Známe tváre boja proti dezinformáciám, hoaxom a šíreniu bludov sa po voľbách museli z ministerstiev zbaliť a odísť. Avšak nielen oni, ale aj radoví štátni úradníci. O boji proti dezinformáciám zo strany štátu ale už príliš nahlas nepočuť.
O ich odchode, ale aj o ich súčasnom fungovaní, o sociálnych sieťach a hybridných hrozbách sa Jana Krescanko Dibáková rozprávala so zakladateľmi NEST Institute, organizácie, ktorá bojuje proti dezinformáciám - Domiciánom Zahorjanom a Patrikom Haburajom, ktorí v minulosti pôsobili v Centre boja proti hybridným hrozbám pod Ministerstvom vnútra SR a vytvorili napríklad rebríček najvplyvnejších účtov na telegrame.
„Došlo aj k úprave našich platov a bolo nám naznačené, že budúcnosť nie je za takých podmienok ako predtým. V podstate to bola obojstranná dohoda, lebo podmienky boli z našej strany neakceptovateľné. Netýkalo sa to len financií, ale hlavne náplne práce,“ hovorí Zahorjan o ich odchode z centra.
Štát podľa odídených úradníkov rezignoval na boj proti hybridným hrozbám, naopak, občas kráča presne oproti tomu, čo sa nazýva strategickou komunikáciou. Inak by Úrad vlády neprišiel s obhajobou Bombica na úkor zložiek presadzujúcich právo spochybňujúc ich dôveryhodnosť.
Rozhovor je výsledkom projektu Hoaxy a podvody v spolupráci s denníkom SME.
V relácii s Domiciánom Zahorjanom a Patrikom Haburajom zaznelo:
- Ako prebiehal ich odchod z ministerstva vnútra.
- Čo Centrum boja proti hybridným hrozbám rieši teraz.
- Čo si myslia o súčasnej strategickej komunikácii štátu.
- Aké dôsledky môže mať nedôvera v štátne inštitúcie.
- Na čo si dať pri rétorike politikov pozor.
- Čo konkrétne sa dá nazvať hybridnými operáciami a aké naratívy sa šíria na sociálnych sieťach.
- Aké sociálne siete sú najčastejšie používané na ich šírenie.
- Či sa vplyv dezinfluencerov dá rátať podľa počtu sledovateľov.
- Prečo môžu byť deepfake videá a umelá inteligencia výzvou budúcnosti.
Pracovali ste v Centre boja proti hybridným hrozbám, teda proti tomu, čo sa aktuálne šíri na internete a sociálnych sieťach, ale museli ste z ministerstva odísť. Pán Zahorjan, ako to bolo vo vašom prípade?
Domicián Zahorjan: Na ministerstve sme pracovali dva roky v rámci Centra boja proti hybridným hrozbám ešte za predchádzajúcich vlád. Našou úlohou bola práca na koncepčných a strategických materiáloch a budovaní odolnosti Slovenska.
V rámci našej práce sme sa pozerali na zraniteľnosť proti hybridným hrozbám, na slabé miesta Slovenska, a snažili sme sa navrhovať riešenia, ktoré by mali byť implementované, aby sme boli odolnejší.
Centru boja proti hybridným hrozbám šéfoval Daniel Milo. Za pomerne neslávnych okolností jeho tím skončil. Čo povedali vám? Prečo ste museli odísť?
Zahorjan: Centrum pokračuje, ale v úplne pozmenenej podobe. Technicky funguje, ale 95 percent zamestnancov bolo vymenených. Aj v našom prípade sa argumentovalo hlavne tým, že sme boli zamestnancami v rámci národného projektu, ktorý sa vtedy končil, a zabezpečovala sa udržateľnosť do budúcna. Argumentom bolo, že projekt sa končí, takže nemajú dostatok finančných prostriedkov.
Došlo aj k úprave našich platov a bolo nám naznačené, že budúcnosť nie je za takých podmienok ako predtým. V podstate to bola obojstranná dohoda, lebo podmienky boli pre nás neakceptovateľné. Netýkalo sa to len financií, ale hlavne náplne práce.
Vždy sme sa snažili robiť veci, ktoré majú zmysel a chránia verejný záujem. Keď sme boli ešte na ministerstve, koncom roka 2023 a začiatkom roka 2024 sme videli, že koncepčné veci, ktoré majú zmysel, sa už nebudú dať robiť.
Pán Haburaj, ako to bolo vo vašom prípade? Centrum síce pokračuje, ale aj odchodom Daniela Mila získalo inú podobu a v podstate o ňom už momentálne nič nevieme. Bol váš odchod hladký alebo to bolo takpovediac drsné?
Patrik Haburaj : Bolo to podobné ako v prípade môjho kolegu Domiciána. Nastúpili sme v rovnakom období, začiatkom roku 2022, tesne po tom, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Celý čas sme pracovali spolu.
Pre nás bolo kľúčové, že centrum nepracuje nielen v podmienkach, ktoré boli predtým nastavené, ale na úlohách, ktoré boli dané jednak dokumentmi ministerstva vnútra a aj tým, čo sme si stanovili v rámci centra. Zároveň tam boli dokumenty ako koncepcia boja proti hybridným hrozbám alebo aj akčný plán.
V septembri roku 2023 boli voľby a prišlo nové vedenie. Nielen odchodom Daniela Mila, ale hlavne príchodom nového vedenia všetky tieto aktivity boli utlmené. Dokumenty, ktoré sme mali rozbehnuté už vo vnútrorezortnom pripomienkovaní, nešli ďalej.
Celá naša práca bola na 95 percent potlačená. Robili sme už len údržbárske veci, aby centrum išlo ďalej. V skutočnosti nás to donútilo odísť, lebo sme neboli schopní akceptovať ten stav a nebyť tam len do počtu.
Riešenie podvodov na dôchodcoch je dôležité, ale je to robota polície
Ako to vyzerá dnes? Ak sa neplní pôvodná koncepcia, na základe ktorej toto centrum vzniklo, o čom to dnes je?