BRATISLAVA 21. augusta (SITA) - Výška dotácií pre poľnohospodárov, ktorú v návrhu štátneho rozpočtu predstavilo ministerstvo financií, ohrozuje podľa ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (SMK) budúcnosť agrosektora na Slovensku. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy povedal, že rezort pôdohospodárstva bude požadovať dorovnanie platieb pre poľnohospodárov na 65 percent úrovne krajín starej európskej pätnástky. Ministerstvo financií pritom počíta len s 41,9-percentnou podporou. Simon zdôraznil, že ceny vstupov do výroby sú, s výnimkou nákladov na pracovnú silu, rovnaké ako v zahraničí. Znižovanie dotácií by preto viedlo k vytláčaniu domácich poľnohospodárov z európskeho trhu.
Reštrikciu dotácií nemôžeme robiť jednostranne, myslí si aj poslanec Smeru-SD Marián Záhumenský. Slovenské poľnohospodárstvo je podľa neho plne konkurencieschopné, musí však rešpektovať ekonomický priestor Európskej únie (EÚ). V súvislosti s prebytkom obilia po tohtoročnej žatve Záhumenský upozornil na jeho energetický potenciál. Pripomenul náš záväzok voči EÚ, zvýšiť do roku 2010 podiel bioenergie na celkových energetických výdavkoch.
Analytik Radovan Kazda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika nesúhlasí s prípadným navyšovaním dotácií. Problémy domácich poľnohospodárov vníma ako dôsledok deformovaného trhu v rámci celej EÚ.
Predseda Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory (SPPK) Ivan Oravec skonštatoval, že v prípade stanovovania výšky dotácií treba vychádzať z reálnych medzinárodných pomerov v agrosektore. Slovensko sa podľa neho nemôže stať obeťou vlastných jednostranných rozhodnutí, ktoré hazardujú s budúcnosťou vidieka.