Obchodné reťazce sú jedným zo sektorov, ktorý zamestnáva na Slovensku najviac ľudí. Pre transakčnú daň teraz obchodníci hovoria, že by sa mzdy v sektore mohli zvyšovať pomalšie a že nebudú mať dosť peňazí na ďalšie zlepšenia predajní. Predpokladajú tiež, že v dôsledku transakčnej dane ceny v obchodoch porastú.
Po prvom mesiaci, odkedy podnikatelia na Slovensku začali platiť transakčnú daň, oslovil denník SME firmy z rôznych odvetví priemyslu a služieb s otázkami o vplyve transakčnej dane.
Daň 0,4 percenta stiahne banka podnikateľovi z účtu pri prevode peňazí na iný účet. Strop za jeden prevod je 40 eur. Toľko firmy zaplatia pri platbe asi 10-tisíc eur. Daň pri výbere z bankomatu je stanovená na 0,8 percenta a nemá hornú hranicu.
Podľa odhadov ministra financií Ladislava Kamenického by do štátnej kasy mala odhadom priniesť 700 miliónov eur.
"V tomto okamihu je transakčná daň nezrušiteľná, prináša taký objem peňazí, bez ktorých si nevieme predstaviť konsolidáciu," povedal o nej koncom apríla premiér Robert Fico.
Veľká anketa o dani z finančných transakcií:
1. Aký praktický dosah má zatiaľ transakčná daň na vaše podnikanie?
2. Je niečo, pri čom vidíte najväčší problém s platením transakčnej dane?
3. Budete prijímať nejaké opatrenia, aby ste zmiernili dosah transakčnej dane? Aké?
Na otázky o transakčnej dani odpovedajú zástupcovia spoločností BILLA Slovensko, Labaš, Coop Jednota a Aliancia moderného obchodu, v ktorej sú zoskupené všetky veľké obchodné reťazce ako Lidl, Kaufland, Tesco či Terno.