BRATISLAVA. Progresívne Slovensko, Smer a potom veľká priepasť. Takto sa už dlhší čas vyvíjajú prieskumy preferencií politických strán.
Najnovší volebný model NMS Market Research nie je výnimkou. Agentúra ho vykonala v dňoch 30. apríla až 4. mája 2025 na vzorke 1007 respondentov.
Oproti aprílovému prieskumu sa znížil rozdiel medzi dvoma preferenčne najsilnejšími stranami. Kým prvé PS sa mierne oslabilo, Smer narástol. V apríli premiérska strana zaostávala o 3,3 percentuálneho bodu, teraz je to o 2,2.
Deje sa to pritom v čase, keď ľudia pociťujú dosahy transakčnej dane, vyššej inflácie, v čase množiacich sa informácií o pochybnom prideľovaní agrodotácií či rozvrate v kultúre, ale tiež v čase, keď sa predseda vlády Robert Fico rétoricky čoraz viac vzďaľuje od Európskej únie a západných krajín a chystá sa na návštevu Moskvy.
Slovensko Igora Matoviča rastie
Po aprílovom poklese na štvrté miesto sa Hlas vrátil späť na tretiu priečku pred Republiku, strany sú však preferenčne na tom takmer rovnako a rozdiel je na úrovni štatistickej odchýlky.
Naopak, prieskum potvrdil rast hnutia Slovensko. Minulý mesiac to už naznačili prieskumy agentúr Focus a AKO , teraz si strana Igora Matoviča polepšila o takmer celý percentuálny bod aj v meraní NMS a posunula sa pred KDH.
Do parlamentu by sa ešte prebojovali aj kresťanskí demokrati a SaS, obe strany by prekročili šesťpercentnú hranicu.
Naopak, päť percent potrebných na vstup do parlamentu sa stále nedarí dosiahnuť Demokratom, ktorým rovnako ako v apríli vyjadrilo podporu 4,8 percenta opýtaných.
Koaličná SNS sa naďalej pohybuje hlboko pod hranicou zvoliteľnosti.
Väčšiu šancu na vládu by mala opozícia
V prepočte na mandáty by progresívci obsadili 42 kresiel a Smer 38. Sedemnásť mandátov by získal Hlas, o jeden menej hnutie Republika. Štrnásť poslancov by malo hnutie Slovensko, dvanásti by zastupovali KDH a jedenásti SaS.
Smer by nedokázal zostaviť vládu ani s Hlasom a Republikou, spolu by mali len 71 kresiel a potrebovali by na svoju stranu získať ešte aspoň jednu opozičnú stranu.
Väčšiu šancu zostaviť vládu by mali opozičné strany, ale nepodarilo by sa im to bez hnutia Slovensko, čo je ideálny scenár napríklad pre PS. Spolu s matovičovcami by však PS, KDH a SaS mali väčšinu 79 poslancov.

Beata
Balogová
