BRATISLAVA. Verejne aj v utajení, v zahraničí i doma. Robert Fico je v politike 33 rokov a za ten čas prijal viacero pochybných pozvaní, aké seriózni štátnici skôr odmietajú.
Redakcia zosumarizovala najznámejšie z nich v súvislosti s plánovanou cestou premiéra Fica do Moskvy na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom organizované oficiálne ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Sporné Ficove kontakty sa datujú najmä od roku 2006, keď sa prvý raz stal premiérom. Do koalície vtedy prekvapivo pozval zdiskreditované strany HZDS a SNS na čele s Vladimírom Mečiarom a Jánom Slotom.
Do politiky Fico v roku 1992 prišiel ako predstaviteľ novej generácie Strany demokratickej ľavice, ktorá sa po Novembri 1989 pretransformovala z Komunistickej strany Slovenska. Mal vtedy 28 rokov.
Keď koncom roka 1999 založil Smer, vystupoval ako bojovník proti korupcii, ktorý na Slovensku nastolí poriadok.
1. Byt z kauzy Gorila
O tom, že pred voľbami 2006 prijal nádejný budúci premiér Fico pozvanie do konšpiračného bytu finančnej skupiny Penta, sa verejnosť dozvedela až o dlhé roky neskôr. V marci 2006 sa tam tajne stretol so šéfom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom. Témou boli možnosti prípadnej povolebnej spolupráce, najmä v oblasti zdravotníctva.
Dôkazom o utajenej schôdzke je záznam SIS, ktorá byt odpočúvala v akcii Gorila. Na verejnosť sa spis dostal v decembri 2021. Do bytu Fico podľa dokumentu prišiel priamo z autosalónu v Inchebe. „No čo, jak sa vám darí?“ opýtal sa Haščáka. „Dobre, poďme si sem sadnúť za stôl," odpovedal podnikateľ.
Aj keď z odpočúvania v kauze Gorila bola neskôr zverejnená aj celá zvuková nahrávka, Fico sa k návšteve nikdy priamo nevyjadril. Pozornosť upriamoval najmä na pasáž, podľa ktorej sa od Haščáka nechal na schôdzke ponúknuť colou. "Pitie coly nie je trestným činom," opakoval Fico.
Viaceré stretnutia s Haščákom mal v byte jeho vtedajší pobočník František Határ, ktorý už nežije.
2. Vínna pivnica na Morave
Aj bývalý český premiér Mirek Topolánek z ODS mal svojho pobočníka. Bol ním lobista Marek Dalík, ktorého neskôr súdy uznali za vinného v korupčnej kauze okolo nákupu obrnených vozidiel Pandur.