ich aj vypožičať.
Ako v tejto súvislosti informovalo Ministerstvo spravodlivosti SR, za týmto účelom chce novelizovať zákon o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami.
Dôvodom má byť šetrenie
Návrh na zavedenie tzv. hybridného režimu využívania technických prostriedkov, teda časti vo vlastníctve štátu a sčasti vypožičaných, napríklad na základe rámcovej nájomnej zmluvy je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
„Rezort spravodlivosti materiálom reaguje na závery protokolu Najvyššieho kontrolného úradu SR, ktorý poukázal na neúmerne vysoké náklady pri využiteľnosti technických zariadení na monitoring na Slovensku a argumentoval nižšími náklady napríklad v Belgicku a Španielsku, kde monitoring je nakupovaný od dodávateľov ako služba a náklady sú niekoľkonásobne nižšie. Ministerstvo sa vo svojom návrhu stotožnilo so záverom NKÚ, že vymedzenie vlastníctva štátu k technickým prostriedkom sa v praxi javí ako neefektívne a nepružné," uviedol tlačový odbor rezortu spravodlivosti.
Využiteľnosť technických prostriedkov na monitorovanie obvinených a odsúdených sa podľa ministerstva zvýšila v roku 2024 oproti roku 2023 o 21 percent, teda zo 777 na 941 osôb v monitoringu.
„Zvýšenie využiteľnosti súvisí s minuloročnou novelizáciou Trestného zákona, ktorým boli výraznejšou mierou podporené legislatívne podmienky pre ukladanie alternatívnych trestov, pričom trend je ďalej stúpajúci," pripomenul rezort.
Vo vlastníctve štátu
V majetku Ministerstva spravodlivosti SR sa v súčasnosti nachádza 1715 monitorovacích zostáv technických zariadení, určených na výkon elektronického monitorovania.
Tieto zariadenia sú podľa rezortu vo vlastníctve štátu, v maximálnej možnej miere sú aj vyžívané, pričom nasadiť je možné približne 1200 zariadení.
„Pri stanovení maximálneho počtu osôb, ktoré je možné súčasne monitorovať, je potrebné zohľadniť viaceré technické, prevádzkové a logistické faktory, ktoré priamo ovplyvňujú reálnu kapacitu systému. Na základe prevádzkovej praxe a dostupných údajov možno konštatovať, že 70 percent z celkového počtu zariadení je možné nasadiť v aktívnych režimoch kontroly, 10 percent je potrebné udržiavať ako rezervu na nové inštalácie alebo výmenu a 20 percent zariadení sa nachádza v logistickom cykle alebo v procese servisu," zdôraznilo ministerstvo spravodlivosti
V súvislosti s predloženým návrhom zákona dostane rezort spravodlivosti, v prípade potreby vzhľadom na narastajúci počet monitorovaných osôb, možnosť vypožičať si technické prostriedky napríklad na základe rámcovej nájomnej zmluvy.
„Legislatívna zmena neznamená, že štát bude hneď prenajímať nové zariadenia. Ministerstvo však bude legislatívne pripravené na situácie, keď si bude môcť vybrať z dvoch možností, či nákup alebo prenájom, v závislosti od ekonomických možností," doplnil rezort. Dodal, že účinnosť novely navrhuje od 1. novembra tohto roku.