BRATISLAVA. Na Slovensku ročne zomrie na kardiovaskulárne ochorenia približne 25 000 ľudí, pričom dve tretiny súvisia so srdcovým zlyhávaním.
Odborníci dlhodobo upozorňujú najmä na potrebu prevencie vzniku srdcového zlyhávania, ktorá spočíva v účinnej kontrole vysokého krvného tlaku, cukrovky, obezity a zvýšeného cholesterolu v krvi.
Ako priblížila primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Eva Goncalvesová, srdcové zlyhávanie sa prejavuje dýchavičnosťou, celkovou slabosťou a únavou či opuchom končatín (členkov). „Pri srdcovom zlyhávaní človek cíti pocit nevládania,“ opísala Goncalvesová. Zdôraznila, že srdcové zlyhávanie nie je choroba, ale stav, pri ktorom srdce nedokáže vykonávať svoju základnú činnosť, a to dodávať orgánom potrebné množstvo krvi.

Najčastejšími príčinami srdcového zlyhávania sú podľa Goncalvesovej cukrovka, obezita či ischemická choroba srdca. V tejto súvislosti poukázala aj na štatistiky, podľa ktorých dve percentá dospelej populácie trpia srdcovou nedostatočnosťou. Priemerný vek pacienta so srdcovým zlyhávaním je 72 rokov. „Desať percent všetkých nákladov na zdravotníctvo ide na manažment srdcového zlyhávania,“ uviedla primárka.
V prípade, že sa dýchavičnosť a únava ako príznaky včas nepodchytia, pacient nie je schopný vykonávať bežné veci. „Vtedy vyhľadá lekára, spraví sa diagnóza a väčšinou už je to vo fáze, keď pacient potrebuje hospitalizáciu. Toto je jeden z najväčších problémov, že väčšina pacientov so srdcovým zlyhávaním je diagnostikovaná až vo fáze, keď ich ťažkosti sú také extrémne, že vyžadujú hospitalizáciu,“ opísala Goncalvesová.
Liečba srdcového zlyhávania spočíva podľa primárky najmä vo farmakoterapii, pri ktorej pacient zväčša dostane kombináciu štyroch až piatich liekov, pri vybraných pacientoch treba pristúpiť k operácii, či už chlopní alebo odstráneniu porúch srdcového rytmu.

Podľa odborníkov sú hospitalizácie pre srdcové zlyhávanie najčastejšou príčinou hospitalizácií vôbec. Z údajov Národného centra zdravotníckych informácií vyplýva, že v roku 2021 ich bolo evidovaných 22.077. V porovnaní s priemerom v Európskej únii je počet hospitalizácií pre srdcové zlyhávanie na Slovensku dvojnásobný. Až polovica pacientov zomiera do piatich rokov od diagnostikovania. Po prepustení z nemocnice by mal pacienta vyšetriť špecialista s cieľom monitorovania a úpravy liečby. „Po hospitalizácii je veľmi dôležitá kontrola do šiestich týždňov u kardiológa, ale až 60 percent pacientov sa k nemu nedostane,“ povedal manažér stratégie a inovácií v zdravotníctve zo zdravotnej poisťovne Dôvera Roman Mužik.
Do tohtoročnej kampane Týždňa povedomia o srdcovom zlyhávaní sa zapojila Slovenská pošta, ktorej zamestnanci, poštári, budú vo vybraných mestách a obciach roznášať informačné letáky a zároveň hovoriť s ľuďmi o príznakoch srdcového zlyhávania, ktoré sa zvyknú zamieňať s bežnými prejavmi starnutia. V letákoch vysvetľujú, ktoré telesné prejavy hovoria o možnom srdcovom zlyhávaní a prečo neodkladať návštevu lekára.